Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri platforma flip.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Ati vandut ceva pe acest site? Am trimis un telefon impecabil, tinut tot timpul in husa si folie de sticla, si ei au zis ca ecranul necesita schimbare, si ca pot sa imi de-a 100 de lei pe el.  😄 Telefonul impecabil. Am cerut sa mi-l trimita inapoi.

#38
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,973
  • Înscris: 30.11.2021
=)) Ce model?

iulian93 - Ce ai mai rezolvat?

#39
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Un xiaomi redmi note 9 pro

#40
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Da, și la mine aceeași țeapă.
Un prieten m-a rugat să îi trimit un iPhone Xr, știu sigur că nu prea l-a folosit, a stat mai mult degeaba, luat de nou, iar ăștia zic că a fost schimbat ecranul cu unul neconform și necesită înlocuire, ceea ce costă 400 lei.
Nu am cuvinte.

#41
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am comandat de la flip un telefon acum ceva luni de zile...

Am primit mai devreme un SMS de la 1898:

Flipstere, iti suntem recunoscatori ca ai fost printre primii romani care au crezut in noi! Felicitari, ai pus umarul la schimbare! Iar pentru asta, te rasplatim cu 1 AN EXTRA GARANTIE!
Te-ar tenta inca un semn al aprecierii noastre? Cum ar fi sa castigi un iPhone 14 Pro? Uite ce ai de facut: https://bit.ly/IGReviewsFlip
Echipa Flip.
Dezabonare: https://ctoo.ro/CMc4

Iar linkul care se deschide este asta https://cdn.mc-webli...l8AevnkcNZC7g==

Este phising sau?

#42
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Edit. Pare ca nu este nimic in neregula. Am primit si mail intre timp... tot de la ei, deci e legit.

#43
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Te-am dezabonat cu succes!
(doar de la email)

Edited by solitaryman, 01 March 2023 - 16:51.


#44
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
Pentru vânzare recomand totalconvert. Ăia de la Klap îs și mai țepari decât flipu'.

#45
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,576
  • Înscris: 10.04.2009
Flip, platforma de vânzare şi cumpărare de gadgeturi recondiţionate controlată de eMag, a intrat pe piaţa din Grecia.

https://www.zf.ro/bu...geturi-22130292

#46
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,461
  • Înscris: 15.11.2003
Am luat un iphone 6 pentru copil si a fost perfect, inca-l mai are functional dupa 3 ani

#47
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.12.2009
Salut, in cat timp ati primit banii inapoi la retur de comanda?

#48
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 10.07.2013
I-am pasat lu' taică-miu chinezăria care m-a slujit excelent vreo 4 ani și jumătate. El folosea o chinezărie și mai veche, care fusese tot a mea: un Huawei P10. Telefon ținut în huse, cu folii aplicate în majoritatea timpului. Cât de bine sau prost poate arăta un telefon vechi de peste 6 ani, fără lovituri?

Pe flip.ro acceptă vechituri de 6 ani. Mi l-au estimat la vreo 280 lei, cu voucherul ajungând la 330 lei. Zic: cine știe cât o mai duce? Hai să-l dau, mai recuperez niște bănuți, și cineva care nu-și permite telefon și vede Huawei-ul ăsta, poate mai trage de el câțiva ani, cu o baterie nouă. Fiindcă el a mers șnur până am făcut transferul cu orezara mai nouă.

Au ținut ăștia telefonul câteva zile și mi l-au refuzat, că are defect la ecran. WTF? Mă speriasem, am zis că s-a stricat în drum spre ei. Pe chat aflu că "rama ecranului" este foarte uzată și nu îl pot accepta.
1. De la defect de ecran la ramă "foarte uzată" e cale foaaaarte lungă.
2. Telefonul n-are ramă în adevăratul sens al cuvântului: spatele și rama sunt dintr-o bucată, metalică.
3. Rama arată excelent pentru un telefon vechi de 6 ani, singurul loc unde există uzură fiind muchia găurii de la încărcător, care lucește DIN CAUZA A 6 ANI DE ÎNCĂRCĂRI.

Nu e bun dom'le. Nu-l acceptă. Dar acceptă telefoane vechi de 6 ani impecabile, scoase din cur. Dezamăgitor. Cică: vreți să vă reactivez voucherul? Asta după ce eu am întrebat ce se alege de promoția aia.

TL:DR
Nu vă obosiți cu ei la telefoane cu uzură normală și foarte vechi. Mai bine le dați prin neam gratis. Eu nu aveam cui în momentul ăla.

#49
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 07.04.2023
Scad pentru orice nimic din valoare si dupa 3 aaptamani inca nu au pus telefonul la vanzare (s21 ultra)
Mai bine mergi la amanet decat sa trimiti un telefon la mincinosii astia cu actele in regula.

#50
AlexCA

AlexCA

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2024
Salutare,

Am trimis spre vânzare un telefon în stare excelentă (ca nou), utilizat la parametri minimi maximum două luni. În urma „verificărilor tehnice”, efectuate de către țeparii de la Flip.ro, aceștia mi-au adus la cunoștință următoarele:

„Rezultatele verificarilor
Oferta Flip: 240 Lei
Oferta autoevaluare: 400 Lei

De ce a scazut oferta?
Display-ul telefonului tau prezinta efectul de burn-in in partea de jos si necesita inlocuire.

Display: Pret inlocuire: -160 Lei

Ulterior, pentru clarificarea situației, am luat legătura cu cei de la Flip.ro. Aceștia au susținut, până în pânzele albe, că telefonul meu prezintă defecțiunea mai sus menționată . Drept „dovadă”, mi-au arătat două poze, respectiv o poză cu un display al altui model de telefon și o poză cu un telefon care prezenta zgârieturi și deteriorări grave pe marginile carcasei.

După ce am încercat să le explic că nu sunt copil de grădiniță, țeparii mi-au cerut codul IMEI al telefonului. Codul IMEI – International Mobile Equipment Identity - este un număr internațional de identificare a telefonului, format din 15 cifre. Din păcate, nu dețineam acest număr. M-am amuzat, am închis ochii și le-am acceptat „oferta”. Dacă refuzam oferta, riscam să primesc înapoi alt telefon sau cel puțin același telefon, dar cu piesele schimbate.

În concluzie, EVITAȚI această platformă chiar dacă vă scutește de multe bătăi de cap cu vânzarea.

Dacă totuși nu aveți timp să vă ocupați personal de vânzare și sunteți dornici de o aventură cu „senzații tari românești”, vă recomand să vindeți pe Flip.ro produse de care oricum vreți să scăpați, de valoare redusă. Vă recomand să notați nr. IMEI sau orice alt număr, serie, factură, bon, care permite identificarea exactă a produsului pe care îl vindeți! Totodată, vă sfătuiesc să faceți poze produselor pe care le vineți pentru a dovedi starea în care acestea se aflau la momentul în care le-ați auto-evaluat și expediat către acești țepari.

#51
Smitty

Smitty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 07.04.2023

 AlexCA, on 04 aprilie 2024 - 18:20, said:

Salutare,

Am trimis spre vânzare un telefon în stare excelentă (ca nou), utilizat la parametri minimi maximum două luni. În urma „verificărilor tehnice”, efectuate de către țeparii de la Flip.ro, aceștia mi-au adus la cunoștință următoarele:

„Rezultatele verificarilor
Oferta Flip: 240 Lei
Oferta autoevaluare: 400 Lei

De ce a scazut oferta?
Display-ul telefonului tau prezinta efectul de burn-in in partea de jos si necesita inlocuire.

Display: Pret inlocuire: -160 Lei

Ulterior, pentru clarificarea situației, am luat legătura cu cei de la Flip.ro. Aceștia au susținut, până în pânzele albe, că telefonul meu prezintă defecțiunea mai sus menționată . Drept „dovadă”, mi-au arătat două poze, respectiv o poză cu un display al altui model de telefon și o poză cu un telefon care prezenta zgârieturi și deteriorări grave pe marginile carcasei.

După ce am încercat să le explic că nu sunt copil de grădiniță, țeparii mi-au cerut codul IMEI al telefonului. Codul IMEI – International Mobile Equipment Identity - este un număr internațional de identificare a telefonului, format din 15 cifre. Din păcate, nu dețineam acest număr. M-am amuzat, am închis ochii și le-am acceptat „oferta”. Dacă refuzam oferta, riscam să primesc înapoi alt telefon sau cel puțin același telefon, dar cu piesele schimbate.

În concluzie, EVITAȚI această platformă chiar dacă vă scutește de multe bătăi de cap cu vânzarea.

Dacă totuși nu aveți timp să vă ocupați personal de vânzare și sunteți dornici de o aventură cu „senzații tari românești”, vă recomand să vindeți pe Flip.ro produse de care oricum vreți să scăpați, de valoare redusă. Vă recomand să notați nr. IMEI sau orice alt număr, serie, factură, bon, care permite identificarea exactă a produsului pe care îl vindeți! Totodată, vă sfătuiesc să faceți poze produselor pe care le vineți pentru a dovedi starea în care acestea se aflau la momentul în care le-ați auto-evaluat și expediat către acești țepari.

Tot mai bine olx-ul sau amanetul decat astia.
Tu ai ales vanzare directa sau in 30 de zile? Eu is curios daca imi primesc banii in alea 30 de zile. Telefonul nici nu e scos la vanzare ..


#52
AlexCA

AlexCA

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2024

View PostSmitty, on 04 aprilie 2024 - 20:32, said:

Tot mai bine olx-ul sau amanetul decat astia. Tu ai ales vanzare directa sau in 30 de zile? Eu is curios daca imi primesc banii in alea 30 de zile. Telefonul nici nu e scos la vanzare ..

Salut! Am ales vânzarea rapidă. Cu 70 de lei mai puțin decât vânzarea standard („Tip plata: Rapid - ești plătit după ce dispozitivul este verificat de Flip (1-3 zile”). Încă nu am primit plata prețului. Abia astăzi mi-am luat țeapă. Aștept.

În cazul tău, potrivit art. 3.1.16. („Plata Prețului Achiziției”) din Termeni și Condiții (https://cdn.flip.ro/...-Conditions.pdf):

„In functie de tipul de vanzare pentru care ai optat la momentul acceptarii Ofertei estimate de Pret (vanzare standard sau rapida) si in cazul in care contractul de vanzare a Bunului a devenit efectiv conform prevederilor de la art. 3.1.13, Flip se obliga sa iti achite Pretul Achizitiei, astfel:
daca ai optat pentru vanzarea standard (prin acceptarea Pretului Estimat Standard din Oferta Estimata) plata va fi efectuata in termen de maxim 30 (treizeci) zile (i) de la data comunicarii de catre Flip a Pretului Achizitiei, egal sau mai mare cu Pretul Estimat Standard acceptat de tine sau (ii) de la data acceptarii exprese de catre tine a Pretului Achizitiei, in cazul in care acest pret este mai mic decat Pretul Estimat Standard pe care l-ai acceptat;
[...]”


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate