Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Montare Suport TV in BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Hmmm, ziduletul ăla măcar e tencuit pe ambele părți ca să aibă ceva rezistență ?
Că e riscant, să știi, e subțire rău.
Mai bine te ai uita la ce a recomandat @waterman.

@abac, cade peretele omule, nu e vb ca iese diblul din BCA

Edited by CovertTwo, 17 January 2020 - 13:56.


#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 CovertTwo, on 17 ianuarie 2020 - 13:53, said:

@abac, cade peretele omule, nu e vb ca iese diblul din BCA


Cum ai calculat lucrul asta? Ce premise de calcul ai luat in considerare? Ce coeficienti de imperfectiune si ce factori de siguranta?

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 abac, on 17 ianuarie 2020 - 13:49, said:


Attached File  woah dude.jpg   50.25K   6 downloads

On topic

Inițiator dacă tot vrei să-l rotești, de ce nu-l pui pe alt perete ?

Edited by waterman, 17 January 2020 - 14:13.


#22
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 abac, on 17 ianuarie 2020 - 13:58, said:



Cum ai calculat lucrul asta? Ce premise de calcul ai luat in considerare? Ce coeficienti de imperfectiune si ce factori de siguranta?
Dar tu ai luat in calcul densitatea BCA-ului , care difera enorm de mult ?
Ai luat in calcul ca TV-ul va sta in " cumpana " si asta inseamna niste forte care actioneaza lateral pe surub-diblu -bca friabil ?
Ai luat in calcul ca un diblu de fi 14 nu merge in perete de 10 cm deoarece este prea lung , si daca este lung , ori se face gaura totala , ori ramine foarte putin in " fundul " ei si scade rezistenta ?

Ai luat in calcul ca suportul nu merge fixat decit cu niste anume suruburi , si nu ditamai suruburile ?.....deci trebuie sa refaci calculele ????

#23
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Am calculat o laie, doar mi am adus aminte cand am demolat debaraua care era din placa de BCA de 10 armată cu plasa de fier de 3. Dupa ce am tăiat armătura am smuls o de acolo ca pe foaia din caiet. El nu are nici armătură, dacă te împiedici si dai cu curul de perete, ăla se fisurează.
Dar n am nimic împotrivă să te asculte pe tine. Chiar duc mai departe rationamentul. Daca un diblu tine 50 de kile pune 30 de dibluri si poate să și agațe si masina de peretele ăla. Că de smuls nu se smulg din bca.

#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite cum l-am pus eu pe al meu și-l pot regla în plan vertical, apoi mișca lateral, îl rotesc cum vreau eu.

Attached File  asezare tv.png   67K   33 downloads

Peretele exterior e de cărămidă la mine, și dacă rețin bine cred că și cel dinspre sufragerie, dacă nu, e de BCA.
Nu cred că ar fi de BCA deoarece am ceva mobilă prinsă pe perete în sufragerie și ține.

#25
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 3matrix, on 17 ianuarie 2020 - 14:19, said:

Dar tu ai luat in calcul densitatea BCA-ului , care difera enorm de mult ?
Ai luat in calcul ca TV-ul va sta in " cumpana " si asta inseamna niste forte care actioneaza lateral pe surub-diblu -bca friabil ?
Ai luat in calcul ca un diblu de fi 14 nu merge in perete de 10 cm deoarece este prea lung , si daca este lung , ori se face gaura totala , ori ramine foarte putin in " fundul " ei si scade rezistenta ?

Ai luat in calcul ca suportul nu merge fixat decit cu niste anume suruburi , si nu ditamai suruburile ?.....deci trebuie sa refaci calculele ????

1. Da, Ytong, caramizi izolante 550 Kg/m3, pentru asta a determinat fortele de smulgere furnizorul de dibluri. Astfel de densitate este extrem de comuna. Iar densitatea BCA variaza intre 550 (rol izolant) si 650 Kg/m3 (rol portant) nu "enorm de mult" cum zici matale.
2. Da, vezi reactiunea R3 din calculul meu care este egala cu greutatea tv + suport si se imparte la numarul de suruburi. Adica 200/4 = 50 N pe surub. Adica 5Kg.
3. Da, diblul are 75mm adancime, merge bagat in perete de 10, distributia fortei de smulgere este conica incepand din varful diblului. Grosimea de material ramasa de la varful diblului pana in partea opusa a peretelui are putina relevanta. Oricum la nevoie se poate merge pe diblu de diametru mai mic, probabil calculul va trece si asa.

Eu am dat un model de calcul, nu este o concluzie finala pentru ca nu am toti parametrii, dar este mult mai precis si fundamentat decat ochimetrismul si subiectivismul de pe forum.

Acum nu ma deranjeaza comenturile, dar daca nu sunt insotite de calcule sau informatii relevante, gen fisa produsului, aleg sa nu mai raspund.

Edited by abac, 17 January 2020 - 14:54.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
@abac
Vezi că la suma M1 ai greșit. ;)
Daca puneai consola fix in pct 1 era ok. Dar e la 75 mm mai jos. Deci ;) ? Refa calculul.
De ce ai pus F1 = 200 N?
Masa suportului nu e concentrata in capăt. E masa distribuită. ;)
Verifica și la strivire șaiba daca rezista.
Mi-am adus aminte de acum 30 de ani de facultate.

Edited by dorin_2k, 17 January 2020 - 14:56.


#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 dorin_2k, on 17 ianuarie 2020 - 14:50, said:

@abac
Vezi că la suma M1 ai greșit. Posted Image -> nu,nu, e corect Posted Image
Daca puneai consola fix in pct 1 era ok. Dar e la 75 mm mai jos. Deci Posted Image ? Reda calculul.
De ce ai pus F1 = 200 N?
Masa suportului nu e concentrata în capăt. E masa distribuită. Posted Image -> da, dar deoarece masa tv este dominanta, adaugand masa suportului ca forta concentrata, face doar calculul mai sigur.
Verifica și la strivire șaiba daca rezista. -> doamne fereste, asa ceva?  Poftim: arie = 3.14(R2-R1)^2 = 3.14 (11-6)^2 = 78.5 mm2 => Sigma max = 78.5mm2*215MPa = 16877.5N = 1720 Kg. Eu zic ca rezista la strivire.
Mi-am adus aminte de acum 30 de ani de facultate.


Ia refa tu calculul sa imi arati cum am gresit. Eu zic ca sunt mai tanar, lucrez zilnic cu calcule de rezistenta si am mult mai multi neuroni activi si interconectati sinaptic mai bine. Adica din cauza varstei, fapt medical demonstrat stiintific.

Edited by abac, 17 January 2020 - 15:14.


#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Cum a zis Waterman in postul #15 mi se pare cea mai sigura solutie. Direct prins in tavan. Iar daca nu iti place suportul negru, il vopsesti cu un spray in alb inainte de instalare. Pa si pusi.

#29
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Deci mai ca ma bufneste rasul.
Eu am un perete de BCA de 14 cm, tencuit, pe care am montat un suport (fix, nu cu brat) cu 8 dibluri de 8 mm grosime, si de care suport am agatat un TV de 140 cm diagonala. Si sta bine mersi de 2 ani acolo. Iar unde am locuit inainte aveam acelasi suport si acelasi TV prins intr-un perete de rigips, tot cu 8 suruburi in fluturasi metalici pentru rigips (ancore). Si a stat acolo 3 ani, a luat si niste mingii in el de la fii-miu al mic si n-a cazut deloc.
In general la TV cu diagonala mare este recomandabil sa nu se foloseasca suporti cu brat de perete, astfel nu va exista un "brat" al fortei de forfecare prea lung.

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018

 MirceaDWC, on 17 ianuarie 2020 - 15:09, said:

astfel nu va exista un "brat" al fortei de forfecare prea lung.

Forta de forfecare nu depinde de lungimea bratului.

#31
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 abac, on 17 ianuarie 2020 - 15:01, said:

Ia refa tu calculul sa imi arati cum am gresit. Eu zic ca sunt mai tanar, lucrez zilnic cu calcule de rezistenta si am mult mai multi neuroni activi si interconectati sinaptic mai bine. Adica din cauza varstei, fapt medical demonstrat stiintific.
Lucrezi cu ele in birou ...ok , toata stima . ...dar pt a nu continua mistoul , iti spun ca " cu mausul " rezista orice ....practic ...mai dificil ...
Este aproape imposibl sa faci un calcul de rezistenta deoarece nu poti sa cunosti toate fortele ce vor actiona acolo .
Si totusi discutam de un banal suport de televizor cu solutii simple de fixare , solutii ce vin din viata traita si experienta , mai presus de " calcule " .

#32
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 abac, on 17 ianuarie 2020 - 15:12, said:

Forta de forfecare nu depinde de lungimea bratului.
Corect, este de smulgere :)

#33
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Prinde Frate suportul cu dibluri de 8X80 si lasa calculele,
Eu am prins TV de 120 cm diagonala, in caramida porotherm, care are goluri de aer, efectiv tv-ul meu sta in 4 cm de material, 2-3 cm tencuiala si 1 cm caramida. Cand am dat gaura a intrat ca in branza. Folosesc acelasi suport ca in schema cu  bucataria de mai sus

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Problema cred că e alta: rezista peretele?
Daca DA, e ok. Nu se va smulge niciun diblu din perete.
BCA zidit pe cant. Daca nici nu are tencuiala și e doar un glet de 2 mm, iese cu tot cu cărămidă in care a pus diblurile.
Verifica deci peretele.


Ai văzut mai sus: rezista șaibele la strivire. Însă depinde de cuplul de strângere. ;)

Cele mai bune: șaibe "lito". Știi ce zic?

#35
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,382
  • Înscris: 28.10.2018
Uite, cand gresesc, recunosc. (autocorectie, nu mi-a gasit nimeni greseala)

Attached File  greseala.PNG   12.81K   16 downloads

Am ridicat la putere paranteza in loc de fiecare factor din paranteza.

Arie = 3.14 * (R2^2-R1^2) = 3.14(11^2-6^2)=266.9 mm2
Sigma max = 266.9mm2 x 215 MPa = 57383 N = 5850 Kg.

Deci tot rezista Posted Image

 3matrix, on 17 ianuarie 2020 - 15:20, said:

Lucrezi cu ele in birou ...ok , toata stima . ...dar pt a nu continua mistoul , iti spun ca " cu mausul " rezista orice ....practic ...mai dificil ...
Este aproape imposibl sa faci un calcul de rezistenta deoarece nu poti sa cunosti toate fortele ce vor actiona acolo .
Si totusi discutam de un banal suport de televizor cu solutii simple de fixare , solutii ce vin din viata traita si experienta , mai presus de " calcule " .


Faptul ca nu mori la fiecare pas in propria casa, mergand pe strada, traversand un pod sau un tunel sau la fiecare metru parcurs cu masina, se datoreaza calculelor si inginerilor. Baga-te inapoi sub piatra daca nu poti purta o discutie constructiva si educata.

Edited by abac, 17 January 2020 - 15:39.


#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
La strivire tot ai sfeclit-o
Strivirea între capul șurubului și șaiba.
Cap hexagonal.
Suprafața pe care are loc strivirea e doar ce se suprapune.

Da șuruburile la forfecare?
Sau e preluată forță din strângere și pui coeficientul de frecare cu peretele? Dar dacă se uda peretele și scade acel coeficient?
Dar vara când șuruburile se dilata și scade strângerea pe perete din cauza alungirii lor?

Bai, asta e subiect de fun. ;)
Aia cu strivirea am scris-o la mișto. Însă ai luat-o de buna.
Succes in calculele tale zilnice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate