Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Probleme baterie laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Teofan123

Teofan123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2020
Salut, am un laptop Dell Inspiron 5593, nou de doua saptamani si acum cateva zile am pus o comanda in consola de la linux ca sa vad detalii despre starea bateriei si am vazut la capacitate ca scrie 94%.

Astazi intru si gasesc   capacity:     93,9739%

Nu inteleg, laptopul nu vine cu 100% din fabrica sau a scazut 6 procente intr un timp asa de scurt?(si se pare ca continua sa scada).

Despre cum am folosit eu bateria pana acum: cand a venit nou din cutie l-am conectat la incarcator ca sa-l deschid, l-am lasat vreo 5 min si apoi am scos incarcatorul si l-am lasat sa se descarce pana la 5 procente. Apoi incarcare full pana la 100% si l-am lasat vreo 2h in plus dupa ce a ajuns 100% (asa am citit ca se face formatarea initiala). De atunci il pun la incarcat mereu dupa ce ajunge la 20% si il las pana la 80-90.

Ma gandesc poate am procedat gresit, nu inteleg de ce are capacitatea de doar 94.

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Si tu ai incredere 100% in ce indica softul ala?
SI niciodata nu o sa gasesti un acumulator, chiar nou fiind cu capacitate 100%. Celulele care-l compun nu au cum sa fie identice.
Poate gasesti la DELL un soft care-l recomanda sau il pun ei la dispozitie pentru verificarea starii acumulatorului.

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
In cazul meu,Lenovo nou..........Battery Health  94%
Dupa 4 ani, conectata permanent : Battery Health  91%, descarcat complet la 2-3 luni, 3 ore autonomie ( nu scade brusc durata extimata ) ====> eu zic ca-i OK !

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostTeofan123, on 28 ianuarie 2020 - 17:15, said:

... Dell Inspiron 5593,
- suport Dell Inspiron 5593
Ai bios nou 20 ian 2020, pe site la producator, valabil pentru ubuntu si windows.
La drivere gasesti aplicatie dedicata pentru windows.
Dell Power Manager is an application that allows you to extend the battery life of the system.
You can configure how the battery is maintained based on your personal preferences.
It also supports alert notifications that are related to power adapter, battery, docking, and USB Type-C device/protocol incompatibility.


#5
coniac

coniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 17.12.2019
Bateriile Li-Ion nu se formateaza

#6
palex1988

palex1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.12.2019
Ii dau dreptate lui coniac,...bateriile Li-Ion nu se formateaza! Vremea a trecut, insa mitul a ramas "in picioare"!

#7
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Nu se formateaza, dar un ciclu complet de incarcare/descarcare recalibreaza software/firmare/bios ca sa arate corect cand e la 100%, respectiv "wear level"-ul. Teoretic nu se face cand e noua, ci dupa mai mult timp, dar daca luata de noua indica ca si o baterie veche de cativa ani, atunci e o problema de citire corecta si ii faci recalibrare si "de noua".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate