Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Studii necesare pentru deschiderea unei firme?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
gaabytzu

gaabytzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.04.2014
Buna ziua,
Vreau sa deschid un service IT si o frizerie pe aceeasi firma.Eu la service iar sotia la frizerie.
Am fost de curand la camera de comert,si mi-au zis ca imi trebuie doar copie de pe actul de proprietate unde deschid firma,copie de pe buletin si un act de studii.
Acum problema mea este ca nu stiu daca trebuie sa fiu calificat in acele domenii sau nu.
Din cate am mai citit pe forumuri la SRL nu trebuie studii sau calificari.
Eu nu vreau decat sa ma pot aseza la loc si sa incep a lucra.
Ce sa deschid?
Interprindere individuala,SRL,PFA ...samd...
Multumesc

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai mergi o data, spune toata povestea de mai sus, vezi ce iti raspund.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Afara de cazul in care vrei sa deschizi o farmacie sau un cabinet medical nu ai nevoie de studii. Deschizi ce vrei.


#4
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
La SRL nu ai nevoie de studii pentru a te autoriza la Registrul Comerțului, dar ai nevoie, în unele domenii, pentru a funcționa. Cum e în cazul unităților de alimentație publică, poți oricând să ai codul CAEN autorizat la Registrul Comerțului, dar nu poți obține autorizările de funcționare dacă nu ai un angajat care a urmat un curs special. E posibil să fie la fel și la frizerie. La service IT, nu trebuie niciun fel de curs.

La PFA, II, îți trebuiesc cursuri direct de la Registrul Comerțului.

Edited by SmurfK, 01 February 2020 - 14:35.


#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Îți trebuie să ai pe firmă codurile alea 2 si atât.
Nu interesează pe nimeni dacă ati facut cursuri de depanat calculatoare sau de tuns, nu s profesii reglementate.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit ca s-au deschis firme ale caror administratori sunt analfabeti sau oameni ai strazii
De asemenea, cetatenii de etnie cu 2 clase mai mult ca trenul, sunt administratori de societati

#7
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
O firma obtine autorizatii daca e cazul. Angajatilor le trebuie studii/calificari pentru ce fac.

#8
gaabytzu

gaabytzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.04.2014
Va multumesc pentru raspunsuri.

View PostSmurfK, on 01 februarie 2020 - 14:34, said:

La SRL nu ai nevoie de studii pentru a te autoriza la Registrul Comerțului, dar ai nevoie, în unele domenii, pentru a funcționa. Cum e în cazul unităților de alimentație publică, poți oricând să ai codul CAEN autorizat la Registrul Comerțului, dar nu poți obține autorizările de funcționare dacă nu ai un angajat care a urmat un curs special. E posibil să fie la fel și la frizerie. La service IT, nu trebuie niciun fel de curs.

La PFA, II, îți trebuiesc cursuri direct de la Registrul Comerțului.
Sa inteleg ca daca imi deschid SRL nu imi trebuie nici un curs,si ma pot pune direct la treaba la service/frizerie?

#9
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
In unele cazuri trebuie, in altele nu. Ăia de sapă șanțuri sau aia de culeg căpșuni au studii/calificări ?
Pentru exact ce a spus, depanare calculatoare si tuns/coafat/unghii false, legea nu cere să ai diplomă.
De fapt sunt puține domeniile in care ti se cere sa fii calificat.

#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postcspot, on 01 februarie 2020 - 14:33, said:

Afara de cazul in care vrei sa deschizi o farmacie sau un cabinet medical nu ai nevoie de studii. Deschizi ce vrei.
La PFA si II iti trebuie cursuri absolvite in domeniul de activitate.

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Ma,tu deschizi. Ok.  Tu sau angajatul tre sa aiba ceva curs.  Restul e cancan.  Ca e IT,ca frizerie ca operator case marcat(vanzator) TRE SA AI CEVA CURS.   Daca nu azi sigur maine(raportat la ani). Desi cred ca inca ,,la-s ca merge si asa,,.  Chiar de poti azi, nu se stie maine.

#12
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgaabytzu, on 01 februarie 2020 - 15:09, said:

Sa inteleg ca daca imi deschid SRL nu imi trebuie nici un curs,si ma pot pune direct la treaba la service/frizerie?

La service IT, da. La frizerie nu sunt sigur că nu trebuie un curs.

Pentru înființare, nu trebuie nimic la SRL. De deschis poți să-ți înființezi pe ce coduri CAEN vrei tu. Înființarea nu e tot una cu funcționare. De la Registrul Comerțului, tu primești autorizarea că EI sunt de acord să desfășori activitatea respectivă, că îndeplinești condițiile, care la ei țin mai mult să nu mai ai încă o societate, să nu fi fost condamnat penal pentru anumite lucruri, care îți interzic să mai fii asociat, altceva nu îi interesează la SRL.
Mai departe, sunt autorizații specifice la unele activități, care nu sunt emise de Registrul Comerțului. La service IT, n-au ce astfel de autorizații să fie, poți lucra din aceeași zi, fără niciun fel de studii. La frizerie, nu știu sigur, e posibil să ai nevoie de o autorizație de pe la DSP sau ceva de genul, având în vedere că lucrezi cu chestii de igienă, iar pentru obținerea acelei autorizații, să ai nevoie ca angajatul să aibă o instruire sau ceva. Trebuie să te interesezi. Eu vorbesc cum știu că e la alimentație publică, la domeniul tău, trebuie să vezi tu cum e. Găsește și tu un jurist, plătește-i o oră de consultanță și îți răspunde la toate întrebările astea, plus altele pe care le mai poți avea.

Edited by SmurfK, 01 February 2020 - 17:41.


#13
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

View Postioppo, on 01 februarie 2020 - 16:49, said:

La PFA si II iti trebuie cursuri absolvite in domeniul de activitate.
Nu trebuie,cel putin la IT,daca ai studii superioare.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postgaabytzu, on 01 februarie 2020 - 14:27, said:

Buna ziua,
Vreau sa deschid un service IT si o frizerie pe aceeasi firma.Eu la service iar sotia la frizerie.
Am fost de curand la camera de comert,si mi-au zis ca imi trebuie doar copie de pe actul de proprietate unde deschid firma,copie de pe buletin si un act de studii.
Acum problema mea este ca nu stiu daca trebuie sa fiu calificat in acele domenii sau nu.
Din cate am mai citit pe forumuri la SRL nu trebuie studii sau calificari.
Eu nu vreau decat sa ma pot aseza la loc si sa incep a lucra.
Ce sa deschid?
Interprindere individuala,SRL,PFA ...samd...
Multumesc
Dacă deschizi un SRL nu-ți trebuie nici un act de studii, nici o calificare.
În funcție de codul CAEN pe care lucrezi s-ar putea să trebuiască să ai angajat pe cineva cu studii sau calificări corespunzătoare.
Din câte știu pentru IT și frizerie nu este nici o cerință specifică de studii sau calificări.

#15
scad-preturile

scad-preturile

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 957
  • Înscris: 08.04.2020

 gaabytzu, on 01 februarie 2020 - 14:27, said:

[...] si un act de studii.
In cazul tau nu iti trebuie nici un act de studii. Eventual poti sa mergi cu diploma de bacalaureat :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate