Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Popandaii de trenuri

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
geo8823

geo8823

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 13.07.2019
Trainhoppers sunt tineri care se urca pe trenuri de marfa si merg cu ele prin tot felul de locuri.

Pare ceva banal, dar in realitate nu este asa.

Urmatorul film este realizat de unul din ei si se poate vedea cat de palpitant si periculos este defapt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WocqnE0ObGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si Romania ar avea nevoie de trainhoppers pentru a mai da putina viata aceste tari sictirite, dar din pacate nu mai exista marfare aici ca au vandut tot si nu mai au ce transporta oricum.

#2
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Incerca jobhopper sa vezi acolo chestii palpitante.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt si la noi din astia, numai ca ei se suie ca sa fure "fer" si alte chestii :P

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si circula doar pe distante scurte, cateva sute de metri eventual.

#5
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai geo draga asteptam de la tine un videoclip in care te urci pe tren ca sa ne initiezi. Dupa aia daca te descurci poate incearca si altii. Asa de dat din cioc stiu toti, mai greu e cand trebuie sa faca treaba hands-on.

Edited by chilly willy, 29 January 2020 - 22:32.


#6
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Este foarte neintelept sa te urci intr-un tren de marfa doar pentru emotii si impresii.
La nevoie poate si mai merge, dar nu traim vremuri de razboi.

#7
spps2019

spps2019

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 445
  • Înscris: 08.08.2019

View Postgeo8823, on 29 ianuarie 2020 - 22:15, said:

Trainhoppers sunt tineri care se urca pe trenuri de marfa si merg cu ele prin tot felul de locuri.

Pare ceva banal, dar in realitate nu este asa.

Urmatorul film este realizat de unul din ei si se poate vedea cat de palpitant si periculos este defapt.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WocqnE0ObGE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si Romania ar avea nevoie de trainhoppers pentru a mai da putina viata aceste tari sictirite, dar din pacate nu mai exista marfare aici ca au vandut tot si nu mai au ce transporta oricum.
comunisti

#8
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Ar trebui să fiu tâmpit să mă urc ca prostul pe marfar, când pot să mă urc în ăla de pasageri și să-i dau nașului 5 lei sau chiar nimic.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PostSmurfK, on 29 ianuarie 2020 - 22:38, said:

Ar trebui să fiu tâmpit să mă urc ca prostul pe marfar, când pot să mă urc în ăla de pasageri și să-i dau nașului 5 lei sau chiar nimic.

mda, dar apoi nu mai moare aiurea, sa planga ma’sa la tv ce baiat cuminte era el...

#10
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Eventual iti faci si selfie pe mārfar. sa fie meniul complet, sa plangā ma-ta dupa aia pe la tv ca nu sunt conditii in spitalele din Romania, sa te trimita in Belgia pe banii statului.

#11
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Candva, prin iarna lui 1997, impiegatul unei gari a convins echipajul unui LDH 1250
sa ma ia in cabina. Eram cu banii la limita.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si cand faci un arc voltaic cu 24kv sa-ti postezi Aventura.  De pe vagon,daca nu din spital.Live.

#13
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Nu trebuie sa te urci pe tren. Unele vagoane au un fel de cabina pentru acar, franar.

Am mers si eu o data cu marfar, '89 sau '90. Era tren de persoane abia peste 3 ore.

#14
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010
Frumos vagonas.

#15
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu pe timpu' lu' ceasca mergeam cu vagonul de posta.
Da, exista un vagon de posta.
Care cara corespondenta.

#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Hai sa vorbim serios. Daca e sa mergi pe vagoane care nu merg pe linii electrificate e cool.  India style.  Dar cand treci pe sub firele alea 2 de deasupra la 2mt. nu-ti recomand.  Face rau la sanatate,vorba batranesca-te a tras curentul si ai crapat!

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
In Mexic, in SUA, Brazilia, Australia sau diverse zone dinastea cu distante mari si de marfa nu prea o sa vedeti linii electrificate, se merge exclusiv pe dieseluri. La noi si in tarile mai puternice din UE sistemul merge mai ecologic si e electrificat asa ca cei care incearca sa-si copieze pe aia isi iau teapa...

Cand India a inceput sa electrifice unele trasee, astia veniti "mai de la tara" unde au numai diesel si incearca aceleasi obiceiuri isi iau teapa deasemenea. Unii vor sa-l dea jos dar ala e prea dus cu capul (spoiler alert)

Spoiler

Edited by andreic, 30 January 2020 - 10:03.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004

View Postlaffin, on 29 ianuarie 2020 - 22:41, said:

Eventual iti faci si selfie pe mārfar. sa fie meniul complet, sa plangā ma-ta dupa aia pe la tv ca nu sunt conditii in spitalele din Romania, sa te trimita in Belgia pe banii statului.

E periculos dacă e linie electrificată de înaltă tensiune. În unele ţări se mai folosesc linii de 1.500 şi 3.000 Volţi. Nici acolo nu e bine să te sui, dar mai slabe şanse să se formeze arc electric.
În România chiar până în anii '80 s-a mai călătorit pe tren (unde se mergea mai încet şi era linie neeletrificată). Nu neapărat din motive de blat, dar nu erau destule vagoane întotdeauna, era linie simplă sau linia nu suporta trenuri lungi (în unele zone ar fi băgat trenuri de tonaj mare, dar linia nu era pregătită).

View PostFreeThinker, on 29 ianuarie 2020 - 23:07, said:

Nu trebuie sa te urci pe tren. Unele vagoane au un fel de cabina pentru acar, franar.
Am mers si eu o data cu marfar, '89 sau '90. Era tren de persoane abia peste 3 ore.

Vagoane cu cabină din aia cred că am mai văzut şi în anii '90.

View PostHunor_66, on 29 ianuarie 2020 - 23:12, said:

Eu pe timpu' lu' ceasca mergeam cu vagonul de posta.
Da, exista un vagon de posta.
Care cara corespondenta.

Vagoane de poştă au existat până în 2003. Eu le vedeam în anii '80 - '90. Am mers destul cu trenul. Dar cum de te lăsau să te sui acolo?

Edited by djl, 29 January 2020 - 23:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate