Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

RS485 bash

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all !

Incerc fara succes sa testez adaptoare RS485 cu chipset ch341-uart indiferent de ce viteza setez pe port cu drepturi full... echipamentele sunt detectate cu succes se incarca driverul pentru ch341-uart apare /dev/ttyUSB0 insa fara sa functioneze...

Cum am testat ?
Terminal 1:
----------------------------------------
root@test-server:~# cat -v < /dev/ttyUSB0
-------------------------------------------
terminal 2:
-------------------------------------------
root@test-server:~# echo -ne '\033[2J' > /dev/ttyUSB0
-----------------------------------------

Nu apare nimic in terminal 1...

Sugestii ?

#2
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am recompilat inclusiv driverul (modul) cu ch34x insa se comporta la fel... se incarca cu succes driverul insa nu trimite/primeste date... de asemenea am testat mai multe adaptoare cu acest chipset (in speranta ca primul avea vreo problema hardware) insa toate se comporta la fel.
Kernel 4.15

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Incearca cu minicom si asigura-te ca folosesti baudrateul corect.

#4
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Am setat inca de la inceput cu minicom -s la 9600 8N1 precum si alte viteze superioare insa fara efect...
Ce este cel mai aiurea este ca nu apare nici o eroare nici la incarcarea modulelor nici cand incerc sa transmit/receptionez date... nici cand inlatur modulul... pe scurt nu am gasit nici o modalitate (gen log) ca sa pot face debug...
Am gasit in schimb pe Internet referiri de la alti utilizatori care au patit la fel doar o mica parte din ei au rezolval prin inlocuirea driverului ch341 cu ch341x prin recompilare... pe kernele mai vechi gen 3.3....  lucru pe care l-am incercat si eu pe kernel 4.15 insa tot fara nici un rezultat.
Nu stiu ce altceva sa mai incerc la acest chipset.
Intre timp am comandat si cu chipset PL2303 UART -> RS485 insa pana ajunge comanda din China mai dureaza cateva luni de zile...

De mentionat ca aceiasi useri precizau ca sub windows functiona (deci hardware-ul este ok)... din pacate nu am cum sa fac teste pe windows.

#5
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Am patit ceva similar dar la baudate mic, la 300 bauds. 9600 mergea fara probleme. M-am uitat in surse si am vazut ca nu era suportat. Dar incearca si in windows.
Eu folosesc produsele de la FTDI, pt RS485 asta il folosesc: https://www.ftdichip...es/USBRS485.htm
Nu am avut probleme cu el si nici cu cel de RS232

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Singurul lucru util ca functioneaza in windows este ca stiu ca nu este o problema hardware... insa eu am nevoie sa functioneze sub Linux.
Mersi pentru sfat vis-a-vis de chipset.... intre timp am comandat MAX485 Module RS-485 TTL to RS485 MAX485CSA pe care o sa incerc sa le folosesc cu adaptor USB -> TTL.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate