Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mouse wireless cu baterii

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Ce clinica (sau doctori) europeana recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bbg150

bbg150

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 09.07.2018
Buna ziua,

Am 21 de ani si sufar de:

- sinuzita cronica
- deviatie de sept
- hipertrofia cornetelor nazale

Si de asemenea am nevoie de rinoplastie, bineinteles.

Simptomele sunt oboseala, lipsa concentrarii si a motivatiei pe tot parcursul zilei si somn neodihnitor, indiferent de cate ore as dormi.

Ce clinica europeana (in afara de cele din Romania) sau doctori recomandati pentru asa ceva, care sa nu ma aleg dupa aceste operatii cu efecte secundare din cauza greselilor?

Si daca se poate un cost estimativ.

Multumesc,

-------------------------------

Q: De ce vrei sa te operezi in alta tara?
A: Pentru ca in Romania am vazut destule cazuri cu doctori ciubucari, carora nu le pasa decat sa iasa banul, ci nu de finalizarea corecta a operatiilor. Bineinteles ca nu toti doctorii din Romania sunt la fel.

#2
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 24.04.2011
Dar de ce nu incerci la o clinica privata? Eu as incerca la Regina Maria (Euroclinic) daca esti din Bucuresti, prima data. Bafta, recomandare din strainatate nu am, dar banuiesc ca doctorii romani stiu.

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Se zice ca la viena e unu dinre cele mai tari centre la nivel mondial

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Colegul Zoso a facut asa ceva, in Romania. Fa o cautare pe blog/scrie-i aici pe privat.

#5
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 02.09.2007
Experienta personala. Poate zic pe-alaturi, poate te-ajuta. Tu decizi.
Operatie la spitalul Hociota(langa Panduri) din Bucuresti in 2013. Polipectomie bilaterala. Au scos polipi din toate sinusurile.
Mi-am total revenit 80% in 3 zile si 100% intr-o saptamana.
Am fost internat 7-10 zile. Conditii decente: salon cu 2 paturi, dusuri curate. Dr a fost foarte amabil, unele asistente mai acre, altele ok.

Operatia a reusit, polipii si-au revenit cam in 3-6luni. Am fost avertizat inainte ca in 80% din cazuri polipii revin :(
Dupa operatie au aparut si simtomele unui astm bronsic pe care-l duc de atunci.

De atunci o duc cu 1 injectie de diprophos (cortizon cu eliberare lenta) pe an. Dupa injectie respir bine 1 luna si apoi polipii incep sa revina incet, incet. Cand incep durerile de urechi sau de sinusuri, mai fac o injectie.

Acum ca am trecut de alea rele, sa-ti zic de alea bune.
A aparut tratament cu anticorpi monoclonali specializati pe astm si polipoza. Am facut parte din studiul(clinical trials) pentru mepolizumab (Nucala). Medicamentul exista si se foloseste pentru tratamentul astmului bronsic, dar se doreste folosirea lui si pentru polipoze. Studiul (dublu-orb randomizat) era pentru eficacitatea tratamentului cu mepolizumab asupra polipozei eozinofilice.
Se administreaza 1 injectie pe luna. Eu am fost in studiu 12 luni, deci 12 injectii. Rezultatele au fost fantastice in cazul meu. Dupa 2 luni polipii s-au remis total. Am putut sa respir din nou bine. Ba chiar mi-a revenit partial si mirosul. Dupa incetarea tratamentului, polipii au revenit, dar cu o evolutie incetinita fata de cum era inainte.
Partea naspa, pentru ca trebuie sa existe si o parte naspa, este ca medicamentul costa cam $3000+ injectia lunara si nu se vinde in Romania.

Pe langa mepolizumab care cel putin pentru mine are un pret prohibitiv, mai exista benralizumab (Fasenra) si reslizumab (Cinqaero) de la concurentii lui GSK, care se ocupa tot cu astmul/polipoza eozinofilic(a).
Mai exista si omalizumab (Xolair), care insa se foloseste doar pentru anti-IgE cu rezultatele variate pentru astmul eosinofilic. Totusi pretul lui este de 1600lei si poate fi cumparat din Romania.
Pe mine ma bate gandul sa fac un self-clinical trial (sub supraveghere medicala, bineintele) cu Xolair pentru 3 luni.

Daca te-a ajutat, pot sa iti dau mai multe detalii pe PM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate