Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Intel nu va mai fi ceea ce a fost

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
51 replies to this topic

#37
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMartinAdelberg, on 02 februarie 2020 - 17:57, said:

Daca asa faci cu propriile tale venituri, atunci ce vei face cu veniturile firmei ? La fel ?
Veniturile mele le cheltuiesc pentru bunastarea si binele meu. Nu este o investitie materiala ci una de bine, nu are valoare. Dar stiu ca e greu pentru tine sa intelegi lucrul asta. Tu probabil nu poti separa jobul de viata, ceea ce e trist.

View Postlost_in_a_dream, on 02 februarie 2020 - 18:26, said:

Eu il cunosc pe acest ro_explorer.
Tinere padawan ... vezi te cam bagi ca musca in lapte si ai sa ai aceeasi soarta daca mai insisti. Ai de studiat mult pana sa poti spune asa ceva despre mine ;) ...

#38
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View PostMarianG, on 02 februarie 2020 - 12:33, said:

Trecem peste ignoranta consumatorilor de rand, sa ne zica nenea Martin cum sta Intel cu data-center-ele
Pai cu datacenter-ele au stat bine pana in Decembrie. In Ianuarie au inceput sa fie inlocuite cu AMD Epyc. Cel putin cei care folosesc DataCenter-uri in China , toti au trecut pe AMD Epyc,
doarece China a interzis produsele Intel in toate datacenter-urile sale din interioriul Chinei si acolo unde au business-uri.(din cauza  razboiului economic cu Trump).

Totodata Via Technologies vor face in curand procesoare de server pe  bazate pe AMD Epyc pt Asia, in timp ce AMD va face pentru celelalte zone.
Reamintim ca Via Technologies are demult  licenta de x86 cumparata  de la AMD.Deci este un parterneriat vechi, de pe vremea cand placile de baza AMD aveau chipseturi Via KT

View Postro_explorer, on 02 februarie 2020 - 19:39, said:

Veniturile mele le cheltuiesc pentru bunastarea si binele meu. Nu este o investitie materiala ci una de bine, nu are valoare. Dar stiu ca e greu pentru tine sa intelegi lucrul asta. Tu probabil nu poti separa jobul de viata, ceea ce e trist.
Orice investie prin definitia are doua valori. O valoare consumata si o valoare asteptata.Diferenta este profit sau pierdere,  restul este poezie/fengshui pentru naivi. Pam pam

Edited by MartinAdelberg, 02 February 2020 - 19:49.


#39
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019

View PostMartinAdelberg, on 02 februarie 2020 - 19:36, said:

Nu-i profitul lor, este profitul investitorilor.Iar astia pleaca imediat cand ai probleme.Au fost altii inaintea lor care s-au dus pe apa sambetei intr-un an desi aveau
profituri similare:vezi DEC si 3dfx
Pe ce lume traiesti, nene? Dividentele nu au nicio legatura cu profitul, sunt raportate la cheltuieli. Cei care vand si cumpara actiuni la liber detin o parte nesemnificativa, grosul ramane "in casa".
Daca tot ai amintit de 3dfx, poate ca mai interesat de soarta lor sa fie AMD. Cand a sucombat (management defectuos, nu ce visezi tu) aveau lipite patru GPU pe o placa, in timp ce nVidia avea unul si s-a concentrat ca acesta sa fie cel mai bun.

.

#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMartinAdelberg, on 02 februarie 2020 - 19:45, said:

Orice investie prin definitia are doua valori. O valoare consumata si o valoare asteptata.Diferenta este profit sau pierdere,  restul este poezie/fengshui pentru naivi. Pam pam

Investitia in fericire nu are valoare asteptata caci este nepretuita ;) ... dar nu ma astept sa intelegi asta.

Hai mai bine sa revenim la moartea intel si decaderea lui ... nu ca te-ai pricepe, dar asa, de dragul discutiei.

#41
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019
De sa sa intri intr-un restaurant cand poti manca acasa o ceapa cu branza? Iesi mai ieftin!

Edited by Bite, 02 February 2020 - 19:55.


#42
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019

View Postro_explorer, on 02 februarie 2020 - 19:52, said:

Investitia in fericire nu are valoare asteptata caci este nepretuita Posted Image ... dar nu ma astept sa intelegi asta.
Aia este alegere si poate fi  emotionala sau rationala dar niciodata nu are legatura cu notiunea de investitie.
Pana la urma sunt niste circuite integrate care genereaza niste semnale modulate si atata tot.Ce fericire poate sa-ti aduca un semnal electric.
Pune-l la osciloscop sa-i vezi forma de unda, si spune-mi ce fericiere este aia  ? Posted Image

View PostBite, on 02 februarie 2020 - 19:51, said:

Cand a sucombat (management defectuos, nu ce visezi tu)
Orice colos tehnologic sucomba din pricina unui management defectos, iar greselile pe care le-a facut fie Intel fie nVidia, le-au facut inaintea lor cei de la 3dfx si DEC.

View PostBite, on 02 februarie 2020 - 19:54, said:

De sa sa intri intr-un restaurant cand poti manca acasa o ceapa cu branza? Iesi mai ieftin!
De ce sa intrii intr-un restaurant cand poti mananca la celalt  restaurant, in acelasi conditii, aceiasi masa si sa dai atat cat face in realitate ? De ce ?

Edited by MartinAdelberg, 02 February 2020 - 20:14.


#43
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMartinAdelberg, on 02 februarie 2020 - 20:14, said:

Ce fericire poate sa-ti aduca un semnal electric.
Cand te fuți si ai orgasm ala e tot un semnal electric transmis prin sistemul tau nervos. Spune-mi tu ce fericire poate sa iti aduca asta ;) ...

#44
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Daca tie vizualizarea unui semnal electric pe osciloscop iti produce orgasm.... No comment Posted Image

Quote

Spune-mi tu ce fericire poate sa iti aduca asta
Pai nu e din cauza semnalului electric. E din cauza dopaminei si a serotoninei. E alta mancare de peste acolo. Posted Image

Edited by MartinAdelberg, 02 February 2020 - 21:10.


#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu inteleg ca ai problema cu scrisul in limba romana (dublul "i" pus total aiurea), ceea ce se traduce ca analfabet, dar vad ca ai si probleme de analfabetism functional.

Oricum, ne-am indepartat mult de la subiect si timpul meu alocat SP pe seara asta s-a cam terminat ...

O seara placuta si o saptamana plina de succese va doresc ...

#46
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
Putin ma intereseaza partea cu scrisul , idea este ca nu are nimic de-a face semnalul electric cu dopamina si serotonina contrar parerii tale de 'telectual versat, eu am dreptate iar tu gresesti, deci problemele de analfabetism functional sunt la tine.

Dar oricum in momentul in care ajungi la chestii d-astea, deja te-am facut la discutie si nu mai ai ce spune.  Posted Image

Edited by MartinAdelberg, 02 February 2020 - 22:31.


#47
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Vezi, mai studiaza un pic ...

#48
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019
Martin,

View PostMartinAdelberg, on 02 februarie 2020 - 20:14, said:

Orice colos tehnologic sucomba din pricina unui management defectos, iar greselile pe care le-a facut fie Intel fie nVidia, le-au facut inaintea lor cei de la 3dfx si DEC.
nVidia merge brici din vremuri antice. Intel are suisuri si coborasuri pe un segment sau altul, insa, la sfarsit de an, se face totalul si scot profit mai mare decat isi permite o tara mediu dezvoltata sa se imprumute. Nu esti primul care spera, pardon, vede faliment acolo unde nu se pune problema.

#49
MartinAdelberg

MartinAdelberg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 23.08.2019
s-ar putea sa ai surprize mari in legatura cu nVidia.Orice corporatie cu cat este mai mare cu atat este mai vulnerabila de aceea cauta monopolul ca sa nu aiba nici o competitie, chiar si daca aceasta
ar fi din partea unui savant ratacit cu un 486.
Ar scoate un profit mai mare decat isi permite o tara mediul dezvoltata sa se imprumute in conditiile in care se baga  bani in ea cat un contintent de tari Posted Image
In ziua de azi oricine poate ajunge in faliment in repede, oricine :lol:

Edited by MartinAdelberg, 03 February 2020 - 04:45.


#50
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019
Arthos, pe unde l-ai găsit pe Martin? :huh:

Martin, de Foveros 3D ai auzit? Că asta-i viitorul procesoarelor și chiar anul acesta le vom vedea la lucru. Începutul e firav, că orice inceput, procesoarele având tdp 5-7W, dar nici 4004 nu a rupt gura târgului acu' juma de secol.
Vad că ți-ai găsit o ocupație in a deschide pe banda rulantă topice care de mai de care mai haioase, dar troll ești doar daca zici ceva de bine legat de Intel, cei care au înroșit forumul, nu sunt!

#51
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 17.10.2019
Martin, Intelul nu va da faliment anul asta si nici anul viitor, mai ai de asteptat. AMD nu a dat faliment atatia ani, si nici intelul nu o va face. Suntem prea mici ca sa preconizam ce va face colosii astia doi. Ar trebui sa te uiti in spate, in trecut si sa vezi modelul intre cele doua companii si ai sa-ti dai seama cam ce si cum, POATE, se va urma.

Edited by Tidel_wave, 03 February 2020 - 11:51.


#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Subiect inchis din mai multe motive, principalul fiind atmosfera de pe el - flame, jigniri si atacuri la persoana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate