Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Rata filtrarii glomerulare - negativa?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua!

Am facut recent niste analize de sange, in urma carora s.au despistat cateva valori care ies din limitele normale. Printre acestea, colesterolul, care a avut o crestere rapida in ultimele 6 luni, un martor de ficat, precum si un martor de la rinichi, anume eGFR. L.am identificat ca fiind ``rata filtrarii glomerulare``, a carei valoare ``sanatoasa`` trebuie sa fie >90, iar la mine e -79 !?!

Am cautat pe forumuri in romana, germana si engleza, nu am gasit nimic similar cu valoarea din sangele meu, doar diverse indicatii de boli pentru valori de 45, 60, 70 etc, dar nu si valori negative! Se interpreteaza cumva aceasta valoare ca fiind absoluta? adica 79, indiferent daca e cu plus sau cu minus? Ca alta explicatie nu.mi vine in cap.

Din pacate nu am discutat pe moment cu doctorul generalist si de valoarea asta, doar el citea din buletin, m.a intrebat daca consum suficiente lichide, ceea ce fac. Discutia s.a axat pe valorile de la ficat si colesterol, desi analizele fusesera pentru cu totul altceva - zbatere continua pleoapa, de aproape 3 luni. In fine.

Mentionez ca eu am de mult rinichii sensibili, cu hematurie si dureri la orice raceala mai puternica, dar atat. Analize amanuntite la Carol Davila nu au relevat existenta vreunei boli cronice, fiind probabil o sensibilitate crescuta a rinichilor. Asta se intampla in facultate, de atunci mi.au mai facut probleme, dar nu asa mari. Acum am 35 de ani.

Ar trebui sa cer o trimitere si la nefrolog? Textul de sub valoarea indicata spune ca ``cat timp nu este prezenta albuminuria sau alte anomalii, o valoare intre 60 si 90 a eGFR.ului nu este un indiciu sigur pentru existenta vreunei boli cronice a rinichilor.`` Ceea ce ma face cu atat mai mult sa cred ca e vorba de valoarea absoluta.

Multumesc!...


LE: punctul negru de langa linia gri este in aceeasi pozitie fatza de ea indiferent cat de mult e iesita din limitele normale valoarea analizei. Deci reprezentarea grafica din dreapta randurilor nu este un reper.

Edited by dimripper, 13 January 2020 - 15:08.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,930
  • Înscris: 25.06.2007
E greseala cu acel minus, corect e 79 ml/min.
Nu are cum sa fie negativa.

#3
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Lol, ce laboranți aveți în marile țări germanice? La noi verifică vreo 3 oameni fiecare buletin de analize tocmai să se asigure că nu apare câte-un typo de ăsta care pune sub semnul întrebării tot raportul.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O fi redactat manual, ca altfel nu imi imaginez cum putea iesi cu minus ?
De fapr nici nu inteleg de ce trebuie pus un semn in fata, pentru ceva care nu poate decat >= 0

Edited by pasilla, 13 January 2020 - 15:15.


#5
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Semnele + si - din analiza indica tipul abaterii fata de intervalul de referinta.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ms. Ai perfecta dreptate.

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Plus sau minus in propozitie indica valoare peste sau sub  cota normala , ce drak e asa greu de priceput
Valorea este 79 , dupa mine  esti inca ok

#8
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
dupa tine, dar in realitate are deja probleme, ii si spune ca are o boala cronica de rinichi, trebuie investigat suplimentar de un nefrolog. Mai ales daca e si corelat cu cresterea colesterolului sugereaza un sindrom nefrotic.

#9
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc tuturor pentru explicatii. M.am lamurit acum cu notatiile.

#10
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Ma mir ca n-a cerut si ureea si colesterol HDL, LDL

#11
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai a spus ca e crescut colesterolul, probabil e mai sus pe hartia aia dar nu se vede.

Edited by chilly willy, 13 January 2020 - 17:09.


#12
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Colesterolul e 202, de la 170 acum 6 luni. HDL si LDL sunt in limite normale. Testul a fost pe ghicite si pentru problema cu care am fost (zbatere pleoapa) n.a oferit nimic concret. Urmeaza un RMN la cap.

Edited by dimripper, 13 January 2020 - 17:11.


#13
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Aha, la noi se pune cu trigliceridele impreuna

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate