Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Check in zbor retur

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
popescuadi

popescuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 21.07.2019
Buna ziua.
Nu am mai zburat cu avionul si am o nelamurire.
Am un zbor cu Ryanar Otopeni-Viena.
Pentru dus am facut check-in-ul dar pentru intors nu merge facut decat cu 48 de ore inainte.
Intrebarea este, unde printez cartile de imbarcare pentru zborul retur, ca n-am acces la imprimanta acolo? Ma gandesc ca ar trebui sa existe aceasta posibilitate in aeroport, si care este costul?
Sau am mai auzit ca ar merge si cu cartea de imbarcare electronica, pe mobil?

Si o alta intrebare,  osa ajung cu masina la Otopeni, am vazut ca sunt parcari (inclusiv private) in preajma aeroportului, merita sa o las acolo sau mai bine o las undeva in Bucuresti si iau autobuzul spre aeroport?
Multumesc!

#2
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Vei primi pa mail un QR code (un cod de bare dar cu puncte), pe acela il poti scana direct de pe telefon, la cititoarele aflate inainte de imbarcare. Nu trebuie sa il ai printat.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Nu e obligatoriu sa printezi boarding pass-ul. Poti sa-l descarci in telefon si-l arati asa.

#4
iliemirea

iliemirea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 17.07.2014
Cartea de imbarcare o poti avea pe telefon, nu trebuie sa o ai printata pe hartie.
Parcarea aeroportului este destul de scumpa dar exista si cateva private in apropiere.
Informatii despre cost gasesti pe net.

 xplozia, on 06 ianuarie 2020 - 09:45, said:

Vei primi pa mail un QR code (un cod de bare dar cu puncte), pe acela il poti scana direct de pe telefon, la cititoarele aflate inainte de imbarcare. Nu trebuie sa il ai printat.
Trebuie sa primesti pe mail cartea de imbarcare, fara ea nu treci de control pasapoarte.

#5
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Poti folosi cartea de imbarcare electronica fara nici o problema. Este si mai usor asa, decat sa risti sa pierzi/deteriorezi hartia printata - caz in care va trebui sa platesti o taxa. Poti gasi mai multe informatii aici.
Iar in legatura cu parcarea, recomand o parcare din jurul aeroportului, majoritatea au si transfer pana la aeroport(si aeroport->parcare) inclus in pret. Iar pentru 10-20 lei pe zi stii ca masina ta se afla intr-o parcare pazita. O simpla cautare pe Google dupa "parcare termen lung Otopeni" iti va arata cateva zeci de parcari. Poti lua in calcul si parcarea aeroportului, insa este putin mai scumpa. Eu pentru 7 zile am platit 150 lei, in octombrie. Iar un prieten cu care am calatorit a platit 120 lei la Rin pentru aceeasi perioada.

ATENTIE! Vad ca au tot scris colegii ca poti folosi cartea de imbarcare de pe email, ceea ce e gresit!
Cam la toate low-cost-urile, cartile de imbarcare de pe email sunt pentru print si nu pot fi scanate de pe ecranul telefonului(PDF-urile in general nu pot fi citite de pe ecranul telefonului)! Foloseste aplicatia RyanAir si boarding pass-urile din aplicatie, neaparat! Desigur, poti gasi informatia asta si in email-ul primit dupa check-in sau chiar pe cartea de imbarcare pentru printat.

Edited by whiteboy, 06 January 2020 - 09:58.


#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 popescuadi, on 06 ianuarie 2020 - 09:38, said:

Si o alta intrebare,  osa ajung cu masina la Otopeni, am vazut ca sunt parcari (inclusiv private) in preajma aeroportului, merita sa o las acolo sau mai bine o las undeva in Bucuresti si iau autobuzul spre aeroport?
Multumesc!

Parcarea aeroportului e scumpa dar daca ai avion la ore tarzii in noapte.. nu ai cum sa ajungi cu autobuzul..doar cu taxiul.

Daca pleci pentru 3 zile.. poti sa o lasi intr-o parcare de aeroport.. nu musai cea mai apropiata de terminalul Plecari

 whiteboy, on 06 ianuarie 2020 - 09:54, said:

ATENTIE! Vad ca au tot scris colegii ca poti folosi cartea de imbarcare de pe email, ceea ce e gresit!
Cam la toate low-cost-urile, cartile de imbarcare de pe email sunt pentru print si nu pot fi scanate de pe ecranul telefonului(PDF-urile in general nu pot fi citite de pe ecranul telefonului)! Foloseste aplicatia RyanAir si boarding pass-urile din aplicatie, neaparat! Desigur, poti gasi informatia asta si in email-ul primit dupa check-in sau chiar pe cartea de imbarcare pentru printat.

Mi se pare ca le da un cod QR scanabil direct pe mail.  Am un prieten care a plecat in Italia cu WizzAir .. stiu ca a scanat direct din telefon, n-a mai printat nimic... Nu stiu daca avea sau nu aplicatie.

Edited by Kres, 06 January 2020 - 10:18.


#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 29.12.2016
Ideal este sa le ai si printate si in format electronic, de obicei ti se da un link de unde poti descarca biletele in format PDF, acelea trebuie aratate. Mie mi-au mers si cele din mail, depinde si de ecranul telefonului...

Edited by 2Unlimited, 06 January 2020 - 10:52.


#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 popescuadi, on 06 ianuarie 2020 - 09:38, said:

Buna ziua.
Nu am mai zburat cu avionul si am o nelamurire.
Am un zbor cu Ryanar Otopeni-Viena.
Pentru dus am facut check-in-ul dar pentru intors nu merge facut decat cu 48 de ore inainte.
Intrebarea este, unde printez cartile de imbarcare pentru zborul retur, ca n-am acces la imprimanta acolo? Ma gandesc ca ar trebui sa existe aceasta posibilitate in aeroport, si care este costul?
Sau am mai auzit ca ar merge si cu cartea de imbarcare electronica, pe mobil?

Si o alta intrebare,  osa ajung cu masina la Otopeni, am vazut ca sunt parcari (inclusiv private) in preajma aeroportului, merita sa o las acolo sau mai bine o las undeva in Bucuresti si iau autobuzul spre aeroport?
Multumesc!

Descarca pe telefon aplicatia Ryanair, logheaza-te in ea si vei face acolo check in, in aplicatie. Merge perfect. Codul de bare va fi generat de aplicatie si-l vei arata la imbarcare. Vezi sa ai telefonul incarcat!

Autobuzul (783 de la piata unirii sau 780 de la gara Basarab) pana la aeroport costa 3.5 lei (o calatorie). NU merita sa lasi masina la aeroport. Sunt bani (multi) luati cu japca pe seama lenei oamenilor.

Nici nu trebuie sa te incurci cu card de calatorie. Se poate plati calatoria prin SMS la numarul 7458 cu textul E783 sau E780 (litera E + numarul liniei). Costa 0.65 EUR + TVA. Prepari mesajul si-i dai "send" dupa ce te-ai urcat in autobuz. Confirmarea vine cam in 10-15 secunde. Detalii aici:

http://www.stbsa.ro/...le/platasms.php

Linia 783 este non-stop! Noaptea merge la interval de 40 de minute:

http://www.stbsa.ro/...i/783/783_0.pdf


Descarca pdf-urile cu orarele de aici:

http://www.stbsa.ro/..._bus_expres.php

PS: vad ca din octombrie 2019 au mai pus o linie spre aeroport, tot de la piata Unirii: linia 784

 Kres, on 06 ianuarie 2020 - 10:21, said:

Parcarea aeroportului e scumpa dar daca ai avion la ore tarzii in noapte.. nu ai cum sa ajungi cu autobuzul..doar cu taxiul.


Linia 783 este non-stop! Noaptea merge la interval de 40 de minute:

http://www.stbsa.ro/...i/783/783_0.pdf

Edited by cattavencu, 06 January 2020 - 11:03.


#9
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ia-ti bilet cu loc nene, aceeasi problema am avut eu cu wizz recent

si atunci iti face check in si la retur, din prima

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,661
  • Înscris: 29.12.2016
Mare atentie, diferenta pentru bilet cu loc poate sa depaseasca 100 lei, chiar daca e cursa low-cost.

Edited by 2Unlimited, 06 January 2020 - 12:03.


#11
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 2Unlimited, on 06 ianuarie 2020 - 12:02, said:

Mare atentie, diferenta pentru bilet cu loc poate sa depaseasca 100 lei, chiar daca e cursa low-cost.

asa este
dar te scuteste de bataia de cap cu check-in-ul
si poti alege si locul :)

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

 odastramosilor, on 06 ianuarie 2020 - 11:55, said:

ia-ti bilet cu loc nene, aceeasi problema am avut eu cu wizz recent

si atunci iti face check in si la retur, din prima

Nu exista asa ceva, checkin-ul se face cu cel mult 48 de ore inainte de plecarea avionului

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 odastramosilor, on 06 ianuarie 2020 - 11:55, said:

ia-ti bilet cu loc nene, aceeasi problema am avut eu cu wizz recent

si atunci iti face check in si la retur, din prima

La ce interval de timp ai avut returul?

 Tsunnnami, on 06 ianuarie 2020 - 13:11, said:

Nu exista asa ceva, checkin-ul se face cu cel mult 48 de ore inainte de plecarea avionului

Corect.

Intervalul de timp acordat checkin-ului difera de la o companie la alta, nu e o cutuma standardizata.
Ryanair, ca despre ei e vorba in cazul de fata, aveau 2 saptamani la check in-ul fara loc. L-au redus la 4 zile, apoi la 2.

 odastramosilor, on 06 ianuarie 2020 - 12:35, said:


asa este
dar te scuteste de bataia de cap cu check-in-ul
si poti alege si locul Posted Image

Locul platit = bani aruncati. Deseori egaleaza (sau e foarte aproape de) pretul biletului.

Cat despre check in, daca si asta a devenit o bataie de cap...

Edited by cattavencu, 06 January 2020 - 13:25.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru parcare îți recomand Alana Parking, tarif convenabil, situata pe DN1, transfer și preluare foarte rapide, personal amabil. Este cu paza, iluminata, cu supraveghere video. Fata de alte parcări particulare din zona ai avantajul ca poți face rezervare fără plata în avans, plătești la întoarcere.

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
@ catre cei ce m-ati citat

returul l-am avut la 1 saptamana

pt dus mi-am facut cu 2 zile inainte, pt intors aveam fie optiunea de 48 ore, fie cumparat loc cu check in full

acuma daca voi spuneti ca nu se poate... Posted Image

locul cumparat inseamna bani in plus, dar eu n-am avut chef sa-mi bat capul cu checkinul intr-o tara straina fara acces la imprimanta, asa ca am luat loc si nu m-o durut capul Posted Image cu toate ca am luat la geam, nu m-a tras deloc curentul !!

se poate face si pe aeroport, apropos de bani in plus. Voi cred ca preferati varianta asta :)

Edited by odastramosilor, 06 January 2020 - 13:41.


#16
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Și de ce să nu descarci (gratis) o aplicație de pe net, să ți-o pui pe telefon și s-o folosești cu încredere pentru a face (tot gratis) check-in-ul? Întreb așa, pentru un prieten...:)

#17
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.10.2005

 Tsunnnami, on 06 ianuarie 2020 - 13:11, said:

Nu exista asa ceva, checkin-ul se face cu cel mult 48 de ore inainte de plecarea avionului

Depinde de cat platesti, la wizz se poate face si cu o luna inainte daca dai mai mult.
Am fost cu wizz de sarbatori, am instalat aplicatia si din ea am facut check-in si am primit si permisul de imbarcare. Am aratat telefonul peste tot cu permisul de imbarcare si nimeni nu a avut nimic de obiectat. Atentie insa sunt cateva aeroporturi care nu permit varianta electronica sunt la ei pe site scrise.

Edited by trid_ovi, 06 January 2020 - 15:11.


#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

 Tsunnnami, on 06 ianuarie 2020 - 13:11, said:


Nu exista asa ceva, checkin-ul se face cu cel mult 48 de ore inainte de plecarea avionului
ba exista, faci pariu??? daca platesti si locul se poate face cu muuult timp inainte!

 odastramosilor, on 06 ianuarie 2020 - 12:35, said:


asa este
dar te scuteste de bataia de cap cu check-in-ul
si poti alege si locul Posted Image
care e bataia de cap? instalarea unei aplicatii pe care o poti folosi oricind? posibil ca unora sa le para complicat, dar pe aeroporturi am vazut ca majoritatea pasagerilor, inclusiv romanii folosesc telefonul la imbarcare sau security!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate