Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Dezumidificator

  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
+/-1% unul fata de celalalt , pentru mine sunt foarte bune . Pentru etalonare am adus unul digital (Logger Hart scientific 1620A) si toate sunt cu o marje de eroare de 1% , am scris pe spatele lor pe o eticheta care e in plus care in minus . Se pot si din interior seta dar mai bine asa , nu umblu in ele ca le pot da peste cap .
Am luat de la alecoair pentru ca sunt corecti si schimba produsele neconforme , unul din cele 3 a avut 10% eroare, a fost schimbat , era o eroare instabila , adica, acum era 5% acu 12% , ceva defectiune - s-a schimbat cu unul nou fara probleme.
Am avut si de la altex ceva la 33 lei , daca aveai 10 bucati puse unul langa altul toate aratau altceva ...sunt de design dar aveau ceas si alarma , cele noi nu au .


"Ai schimbat legile fizicii...Felicitari!"
Nu inteleg dar marog ...

Edited by ldpe, 02 December 2019 - 11:53.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu ma mira...

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
Explica la ce te referi - sunt o persoana care testez de 10 ori un lucru dupa care scriu ce am aflat iar discutii "nu asa" "asa trebuie " pe mine ma deranjeaza - ai ceva concret te rog scrie daca nu asta e .
Adica de 10 ani usuc hainele in baie iarna cu acel Duracraft si spui ca am schimbat legile ...poate Duracraft , trimite-le un maill - sunt nr1 in Lume in domeniu poate stiu mai bine decat mine.
Alt gigant in domeniu explica https://www.trotec-b...carea-hainelor/

Edited by ldpe, 02 December 2019 - 12:00.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 02 decembrie 2019 - 10:59, said:

"Nu usca rufele in casa"
Nici nu-ti vine a crede ce bine merge, de 10 ani nu am avut probleme cu igrasia , la bloc te pliezi dupa cum poti, nu prea ai variante . In 14 ore e gata o masina de haine fara gram de umiditate in casa , am 3 hirdrometre montate in punctele critice .
La asta ma refeream...

#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
E foarte simplu - iei efectiv un dezumidificator, pui pe sarma intr-o baie de 3/2 o masina de haine , ii dai drumul , pui cronometrul si discutam dupa .
Factori decisivi : rotatii/minut masina - determina cat de zvantate ies hainele si cat mai are de muncit aparatul
Temperatura din incapere

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In baie nu in casa...

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
"In baie nu in casa."
In baie , da, niciodata nu am uscat hainele in camerele de locuit , ori in baie ori afara pe balcon daca timpul o permite .
Daca pui hainele umede in baie umiditatea este transmisa in camerele de locuit in lipsa unui dezumidificator , inclusiv aburii de la baie sau dus , in timp ei precipita pe peretii exteriori reci, apare igrasia si...de aici incep probleme destul de greu de scapat de ele .Normal ca aerisesti dar problema este cat poti aerisi la -10 grade sa spunem , maxim 10-15 minute ca dupa trage centrala mult sau ingheti tu in casa , vara e alta poveste .
Pentru a usca haine in casa , in camerele de locuit trebuie sa ai in vedere cubajul de aer din interior si ajungi la cele profesionale de peste 200litri/24 h care trag si apa din paharul de pe noptiera vecinului , cele care se folosesc la case noi pentru a nu avea probleme dupa cu umiditatea sau umflarea parchetului de la apa din sapa.

Edited by ldpe, 02 December 2019 - 12:43.


#26
costea_nelu

costea_nelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 24.11.2010
Parca e alceva.

#27
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,598
  • Înscris: 08.03.2017
"Parca e alceva."
Daca imi spune unde am gresit sau omis ceva explic dar asa in prima faza am crezut ca cei de la Duracraft folosesc fizica spatiala necunoscuta pe Pamant Posted Image

#28
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 08.01.2008
Am un ARGO DRY 11 de care sunt foarte multumit, e cel mai mic din gama, dar isi face treaba foarte bine.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,193
  • Înscris: 15.05.2008
si eu tre sa ma gandesc la o solutie sa fac umiditate in casa

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
arunci un lighean de apa pe gresie.  :P  se evapora si gata umiditatea.

oricum, umidificatoarele mi se par cele mai mari tepe. cand un simplu recipient lasat liber evapora apa in mod natural, noi cumparam gadgeturi care ii mai pun un ventilator si te costa aproape mia de lei, in unele cazuri depasind-o cu succes si de 2 ori.

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,193
  • Înscris: 15.05.2008
voi incerca cu vase puse pe calorifere+ sa cumpar niste aparate de masurare bune

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 BloodRa, on 02 decembrie 2019 - 11:03, said:

Între timp au apărut uscatoare de rufe... Posted Image
Cele in condensatie, care nici de furtun de evacuare nu are nevoie.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003

 Dany_Darke, on 02 decembrie 2019 - 13:24, said:

arunci un lighean de apa pe gresie.  Posted Image  se evapora si gata umiditatea.

oricum, umidificatoarele mi se par cele mai mari tepe. cand un simplu recipient lasat liber evapora apa in mod natural, noi cumparam gadgeturi care ii mai pun un ventilator si te costa aproape mia de lei, in unele cazuri depasind-o cu succes si de 2 ori.
Evaporarea e direct proportionala cu suprafata de contact aer-apa.
Daca nu ai o mica piscina in dormitor, slabe sanse se razolvi ceva.

Eu de ex am un umidificator Xiomi pe care il folosesc iarna, si consuma cca 10l apa/zi.

#34
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Mai bine folosesti o metodă de încălzire de joasă temperatură și nu mai ai nevoie de umidificator

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,192
  • Înscris: 22.05.2003

 BloodRa, on 02 decembrie 2019 - 17:31, said:

Mai bine folosesti o metodă de încălzire de joasă temperatură și nu mai ai nevoie de umidificator
Ce inseamna aia?
Eu am incalzire in pardoseala, cu 35C.

#36
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,193
  • Înscris: 15.05.2008

 Adm, on 03 decembrie 2019 - 08:21, said:

Ce inseamna aia?
Eu am incalzire in pardoseala, cu 35C.
iti  dai seama ca nu o sa mai raspunda,am vrut sa intreb si eu ce inseamna
probabil sa faci frigu in casa de ingheata .... in tine

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate