Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Analize pisica pentru sterilizare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Mihai48ro

Mihai48ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 06.03.2013
Buna ziua ,
Am o pisicuta british shorthair de 10 luni si urma sa o sterilizez.
Pe 8 noiebrie am fost la un cabinet veterinar  si i-am facut analize inainte de sterilizare ( poza 1 ). Dar nu a vrut sa o opereze
deoarece avea trombocitele micsorate => 66 , si trebuia sa fie intre 100 si 514. ( Din diferite motive de igiena am zis sa incerc la alt cabinet veterinar )
Azi , 16 noiembrie am fost la alt cabinet veterinar , alte analize unde au iesit mai multe modificate printre care si trombocitele PLT - 1922 si trebuia
sa fie intre 300-700.
Medicul mi-a zis ca nu poate sa o opereze deoarece sunt foarte crescute si e posibil sa moara daca o sterilizeaza.


Acum 3-4 zile pisicutei i-a iesitun herpes la buzita sau o alergie , si am fost la acelasi medic unde am fost azi sa vad ce are si i-a facut o injectie cu prednison.

Este posibil sa fie trombocitele crescute de la prednison ? De herpes ce parere aveti ?
Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 25.04.2007
Asta imi aduce aminte de al meu caruia i-am dat o fractiune (cat trebuia la greutatea lui) de pastila contra parazitilor Drontal Cat cu putin timp inainte de vizita pentru castrare si la analize a iesit cu "activitate scazuta a ficatului". I-am spus doctoritei de antiparazitic de care stia ca ea ni-l vanduse, dar s-a facut ca ploua si mi-a impus un tratament timp de o luna cu un sirop american ce mirosea (si) a galbenele ce a costat peste 100 lei, plus hrana Hils pentru afectiuni hepatice, apoi alte analize iesite bine de data asta, urmate in sfarsit de deposedarea de bijuterii. Cand am povestit unei profesoare de la Facultatea de Medicina Veterinara, mi-a spus doamna ca de la pastila aia ies analizele cum au iesit si la motanelul meu. Asta e, daca nu am stiut, m-a fraierit doctorita aia dar nici n-am mai calcat pe la ea, am mers doar la Facultatea de M. V. cand am mai avut o problema.

#3
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011

 Cousteau, on 16 noiembrie 2019 - 13:01, said:

Asta imi aduce aminte de al meu caruia i-am dat o fractiune (cat trebuia la greutatea lui) de pastila contra parazitilor Drontal Cat cu putin timp inainte de vizita pentru castrare si la analize a iesit cu "activitate scazuta a ficatului". I-am spus doctoritei de antiparazitic de care stia ca ea ni-l vanduse, dar s-a facut ca ploua si mi-a impus un tratament timp de o luna cu un sirop american ce mirosea (si) a galbenele ce a costat peste 100 lei, plus hrana Hils pentru afectiuni hepatice, apoi alte analize iesite bine de data asta, urmate in sfarsit de deposedarea de bijuterii. Cand am povestit unei profesoare de la Facultatea de Medicina Veterinara, mi-a spus doamna ca de la pastila aia ies analizele cum au iesit si la motanelul meu. Asta e, daca nu am stiut, m-a fraierit doctorita aia dar nici n-am mai calcat pe la ea, am mers doar la Facultatea de M. V. cand am mai avut o problema.
  Deh...bine ca te-ai invatat, ca te mai pacalea mereu..destui medici fac pe prostii sau chiar sunt prosti (in destule cazuri, ca si medicii umani) ! Crezi ca s-a facut ca ploua aiurea? Din cauza ''procesarii'' pilulei antiparazitare, logic ca analizele ficatului au iesit anormale, ficatul era ''obosit'', trebuia sa stie asta..Ficatul isi revenea singur dupa ce ''elimina'' substanta activa antiparazitara..Hmm, 1 luna pierduta aiurea, bani dati aiurea..
In fine, bine ca ai rezolvat si a fost totul ok ..Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate