Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Bravo medicilor sibieni

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPaullik, on 26 decembrie 2019 - 19:58, said:

Evident ca medicul i-a "azvarlit cat colo", nici nu incape vorba de mita.
Felicitarile mele medicului, nota 10.
Problema este ca noi oamenii ii invatam "cu atentii".
Am mai spus de atatea ori... lumea forteaza sa dea altfel crede ca nu ii iese bine.

Edited by andreic, 26 December 2019 - 21:28.


#20
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Poate ca la unii spaga este un obicei, dar nu la toti, eu lucrez in sistem si nu practic, in ultima vreme s-au mai bagat bani in sistemul de stat, atit salarii cat si echipamente si consumabile.

Nu stim ce va face noua guvernare, din motive doctrinare liberalii sunt orientati spre sistemul privat, necazul este ca in mod natural economia roamaneasca  nu poate sustine o medicina de performanta, la stat s-a incercat in ultima vreme sa se mai ingrase porcul, dar visteria este goala, la privat nu merge cu din astea, daca economia nu suporta nu este.

Fiindca planeaza spectrul sa nu mai fie de unde nici la stat nici la privat oamenii vor pleca, cei care nu au nimic aici, sau se vor orienta spre altceva cei care au.

Problema este ca pleaca cei cu exprinta care stiu sa mentina costurile sub control, noua generatie chiar daca doreste sa faca ceva, nu are inca experienta aceea sa se incadreze in buget, rezultatul servicii mai putine.

Edited by cavit, 26 December 2019 - 21:30.


#21
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
E total gresit sa generalizezi!
Eu am fost internat anul acesta la spitalul judetean din Sibiu. Medicul, s-a purtat foarte frumos cu mine...la inceput. La a doua intalnire, a avut o atitudine total diferita...ii dadusem doar o sticla de Wisky de 100Lei si mi-a zis ca la urmatoarea consultatie sa vin la cabinetul particular!...Nu m-am mai dus :(

Tot in Sibiu, anul trecut, o ruda de-a mea (in varsta), s-a internat in stare foarte grava la acelasi spital, unde sotia lui, a dat o gramada de bani medicului. Cu toate astea, omul...a murit ..."Ghinion" :(

#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPaullik, on 26 decembrie 2019 - 19:58, said:

Buna ziua,

Cine are nevoie de interventii medicale si poate sa se deplaseze (cazare masa, etc), mergeti la Sibiu.

Am o ruda internata in spital in Sibiu, iar unele rude care au venit in vizita au incercat sa-i dea bani medicului care a facut operatia (contrar a ceea ce i-am sfatuit: adica sa nu dea bani ca nu e bine).
Evident ca medicul i-a "azvarlit cat colo", nici nu incape vorba de mita.

Felicitarile mele medicului, nota 10.

Problema este ca noi oamenii ii invatam "cu atentii".

Cum se numeste medicu si ce ramura medicala practica,ca eu sunt sibian si omu nu e de dat la spate daca zici ca-i asa de corect

View PostXTH, on 26 decembrie 2019 - 20:04, said:

Spitalul militar sau judetean?
Bravo lor...trebuiesc felicitati cei care-si fac meseria.
Dar...cum ramine cu aia de plimba pacientul prin mai multe spitale pina moare, nu este cazul la Sibiu, dar , precum vorba :"nu exista padure , fara uscaturi, ", cu siguranta sunt si acolo si din categoria celor de care nu vrei sa te lovesti, spagari.
Au fost si la sibiu
La primiri urgnte e dezastru,doctorii si asistentele povestesc non stop,dracu stie ce or avea de povestit atat nu imi dau seama,ii cam doare in pl de pacienti,stai si 8 ore la coada....
La urgente la militar merge mai repede dar aia sunt cam in epoca de piatra nu au dotari,,daca trebuie investigatii mai serioase(o radiografie,analize mai complexe de sange nu iti pot face)
Au medici civili la urgente,unii dintre ei foarte aroganti si nesimtiti care te-as bate daca ar putea,am avut si eu conflicte cu ei,am asistat si la alte conficlte ale lor cu pacienti,sa nu cumva sa-i trezesti din somn ca-i jale
Acum 2 ani am mers cu cineva din familie,avea hernie de disc si il caram in spate,si ma trezesc ca toae luminile erau stinse in urgentele de la militar,ii spun paznicului sa cheme pe cineva,merge ala si cheama un asistent buhait de somn(pe grasu ala nu il uit cat traiesc,se tine mai mandru decat doctori grei din spitalu militar) si imi zice ca ce cautam la ora aia acolo,ala ori era nebun ori isi bagase la vena ceva din dotarea spitalului ca am ramas socat de raspunsu lui,bine ca dupa vreo ora apare si doctorita de undeva de sus,la fel buhaita de somn,la fel si acolo povestile sunt la rang inalt
Nu mnai zic ca prin vara am ajuns cu o indigestie uraa si mi-au spart vena de la o mana ca aveau un incepator acolo,culmea ca si ala era cu povestile greu,se imbrancea cu grasu din povestea anterioara,se impingeau pe acolo...ii durea in pl pe ei de pacienti
In plus de asta au desfiintat sectia de infectioase,si erau niste doctori buni si de treaba pe sectia aia...pacat

View Postsarac.lipit, on 26 decembrie 2019 - 20:10, said:

Generația tânără este toată așa. Talentați, dedicați și corecți.
Pensionarea mastodonților ar trebui sa fie obligatorie ca la polițiști. 45 ani.
Problema noastră este că ...
Sistemul medical a ajuns o afacere. Nu mai are nimic in comun cu prevenția, grija față de client...pardon pacient.
Nu trebuie generalizam,sunt uscaturi si incompetenti destui si printre aia tineri

Edited by I2O, 26 December 2019 - 23:27.


#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdanpet, on 26 decembrie 2019 - 23:06, said:

E total gresit sa generalizezi!
Eu am fost internat anul acesta la spitalul judetean din Sibiu. Medicul, s-a purtat foarte frumos cu mine...la inceput. La a doua intalnire, a avut o atitudine total diferita...ii dadusem doar o sticla de Wisky de 100Lei si mi-a zis ca la urmatoarea consultatie sa vin la cabinetul particular!...Nu m-am mai dus Posted Image

Tot in Sibiu, anul trecut, o ruda de-a mea (in varsta), s-a internat in stare foarte grava la acelasi spital, unde sotia lui, a dat o gramada de bani medicului. Cu toate astea, omul...a murit ..."Ghinion" Posted Image

Cum il cheama

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
bravo medicilor care nu iau spaga! ii lasa in offside pe spagari si e un inceput de schimbare. schimbarea asta o sa se produca dureros de greu, dar asta-i un inceput!

#25
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostI2O, on 26 decembrie 2019 - 23:34, said:

Cum il cheama
E vorba de 2 medici diferiti. Celui care m-a tratat pe mine, nu pot sa-i dau numele, iar pe cel care l-a tratat pe unchiul meu care a decedat, nu-l stiu (mi-a povestit sotia lui).

In plus...tot in Sibiu, de data asta la clinica Polisano (privata):
Ii fac o analiza copilului de 3 ani, care trebuia sa fie gratuita, asa m-a asigurat medicul de familie cand mi-a dat trimiterea. Cand sa iau rezultatul...imi cer bani :)...Le-am lasat lor rezultatul...
A doua oara, tot la Polisano Sibiu: intreb la telefon cat costa o consultatie pentru ochelari?...45Lei mi se raspunde. Dupa consultatie, cand sa platesc...surpriza: 85 Lei! Intreb: dece?   Mai costa 40 de Lei RETETA pentru ochelari...:(  Le-am dat banii si am zis ca acolo nu mai calc...si surpriza: reteta era gresita (aiurea), am mai dat bani degeaba si pe acei ochelari prosti!
...Dar, asta inseamna sa fii "de dreapta"...sau poate am avut eu "GHINION"...

#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postdanpet, on 27 decembrie 2019 - 12:16, said:

E vorba de 2 medici diferiti. Celui care m-a tratat pe mine, nu pot sa-i dau numele, iar pe cel care l-a tratat pe unchiul meu care a decedat, nu-l stiu (mi-a povestit sotia lui).

In plus...tot in Sibiu, de data asta la clinica Polisano (privata):
Ii fac o analiza copilului de 3 ani, care trebuia sa fie gratuita, asa m-a asigurat medicul de familie cand mi-a dat trimiterea. Cand sa iau rezultatul...imi cer bani Posted Image...Le-am lasat lor rezultatul...
A doua oara, tot la Polisano Sibiu: intreb la telefon cat costa o consultatie pentru ochelari?...45Lei mi se raspunde. Dupa consultatie, cand sa platesc...surpriza: 85 Lei! Intreb: dece?   Mai costa 40 de Lei RETETA pentru ochelari...Posted Image  Le-am dat banii si am zis ca acolo nu mai calc...si surpriza: reteta era gresita (aiurea), am mai dat bani degeaba si pe acei ochelari prosti!
...Dar, asta inseamna sa fii "de dreapta"...sau poate am avut eu "GHINION"...

Ce crezi ca te actioneaza in judecata?
Spune linistit numele ca nu se intampla nimic,macar sa stie lumea sa se fereasca de ei
Eu am ajuns la o concluzie ca in sibiu medicina a ajuns varza,sunt cativa doctori mai buni si restu varza
Uite mie nu imi e frica, daca ajungi vreodata la spitalu militar sa te feresti de chirurgul sora,dar in schimb au doi chirurgi de nota 10 ca si caracter si profesionalism,e vorba de moga(acum e director,nu stiu daca mai opereaza) si celalalt e doctoru popentiu si el tot chirurg,sunt oameni jos palaria
La polisano sa cam stricat treaba de cand a murit vonica,acum apartine de med life....preturile au explodat si competenta medicilor a scazut

Edited by I2O, 27 December 2019 - 12:29.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Felicitari! Se intampla si cazuri fericite. Insa nu e totul roz la Sibiu, si cu atat mai mult pe plan medical. Ok, avem medici buni, aparatura buna, curatenie si confort in clinicile si spitalele Polisano si in alte clinici private. Dar si de acolo am mai auzit povesti.  Insa in cele de stat situatia lasa de dorit. SI as da doar cateva exemple:  serviciile de urgenta supra-aglomerate, spitalele judetean, militar si celelalte de stat nu se afla in stadiul cel mai bun. In serviciul de urgenta de cativa ani sunt medici rezidenti si asistente, foarte-foarte tineri, multi putin peste 20 de ani. Nu este rau asta, dar poate ar fi fost mai bine daca erau supervizati, indrumati de unii mai batrani, cu experienta. Personalul medical este deficitar ca numar. Poate de aici si promovarea tinerilor.

Apoi nu cred ca face bine atatea laude aduse unui oras, care are si suficiente parti rele si in alte domenii: supraaglomeratie oras si trafic, suficienti oameni-neoameni, politie, scandaluri provocate de anumiti interlopi si persoane de etnie si altele. Asta o spun ca sibian.

Edited by MembruAnonim, 28 December 2019 - 08:36.


#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Le-au dat picioru in coor la aia batrani care aveau experienta(era pe vremuri la militar doctoru mesteru dermatolog,era cel mai renumit din sibiu,atat pe plan profesional dar si ca si caracter,l-au scos fortat la pensie)
La cardiologie in judetean gasesti numai rezidenti care nu prea stiu mare lucru
Vad ca astia nu vor sa dea lege prin care sa reglementeze clar,ori lucrezi la privat ori la stat,punct
Daca ar fi sa vorbim de medicina din sibiu am putea scrie pagini intregi de evenimente urate...

Edited by I2O, 28 December 2019 - 08:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate