Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Toate site-urile PROTV down
 

sobita pescareasca

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,646
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt cu 600 si ceva in dedeman din fonta , mai cumperi un cos recuperator de caldura si gata - ai siguranta unui lucru bine facut cu tiraj bun , fonta e mai groasa decat tabla si retine mai bine caldura , are geam termorezistent si vezi focul .
Nu te supara dar terasa aia e sprijinita la ghici , contravant la stalp nu ai, "stalpii" din lemn de ce o fi zici ca au fost pusi la cura de slabire - da pune si tu trunchi de 20 diametru ce e cu rahitismele alea parca sprijini o capita de fan , ochiometric nu da bine , la fata locului te tavalesti de ras . Odata tine, de doua ori tine dar a treia oara s-ar putea sa carati cativa la upu ...in acea incinta chefuiesc oameni, se misca, sar , greutatea creste exponential plus apar fortele taietoare , e, aici incepe sa dea cu virgula in calcul static ...de aici incepe sfarsitul.

Edited by ldpe, 12 December 2019 - 20:34.


#20
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai pe unde intra aerul ?
lemnele stau pe fundul butoiului ?
cenusa unde se duce ?
E un desen naiv cam ca un copil de 10 ani sau mai putin si, desi ai auzit de soba racheta nu ai retinut mare lucu si ai facut un proiect la fel de naiv ca un copil, suprafata exteriora a sobei e aceeasi si oricat ai plimba gazele in interior tot atata caldura va disipa in exterior. Mai degraba sudezi aripi (de rata sau ce pasare vrei tu) metalice de racire pe teava de evacuare si pe soba care vor prelua din caldura gazelor si o vor transfera in camera.

Edited by chilly willy, 12 December 2019 - 20:39.


#21
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Incearca varianta asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6eK4bAlqP3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,646
  • Înscris: 08.03.2017
"Incearca varianta asta."
Numai ce scule trebuie acolo plus material costa cat 4 -5 sobe din dedeman din fonta gata facute ... nu mai vorbim de maiestrie

Edited by ldpe, 12 December 2019 - 20:53.


#23
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 chilly willy, on 12 decembrie 2019 - 20:36, said:

pai pe unde intra aerul ?
lemnele stau pe fundul butoiului ?
cenusa unde se duce ?
E un desen naiv cam ca un copil de 10 ani sau mai putin si, desi ai auzit de soba racheta nu ai retinut mare lucu si ai facut un proiect la fel de naiv ca un copil, suprafata exteriora a sobei e aceeasi si oricat ai plimba gazele in interior tot atata caldura va disipa in exterior. Mai degraba sudezi aripi (de rata sau ce pasare vrei tu) metalice de racire pe teava de evacuare si pe soba care vor prelua din caldura gazelor si o vor transfera in camera.

Lasa-l naibii de desen, e unul orientativ; doar nu voiai sa-mi iasa unul apropiat de desenele lui Rembrandt.

Aerul va patrunde in soba printr-o usita mica situata SUB usa de alimentare!
Lemnele vor sta pe un gratar iar aerul va patrunde sub acel gratar creand tirajul necesar arderii!
Iar cenusa se va duce sub acel gratar!

Imi pare rau ca pentru unii dintre voi acele picioruse de broasca v-au dat seriozitatea peste cap :))

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,575
  • Înscris: 01.12.2001
Răspuns doar la întrebarea ta: furnizează kW exact câți arzi.
Furnizează căldură de la ce combustibil bagi. Bagi un lemn: da putini kW. F putini.
Faci foc non stop: mulți kW

#25
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

 romulus69ro, on 12 decembrie 2019 - 20:45, said:

Incearca varianta asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6eK4bAlqP3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
am luat-o in calcul dar nu prea imi place. prietenul asta al meu unde confectionez soba mea are un bullerjan din asta.

#26
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 searchedis, on 12 decembrie 2019 - 20:07, said:


Nu am voie cu ce anume, cu o soba pe lemne? Pai cam toate terasele functioneaza cu incalzire pe timp de iarna, nu de la o soba pe lemne, dar de la sisteme de incalzire pe gaze, acolo nu e pericol de explozie?
Aer va trage printr-o usita mica pozitionata sub usa de alimentare iar cenusa o voi scoate pe usa de alimentare

Exact, nu ai voie cu sobă cu lemne in spatiul in care stau clienții. N ai decât să faci centrală alături iar in spațiu public să ai calorifere.
Și ăia pe gaze, tot așa fac, cu centrală, nu cu butelia si cu flacără deschisă unde sunt clienți. Nu ma crezi pe mine, întreabă la pompieri, de la ei trebuie să iei aviz.

#27
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
De ce nu iei o sobita gata facuta si scapi de bricolat? Costa vreo 500 de lei la dedeman una de genul.
Cabanele de pe la munte (alea studentesti)  au sobe pe lemne fix unde stau clientii. Merge la munte, merge si la tara.

Attached Files


Edited by dreaQ, 12 December 2019 - 21:49.


#28
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Am un vecin care a facut o astfel de soba dintr o tabla foarte groasa, a sudat bucatile de tabla iar pe interior a captusit- o cu pamant galben si caramida,. i a dat vreo cateva gauri in zona usii, usa care la fle a fost decupata din bucata de tabla si facut un maner., soba nu scoate fum, se incalzeste si mentine caldura destul de bine. Posted Image o foloseste intr o bucatarioara din boltari fara a fi tencuita interior/exterior., face focu in ea cand sta la cate o"bauta cu bajetii" Posted Image)
Attached File  75332802_538473100274547_455619412184006656_n.jpg   81.45K   56 downloads

Edited by CostyNn96, 12 December 2019 - 22:29.


#29
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
Consolideaza dracu' stalpii aia si nu mai comenta aiurea...ca-ti iei cu suspendare / executare in "caz ca ceva"... si judecatorul nu o sa tina cont nici de scuzele tale penibile, nici de IQ, nici ca-ai facut liceul cu primarul din comuna...
On topic: pentru astfel de cazuri exista Dedeman/Hornnbach/Brico...lasa dracu' improvizatiile daca vrei sa ai un business sanatos...

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

 searchedis, on 12 decembrie 2019 - 19:03, said:

....
soba racheta... sudiaza bine principiul si modelul.

imi vine sa te bat.

1. betele alea pe care sta terasa sper ca-s din salcam si ca au fost fierte in ulei/smoala.
2. fa curat. aduna bca-urile si alte gunoaie.
3. umple cu pamant sub buda, ca da impresia ca faci direct in lac.

#31
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Da, arg, sunt din salcam. N-au fost fierte in ulei, n-am tehnologia necesara. In schimb le-am dat cu 2 straturi de emulsie pe baza de bitum.

Sunt multe de facut la terasa acolo, le voi face pe toate treptat. Dar la cat flux am avut vara asta chiar n-am avut timp nici sa strang bca-uri si nici sa astup cu pamant desi ma loveam zilnic de ele. Le-am prioritizat pe cele care imi faceau terasa sa functioneze cum de altfel incerc si acum sa pun aceasta sursa de caldura poate atrag si iarna ceva lume. Ca nu pot sta departe de plita Posted Image

Vis-a-vis de soba racheta, eu ma refeream la acest model. Am un PDF dintr-o postare, de la FreeThinker. Desi principiul nu l-am inventat eu, multi de aici, oameni mari, barbati poate, s-au blocat cand au vazut piciorusele de broasca si au zis NU! nu se poate asa ceva Posted Image)

Attached Files


Edited by searchedis, 12 December 2019 - 23:14.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
eu as lua una (de firma buna) de pe net, masura la mm si reproduce la mare arta si daca imi place originalul, nu-l l-as da pe retur.

#33
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Pai tocmai de asta nu iau de la Dedeman sau ceva de pe net pentru ca nu mi se pare ca s-ar potrivi la mine acolo. Dar sunt sigur ca sunt variante online dar nu le-am gasit eu

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005
poti sa-i pui cate elemente decorative doresti.
buba e sa faci sa functioneze corect.

#35
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
ai padurea aproape? ca la ce pereti ai la terasa trebuie sa duduie godinul ca sa incalzesti ceva

#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Te-ai jucat de-a constructiile si acum vrei sa te joci cu focul...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate