Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Bar zona rurala

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
davidcocian

davidcocian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2020
Salut, in lunile ce urmeaza o sa deschid un bar in zona rurala, acesta fiind singurul din aceea zona, am experienta in ceea ce priveste partea de barman (4 ani in domeniu) stiu cu ce sa mananca partea asta, ca sa zic asa, ce nu prea stiu e partea de “business” ca sa zic asa, cum fac un adaos? In functie de ce? Ce fel de alcool se consuma in zona rurala? (Despre cei 4 ani pe care i am in spate in domeniul asta, am lucrat doar in restaurante din oras iar ceea ce se serveste si se prepara in oras, in materie de alcool, preparate de bar nu prea are legatura cu ceea ce e intr-o zona rurala. Mi ar prinde bine niste sfaturi dupa cum am spus, intocmirea unui adaos, ce fel de bauturi sa achizitionez pentru comercializare, multumesc anticipat!

#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 25.12.2016
La bombele de tara se consuma alcool ieftin. Asta e cam singurul criteriu care conteaza.
Si sa poata fi luat pe datorie, asa ca pregateste-te sa dai pe "caiet".

#3
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Bere la halba,vin vărsat la 4 lei litrul, spirtoase la pet de 2 litri, astea s baza, 90 % din stoc.
10 % ceva mai select, nu știi cum pică primarul, seful de post si trebuie să le pui ceva în fața.

#4
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
E clar ca la tara nu vei avea clienti cu prea multe pretentiii in materie de bauturi alcoolice . Cu posirci ieftine ii multumesti pe cel putin 90% dintre ei . Eventual 1-2 bauturi acolo ceva mai ''scumpe'' pt don' primar etc.

Edited by Vlad_22, 28 January 2020 - 17:52.


#5
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu uita de un ciomag iar mesele si scaunele sa fie rezistente la scandaluri.

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
baga si cateva aparate  si esti boss :)

#7
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Depinde, dacă deschizi un bar în Florești sau în Bragadiru, mai poți avea parte și de clienți serioși, poate corporatiști cu domiciliul în aceste comune, cu serviciu în Cluj sau în București. Posted Image

Mai știi ?!

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ba ej' nebun ...
La tara, in Romania, e alta planeta
Bautura trebuie sa aiba doar 2 calitati ;
- sa fie multa
- sa fie ieftina (chiar gratis)

Cele mai ieftine posibil otravuri sunt bine venite
A ... sa nu uit ... pentru inceput, ia vreo 10 de caiete de la librarie
O sa-ti trebuiasca Posted Image

#9
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Trebuie si manele. Fara numar.

#10
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Si un nume percutant la ,,bar,,.   Ex(exista pe bune):  La ultimul leu

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007
... ba "minunea din caana galileii" unde a transformat isus apa in vin ;)

#12
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vai dar ce parere aveți de gospodarii țării românești.. :((

#13
davidcocian

davidcocian

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2020
Nici nu se pune problema, am si inceput demersurile pentru aparate si terminal pariuri sportive, “bile” s.a.m.d

Monopol cu dulce
Saniuta
Unirea
Delicatesele astea? 😛

Am auzit de tactica asta la sate cu “pe caiet” , pana la o adica, de la sat sunt si eu, si nu prea intetionez a da “pe caiet”, in trecut a mai fost un bar tot ceva de genul in sat, si din cate am inteles, tipul s a cam falimentat pentru ca a dat prea mult pe datorie, n o sa fie si cazul meu Posted Image)

Edited by Dany_Darke, 28 January 2020 - 19:44.


#14
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
As mai lua in calcul cati asistati sociali sunt in satul respectiv. Era o stire cu un sat unde primarul i-a trimis la munca si s-au inchis cateva baruri.
Daca lucreaza multi si isi permit, poti sa vinzi si ceva mai scump. Daca sunt multi asistati da-le orice posirca si 10% produse mai scumpe pentru "vizite", cum zic si colegii de mai sus.
Nu uita sa le pui o masa si cel putin o cutie de table.

Edited by Maryus89, 28 January 2020 - 18:58.


#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
idem cu ce au zis colegii. acum trebuie sa te uiti si la cateva alte aspecte. barul tau e intr-o comuna aflata pe o ruta foarte aglomerata si utilizata aflata in apropiere de orase? daca da , si ai si barul la drumul principal , poti sa iti pui si cateva bauturi mai selecte pentru ca mai trec afaceristi care au nevoie de racorire , sau pur si simplu persoane cu venituri mai mari.
daca nu , atunci mergi linistit pe bere ieftina. si vorba celor de mai sus , ia scaune si mese rezistente la lovituri , vor fi n scandaluri intre tinerii din localitate. sau intre interlopii aferenti zonei. sau idee si mai fericita, leaga mesele si scaunele cu niste lanturi groase. lant care sa permita miscare insa nu prea multa.

#16
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Daca bagi si vreo doua camere de luat vederea,poti sa faci concurenta la "Las Fierbinti".

#17
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,281
  • Înscris: 27.10.2007
toate cele de mai sus sunt adevarate. in plus:
- doar bar, in zona rurala, nu prea merge.  trebuie combinat cu un magazinas ceva. daca esti intr-o zona sub urbana, un sat legat de oras, poate merge, in ruralul clasic, un sat uitat de lume, oamenii nu prea au bani, asa ca barul e prea putin. daca esti si intr-o zona unde se face vin la greu, naspa...
- nu cred ca mai merge berea la halba. la sticla si la pet.
- prietenie maxima cu primarul. el da ajutoarele sociale, din care tu o sa faci profit. pe caiet.
- prietenie si cu postasul. cand vin pensiile, intai vine la tine, se aduce caietul la zi, si restul se remite pensionarului, de drept.
- de fapt iti trebuie prietenie cu toti functionarii din sat. astia au bani, pot fi clienti seriosi, in rest banii sunt scumpi rau la tara...
- adaosul o sa fie cat iti permiti. daca Bobita pune prea mult, lumea se duce la Oaie. asa e in film, asa e si in realitate.
- trebuie sa tii curat. asta impune un pic de respect, pana se bat.
cat despre nume, care trebuie sa reflecte oarecum si obiceiurile casei,  am vazut pe vremuri un restaurant care se numea  "Imparat si proletar". Deasupra era un bar scump, dedesupt era un restaurant "plimba tava". tu alegi !

Edited by strongsss, 28 January 2020 - 19:13.


#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,537
  • Înscris: 30.08.2017
Bagi cel mai ieftin si mai tare alcool + bere ieftina, gen Noroc si alte bălării d-astea. Eventual și o Timișoreana pentru ziua se salariu când vrea omul sa se respecte.

Neapărat sa pui la dispoziție si un produs de creditare...aka plata pe datorie si sa investești într-un registru pentru evidenta liniilor de credite... adică un caiet ordinar de matematica.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate