Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

De ce Telekom nu are succes...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 Maschine, on 24 noiembrie 2019 - 14:08, said:


Nelimitat cu 1.5mbps? Mai bine nu, oricum la vdf am 2.1TB, nu GB..tera direct așa că la ce folos și nelimitatul ăla dacă ar fi pe bune, și oricum cică vdf are nelimitat la 14€ 🤷🏻‍♂️.., în fine, important este să ni se potrivească rețeaua, cum am mai zis, pe unde umblu e semnal ok, merge blană(230mbps top), plătesc 5€ pe lună la vdf? E perfect..
Dacă nu ești atent, sau nu ești atent din interes.
Eu zic sa mai cauți cum e cu limitarea aia de 1.5....

 craciuncostel, on 24 noiembrie 2019 - 12:00, said:



Văleu, zici?
Hmm, fac delegație pe zona Moldova, Dobrogea și ocazional București de vreo 10 ani și nu am avut niciodată probleme cu rețeaua. Suntem 20 de angajați ce fac service pe toată țara, toți avem abonamente la Vodafone. Nu am auzit niciodată că s-ar dori schimbarea furnizorului. În roaming totul a fost ok. Nu te contrazic, poate știi tu ce știi, dar din ce mă privește pe mine eu nu am ce să le reproșez.
În ceea ce privește Telekom în zona Neamț, cu excepția Piatra Neamț-ului și Bicazului semnalul este slab iar internetul în cel mai bun caz H. Nu mai vorbesc de zone mai înalte și mai pretențioase cum ar fi cabana Dochia pe Ceahlău unde doar Vodafone mai face ceva, restul e mort.
Gluma săptămâni......
Dar, las-o asa ca e bine.

Edited by mariusr1976, 24 November 2019 - 18:35.


#38
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007

 craciuncostel, on 24 noiembrie 2019 - 12:00, said:

Văleu, zici?
Hmm, fac delegație pe zona Moldova, Dobrogea și ocazional București de vreo 10 ani și nu am avut niciodată probleme cu rețeaua. Suntem 20 de angajați ce fac service pe toată țara, toți avem abonamente la Vodafone. Nu am auzit niciodată că s-ar dori schimbarea furnizorului. În roaming totul a fost ok. Nu te contrazic, poate știi tu ce știi, dar din ce mă privește pe mine eu nu am ce să le reproșez.
În ceea ce privește Telekom în zona Neamț, cu excepția Piatra Neamț-ului și Bicazului semnalul este slab iar internetul în cel mai bun caz H. Nu mai vorbesc de zone mai înalte și mai pretențioase cum ar fi cabana Dochia pe Ceahlău unde doar Vodafone mai face ceva, restul e mort.
nu stiu cam cu cati ani in urma ai fost pe la dochia, dar de destul timp si rds si tlk au semnal full.

#39
Maschine

Maschine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 26.01.2018

 mariusr1976, on 24 noiembrie 2019 - 18:35, said:


Dacă nu ești atent, sau nu ești atent din interes.
Eu zic sa mai cauți cum e cu limitarea aia de 1.5....


Gluma săptămâni......
Dar, las-o asa ca e bine.
Zici tu? Și asta ce e? Că poți să dai hotspot de net pe alt dispozitiv și numai există limitarea..e bine doar că e cam inutil, eu nu stau cu 2 telefoane după mine pt a face "scheme", pup!

Attached Files



#40
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pai daca citeai ce a scris acel user pe care l-am citat vedeai că el a afirmat că tot netul e limitat la 1.5.
Sau a omis sa precizeze...

Edited by mariusr1976, 25 November 2019 - 08:28.


#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,130
  • Înscris: 04.02.2011
Colegule, eu la sat pe vremea când bunica era în viață am instalat internet home net de la Orange, numărul de fix l-am mutat pe Voip la un clickphone, alonia sau callromania, am achiziționat un adaptor voip și așa mergeau vechile telefoane fixe. Baftă.

Telekom băga tot timpul 20-25 de lei extra la factură pe servicii doar de ei închipuite. Au scos afară oamenii buni și au păstrat idioți.

Edited by benis, 20 December 2019 - 21:48.


#42
costinred

costinred

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.06.2018

 _-Aether-_, on 23 noiembrie 2019 - 06:34, said:

Telekom a preluat reteaua de succes Cosmote, eram client cosmote, dupa preluare au umflat preturile la abonamente.
Asta este o poveste cum sa faci praf o retea de telefonie mobila.

Nu pot sa zic de ce nu trec toti utilizatori pe Digi Mobil din cauza ca nu prea au semnal si internetul mobil este VAX, VARZA.
Salut! Acum,  Digi are semnal 3G mai bjn și aria de acoperire mai mare. Știu din experiență. Am fost în zone unde am semnal 3G doar cu Digi. Telekom lipsește cu desăvârșire. Mă refer la semnalul 3G.

 mariusr1976, on 24 noiembrie 2019 - 09:35, said:



Mmmmm,trăim în aceiași tara?
Nu laud pe nimeni ,dar Vodafone sunt la ani lumina fata de Telekom la acoperire.
Greșit. Vodafone are acoperire foarte mare. Mereu m-am bazat pe Vodafond decât pe Telekom.

#43
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Telekom a încercat inca de la început să se poziționeze scump într-o țară săracă, neintelegand că e vorba totuși de Romania.

#44
daniel_vodafone

daniel_vodafone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 25.02.2019

 costinred, on 20 decembrie 2019 - 23:22, said:


Salut! Acum,  Digi are semnal 3G mai bjn și aria de acoperire mai mare. Știu din experiență. Am fost în zone unde am semnal 3G doar cu Digi. Telekom lipsește cu desăvârșire. Mă refer la semnalul 3G.


Greșit. Vodafone are acoperire foarte mare. Mereu m-am bazat pe Vodafond decât pe Telekom.
Digi închide rețeaua 3g
o sa ai fie 2g bun, fie 4g prost

#45
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Ai vreo sursa referitor la ce ai scris?  De unde stii ca inchide 3G-ul?

#46
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Pe fix sunt scumpi si partial depasiti, asta li se trage de la faptul ca DT asta stia la momentul preluarii, ei bagau ADSL si VDSL cand RCS baga fibra.
In plus e o companie "greoaie", cu tot felul de manageri straini adusi de nemti de prin niste piete care nu se aseamana cu Romania. Vorbeam cu angajati "de jos" care erau pusi de "management" sa taie cablurile intinse de RCS ilegal pe stalpii lor, si ziceau ca decat sa faca asta mai bine intindeau si ei fibra pe "stradute", ca pe marile strazi si bulevarde au fost primii care au avut fibra.
Cu alte cuvinte, in Romania nu stai sa le tai alora firele fiindca le-au tras ilegal, ci le tragi si tu, eventual la fel de ilegal, si daca se intampla ceva dpdv legal, desi cine in Romania sa se sesizeze si sa aplice legea, pierdeti amandoi. Nu asa "boicotezi" fibra, nu asa iti tii clientii captivi pe sarma, fara sa faci investitii. Dar asta a fost gandirea nemteasca, partial si din faptul ca tarile astea federale nu prea stau bine la internet, fiindca au legi diferite si nu se pot dezvolta rapid pe segmentul respectiv. Iar cand si-au revenit si ei, lumea trecuse deja la RCS. Plus "minunatiile" de restrictii, trebuie sa ai fix ca sa ai internet de la ei, bla-bla.

Pe partea de mobil, Connex si Dialog au avut de la inceput intaietatea si continua s-o aiba. Cel putin asta e impresia mea, dar sunt unul dintre cei care au stat la coada la o cofetarie de-a lui Copos pentru a-si face abonament de mobil si poate am o impresie deformata. N-am perceput niciodata Cosmo/Zapp ca fiind o alternativa, mai ales Zapp, desi stiu ca facea furori la un moment dat, cica nu puteai fi ascultat daca aveai Zapp si chestii...radeam de ma prapadeam cand auzeam sau citeam chestiile astea, dar una peste alta am ramas cu perceptia ca sunt compania nr.3.

Oricum, asa cum a zis si altcineva mai sus, prezenta lor tine pretul jos, cred c-o sa fie mai nasol dupa ce-o sa plece.

#47
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
La preluarea Cosmote de catre Telekom, operatorul era orientat pe zona sociala, avand baza mare de utilizatori adusi odata cu ofertele de 2000 de minute de la Revolutia Cosmote. Erau preturi mici si o calitate acceptabila a serviciilor. Cei de la Telekom au neglijat faptul ca in Romania majoritatea operatorilor ofera servicii la un nivel de calitate la care Germania nici nu viseaza, la preturi mici. Incercarea de a face din Telekom un operator premium trebuia sa vina intai din cresterea calitatii serviciilor (acoperire, stabilitate, suport clienti) fara sa impacteze zona de clienti social, introducand treptat abonamente premium, cu oferte de servicii pe partea de business mai bune decat concurenta, ca de acolo vine grosul banilor.

Chiar si Orange, auto-intitulatul operator premium de la noi are oferte si pentru cei care nu vor sa cheltuiasca prea mult (acele oferte de mocangeala cum li se mai zice pe aici).

Doar ca proaspat venitii manageri au crescut imediat preturile la toate abonamentele si doar atat. Era normal sa dea fail.

In ultima perioada au investit foarte mult in acoperirea 4G, depasind Vodafone si apropiindu-se de Orange. 3G a ramas nedezvoltat, Telekom concentrandu-se pe 2G+4G, reteta pe care a inceput sa o puna in practica si cei de la Digi.

Abonamentele si ofertele de la cartela sunt bune, mai ales cu internetul nelimitat. Ce sufera inca foarte mult sunt stabilitatea retelei si mai ales serviciul de suport clienti, mai bine portezi daca ai o problema decat sa incerci sa iei legatura cu ei sa o rezolve. Adica exact zona de interactiune cu clientul, chestia care va face clientul sa decida daca ramane in retea sau pleaca.

Problema Telekomului sunt managerii incompetenti, care nu stiu sa realizeze o strategie, care pastreaza angajatii prosti si ii lasa sa plece pe cei pregatiti care se pricep. Pana nu se face curatenie in firma sa se renunte la lichele, la incompetenti, la spagari si la chiulangii nu se va rezolva nimic. Telekom ar putea ajunge numarul 2 in cativa ani daca si-ar pune in ordine toate procedurile, toate strategiile si daca angajatii ar incepe sa puna osul la treaba. Dar asta e foarte putin probabil sa se intample.

#48
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Diferenta e ca pe 4G la Digi ai VoLTE, pe când la Tk nu ai voce.

Tk a venit preturi mari crezând că pe telecom ține mitul ala cu mașina germană. Si au intrat fără să vrea in spirala scumpiri-rezilieri: mai punem 2 lei ca nu e rentabil dar pleaca 50.000 de clienti, deci mai avem nevoie de încă 2 lei dar pleaca încă 50.000 de clienti, deci mai trebuie 2 lei.

Edited by daniel28, 11 February 2020 - 13:38.


#49
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Mi se pare ca pe vremea Cosmote aveau la mobil peste 6 milioane de utilizatori, iar acum au putin peste 4 milioane. Sa pierzi 2 milioane de oameni in 5 ani de Telekom, e enorm!

#50
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

 toto_riina, on 11 februarie 2020 - 17:27, said:

Mi se pare ca pe vremea Cosmote aveau la mobil peste 6 milioane de utilizatori, iar acum au putin peste 4 milioane. Sa pierzi 2 milioane de oameni in 5 ani de Telekom, e enorm!
Păi au zburat din țară si mulți oameni de unde să le mai rămănă clienți?mai ales pe vremea aceea Cosmote era considerat reteaua tinerilor acum majoritatea dintre ei sunt peste granite.

#51
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004

 daniel28, on 11 februarie 2020 - 13:36, said:

Diferenta e ca pe 4G la Digi ai VoLTE, pe când la Tk nu ai voce.

Pe de alta parte telekom compenseaza cu o retea 2G foarte buna, mostenita de la Cosmote. Deci nu este riscul sa ai doar 4G si 3G sau 2G lipsa, cum este la Digi.

 Sukers, on 11 februarie 2020 - 17:58, said:

Păi au zburat din țară si mulți oameni de unde să le mai rămănă clienți?mai ales pe vremea aceea Cosmote era considerat reteaua tinerilor acum majoritatea dintre ei sunt peste granite.

Nu chiar, problema a fost cresterea preturilor in conditiile in care acei tineri venisera tocmai pentru preturi mai mici si beneficii mai multe decat la celelalte retele.

#52
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

 Alexis, on 11 februarie 2020 - 18:59, said:

Nu chiar, problema a fost cresterea preturilor in conditiile in care acei tineri venisera tocmai pentru preturi mai mici si beneficii mai multe decat la celelalte retele.
Păi e matematică pură!dacă in ultimii 5 ani au plecat peste granită vreo 5 milioane de oameni majoritatea tineri de unde să se mai întoarcă clienti înapoi?!? sau își fac abonament si cei cu suzeta în gură mai nou?

#53
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 22.01.2004
Majoritatea celor pe care ii cunosc, care au plecat din tara, si-au pastrat si numerele pe care le aveau in Romania.

#54
Sukers

Sukers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 05.08.2019

 Alexis, on 11 februarie 2020 - 19:35, said:

Majoritatea celor pe care ii cunosc, care au plecat din tara, si-au pastrat si numerele pe care le aveau in Romania.
Le-au pus în conservare în sertare și au uitat de ele,nu cred că cineva care e plecat pe un timp mai lung din tară de min 4-5 ani mai au ei grijă să își plătească ab sau să își încarce cartela la Teleciuciu sau la altii😵😅

Edited by Sukers, 11 February 2020 - 19:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate