Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Amenda Circulatie Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Nu platii nimic nu au ce sa iti faca ....esti prea fraier daca platesti

#20
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013

View Postbaubig, on 24 noiembrie 2019 - 20:29, said:

Nu platii nimic nu au ce sa iti faca ....esti prea fraier daca platesti



ironia romaneasca...o ador ! Posted Image

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Wow, chiar nu stiam ca trimit amenzile traduse in romana. Acum ceva timp am vazut ca si la puscarie au formulare si instructiuni pe limba romana.

Pe pagina a 2 a ai contul si tot ce trebuie sa faci. Platesti amenda si dupaia le trimiti un e-mail la adresa [email protected] pe engleza, daca doresti pe germana iti pot scrie eu textul. Subiectul il alegi numarul de referinta (MDS2-V-19 76104) si le spui ca ai fost plecat 4 luni din Romania nu ai preluat amenda, abea acum ai gasit-o si ai platit-o si le trimiti o confirmare ca ai tranzactionat banii.

Pentru cei care discuta despre toleranta. Austria are toleranta dar este diferita in fiecare Bundesland (judet) si fiecare aparat de radar are alta toleranta. Au aparut de curand unele care te si fotografiaza si au toleranta maxima de 3kmh pe autostrada.

Eu va spun din proprie experienta care sunt limitele cu care circul eu fara sa mi se intample nimic:
-oras 50kmh - 54kmh limita
-drum de 70kmh - 75kmh limita
-drum de 80kmh - 86kmh limita
-drum de 100 - 107kmh limita
-autostrada 130 - 138kmh limita
-autostrada 140 - 155kmh limita.

Toleranta este de la 3 la 10% in functie de Bundesland, in functie de aparat si asa mai departe.

#22
madn3ss00

madn3ss00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,146
  • Înscris: 22.05.2013

View Postadytd, on 24 noiembrie 2019 - 14:32, said:

...Am primit o amenda pentru viteza in Austria ... si nu stiu exact cum se procedeaza cu plata amenzii....
Pai primul pas ar fi sa-l intrebi pe ala daca stie cine e tac'tu, daca vezi ca nu, sa pui mana pe telefon, daca nici asa nu cedeaza, scoti huaweiu' si-l filmezi, daca realizezi ca toate astea-s expirate, faci plangere la procesu' verbal mentionand ca cocarnatzu nu avea ordin de servici, ca nu te-a pupat in cur ca doar tu-i platesti salariul, si asa mai departe...


UPS! SORRY! Era de AUSTRIA? PLATESTE ca nu merge ca la noi!
(sper ca se subintelege ironia)

#23
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013
Am fost azi la BT si au zis ca trebuie facut cont in euro,la posta nu se mai pot platii,incerc maine la Smith&Smith,astia cica au comision 10 euro

#24
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
am incercat sa platesc pentru cineva scanand qr in revolut
imi incarca automnat detaliile dar aplicatia revolut nu ma lasa sa trec mai departe
imi spune ca numarul de identificare ( pt4 poza 2 din primul post ) este prea scurt si trebuie sa aibe minim 15 caractere

sfaturi ?

Edited by maistoru, 23 October 2020 - 16:34.


#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Esti gresit, alea 15 caractere ti le cere doar atunci cand trebuie sa bagi informatii despre companie si motivul tranzactiei. In ultim pas cand bagi suma care doresti sa o tranzactionezi iti cere reference si poti scrie orice acolo.

In cel mai rau caz daca nu te descurci ma contactezi prin PM, iti fac eu tranzactia de pe cont austriac si tu imi pui banii in Revolut.

#26
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
am  platit in cele din urma din revolut
dar m-a chinuit un pic sa adaug noul beneficiar
cu adresa cod postal & shit
numarul de identificare ce se autocompleta era extras din numarul de referinta din coltul dreapta sus al instiintarii
numar referinta = BHRO/numar identificare/20

in detalii plata am trecut numarul de referinta

#27
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salut. Mi-a venit o amenda de circulatie de viteza din Austria.

Problema este ca scrie ca am termen de plata 4 saptamani, pana in 11.11 - data care a trecut. Eu de abia azi am primit amenda in posta.

Intrebare: pot totusi sa o platesc direct la contul indicat, sau e alta proceduta daca au trecut cele 4 saptamani ca si termen?

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postqew, on 18 noiembrie 2021 - 14:00, said:

Salut. Mi-a venit o amenda de circulatie de viteza din Austria.

Problema este ca scrie ca am termen de plata 4 saptamani, pana in 11.11 - data care a trecut. Eu de abia azi am primit amenda in posta.

Intrebare: pot totusi sa o platesc direct la contul indicat, sau e alta proceduta daca au trecut cele 4 saptamani ca si termen?

4 saptamani incepand cu data de cand ai primit tu amenda in general. Fa plata, trimite-le prin E-Mail extrasul de cont ca ai efectuat plata si scrie-le ca astazi ai primit amenda si era imposibil sa o platesti pana pe 11.11, daca tu nici nu stiai de aceasta amenda.

#29
machitza

machitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 28.03.2003
am primit si eu 30e, unde trebuie trimisa confirmarea de plata ? Din cite vad eu nu scrie pe hirtiile lor.

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Nu trebuie sa trimiti nici o confirmare de plata. Aia o pastrezi tu pentru siguranta ta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate