Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Problema ochelari noi

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Adaptarea e legata de toleranta la ameteala produsa de protezarea optica, stresul cauzat de redarea cu grossisment mai mic (micsoreaza), plus redare cu abetatii optice geometrice si cromatice care distorsionesza dinamic formele la miscarea ochilor si chiar capului, etc.
La ele se poate dezvolta ceva toleranta.
Insa ochiul miop in general se adapteaza crescand miopia, ii cresc dioptriile, si chiar daca vezi foarte clar la 30m in primele zile, dupa o vreme nu foarte indelungata, saptamani, ajungi sa vezi ca inainte sau chiar mai prost, pt cs randamentul de corectie prin protezare optica scade cu msrirea dioptriilor, de ex daca iti cad ochelsrii pe nas 1mm sau 2, la minus 9 e ca si cum ai avea la ochelari mai putin de jumatate din dioptrii, si cand oamenii isi fac ochelari si pt minus 0,5, cum e sa iti lipseasca minus 5 sau mai mult...
Si cu cilindru de astigmstism e si mai complicat.
Apoi iti faci altii cu dioptrii si mai mari, si cand iti cad pe nas unul sau 2mm, e ca si cum ai svea minus 10 fara ochelari..., si tot asa
Poti ajunge sa vezi ks telefon mai bine cu ei cazuti 2 cm, cm nu mm, si cu ei bine pusi sa nu vezi deloc clar de aproape, si cu diferente intre ochi, iar la distanta peste 50cm invers, sa vrei tot sa stea cat mai lipiti, dar tot nu vezi perfect oricum ii pui.

Insa dscz vezi prost de la inceput cu ochrkarii noi, prin margine sau nemargine, nu si cum dz te sdsptezi sz vezi mai bine.
Ochelarii de dioptrii mari, de la minus 7 la minus 30, se isu cu rame mici si colturi rotunjite, ca sa ramana cat mai putin din diametrul lentilelor care se ingroasa abrupt in margini, ba sd mai prelucreaza chiar si cu sanfren care taie din grosime si reduce putin din fragilitatea sticlei.
Si cu indice mare de refractie, tot se ingroasa abrupt.
Si cu asferice se ingroasa, chiar daca mai putin.
Daca nu sunt asferice, pe langa grosime, cu rame mici si rotunjite, se reduc si aberatiile care cresc mult in margini unde sticla se ingroasa abrupt sferic.

Edited by loock, 02 February 2020 - 01:05.


#20
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Vă salut cu respect. Hai să vă spun cum a evoluat situația cu ochelarii. Am mai așteptat o perioada de o lună în speranța că mă voi adapta cu acea problemă, dar din păcate situația a fost la fel.

Așa că m-am întors la cabinetul medical unde i-am făcut. Acolo mi s-a spus că trebuie să îmi aleg alte rame mai mici cum am avut înainte și să mute doar lentilele, zis și făcut, am ales ramele și a rămas să mă sune după o săptămână. Azi m-a sunat și îmi spune că trebuie sa plătesc noile rame încă 200 de lei (ajungând la suna totală de 1800 lei). Ok, aici nu înțeleg, de ce să plătesc încă o data ramele pe motiv ca ea nu mai poate sa le vândă pe celălalte.

Voi ce spuneți, este corect ce face doamna doctor? Sau încearcă sa profite și să scoată un ban în plus?

Edited by iThorr, 18 March 2020 - 10:11.


#21
iThorr

iThorr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 14.11.2013
Astept un sfat de la voi pentru ca sincer nu stiu ce sa fac, sa mai dau inca 200 de lei si sa ajung la suma de 1800, sau ce varianta mai am, exista vreo varianta legala sa cer banii inapoi?

#22
Stefan0784

Stefan0784

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2022
Salut. Ma confrunt si eu cu problema ta, cum ai rezolvat, pana la urma? Multumesc!

#23
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Am mai spus la probleme similare - patit si eu (dioptrii mai mici, dar...).
Daca vezi bine doar fix in centru si mai rau cum te abati de la centru - poate fi din cauza lentilelor din plastic si/sau subtiate , daca pentru asta ati optat(si e foarte posibil sa fi fost recomandate de plastic, ca sunt mai usoare, iar la dioptrii mari se simte).

In cazul meu - am refacut ochelarii in garantie, cu lentile din sticla, pe baza aceleiasi retete. Problema rezolvata.

Edited by florinel, 29 March 2022 - 21:12.


#24
Stefan0784

Stefan0784

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.03.2022
Multumesc de raspuns, Florinel. Da, fix problema asta o am, ca vad bine doar in centru, in rest se vede usor blurat. De unde mi-am facut ochelarii mi-au spus, in momentul in care am intrebat din ce material au ei lentilele: "Buna seara, sunt lentile din plastic, nu se mai fabrica lentile din sticla, un sngur furnizor fabrica lentile din sticla iar costurile sunt foarte foarte mari" .

Mi-au spus sa stau minim o saptamana, cu ochelarii astia, deoarece am schimbat si dioptria (acomodare etc). Dar din tot ce am citit, nu e problema de acomodare cu ochelarii, ci cu lentilele in sine sau combinatia dintre lentile si rame.

#25
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Hello, am si eu o problema asemanatoare cu niste ochelari noi. Mi-am facut 2 perechi pentru ca mi-au placut 2 modele de rame. La o pereche am optat pentru lentilele gama de mijloc ca si pret si pentru cealalta pereche, am luat prima gama de pret mai ieftine, insa dioptriile sunt la fel. Problema este ca la ochelarii cu lentilele mai ieftine, vad distorsionat mai ales cand misc capul, se misca si obiectele, conturul lor. Si efectul asta e mult mai pronuntat decat la perechea de ochelari cu lentilele gama de mijloc de pret. Ceea ce ma face sa cred ca lentilele ieftine au o problema?
Ochelarii i-am schimbat dupa 3 ani. La cei vechi aveam - 0.25 ochi drept si -0.75 ochi stang, ambele lentile fara cilindru din ce vad pe reteta. Intre timp la consult s-a constatat ca mi-au crescut dioptriile. Doar ca la Lensa unde am fost prima data, mi-a iesit -0.75 dreptul si -1.25 stangul. Iar aici la clinica unde am facut ochelarii, a iesit -0.50 dreptul si -1.50 stangul. La ochiul drept mi-au pus si un cilindru de 0.25, nu imi dau seama de ce. Insa stau de 2 ore cu ochelarii cei cu lentile ieftine pe ochi si tot vad cum se distorsioneaza imaginea cand misc capul.

Am citit si eu ca e nevoie de o perioada de acomodare cand schimbi lentilele si dioptriile (si ramele sunt putin mai mari fata de cele vechi), insa am vazut ca a scris cineva ca ochiul miopic se adapteaza crescand dioptria si nu vreau asta. Dar nici nu stiu cat sa astept pentru adaptare. La ochelarii vechi am vazut ok fara distorsiuni de cum i-am pus la ochi. E prima data cand intampin astfel de probleme. Legat de lentile, tot ce vad pe pliculetele de la ele e Interoptik si am citit pe net ca ar fi ok. Nu imi dau seama de unde e problema cu distorsiunea si cat de normala e. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Acum stau si ma intreb si care e dioptria ok pana la urma, ca am 2 rezultate diferite.

#26
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Am testat acum si daca inchid ochiul stang, nu mai exista distorsiunea. Daca inchid ochiul drept, distorsiunea e pe partea cu ochiul stang...stiti cumva ce ar insemna ? Cilindru am la lentila dreapta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate