Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Pompa caldura DIY

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
443 replies to this topic

#163
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008

View Postdudu76, on 12 februarie 2022 - 13:52, said:

stiu ca poti avea si diferente mai mici, pe ACM oricum am diferente mai mici, eu ziceam ca asta e minimum 5grade pe tur pentru un COP bun

Nu stiu daca e asa.
Cel putin cu schimbatorul meu am observat un cop mai bun cu cat cresteam debitul. Poate m-am inselat.
E drept ca SC se ducea in jos tare, parea ca e lipsa de refrigerant in instalatie cu cat cresteam debitul, dar repet, cele mai bune rezultate le-am obtinut asa.
Spre ex pentru 35 grade pe tur 33.2 grade retur, 3 metri cubi ora debit, la 2 grade afara, modulatia scazuta am 6.264 Kw termici, si consum instant ambele aparate aprox 1.2 kw ora. COP de 5.22. cu tot cu pompa de recirculare schimbator.
Sa fie mici erori de masurare, dar in jur de 5 tot iese.

Zic ca e binisor, nu?

Edited by dancirt, 12 February 2022 - 23:28.


#164
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
scuze de exprimare eu ziceam sa ai un minim cat mai mic intre tur si retur, corect prin cresterea debitului , astfel incat sa nu ai diferente mai mari de 5 grade dintre tur si retur asta insemnand sa montezi o pompa de recirculare potenta si sa iti permita tevaraia un debit cat mai mare, si eu am observat lucrul asta ca merge mai bine daca dai pompa la maxim,( am o pompa 25-4 si vreau sa o schimb cand montez unitatea cu una cu 25-6 tocmai pe considerentul acesta de a mari debitul) astfel ii scade consumul compresorului si creste COPul chestia asta am observat-o si eu prin incercari si observatii , nu am scule de masurat si nici nu ma pricep, eu am facut PDC asta in 2019 cand mi-am montat AC pentru ACM si pentru a incalzii baile, nu stiam ca o sa-mi reuseasca, dar se pare ca acum suntem mai multi si putem imbunatatii aplicatiile noastre DY prin schimbul de informatii .

Edited by dudu76, 13 February 2022 - 12:14.


#165
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Asa este.

Eu am pompa 25/6 si un debit de aprox 3 m pe treapta maxima.
Tocmai deaceea am decis sa folosesc acum teava pehd de 40 la schimbatorul acesta, sa am debit f mare.
Observasem iarna cealalta cand am realizat primul schimbator, ca performatele cresc direct proportional cu debitul pompei.
Cu cunostiintele de acum, cum am spus si mai sus, as pune minim 3 unitati, poate chiar 4 cine stie, pe modulatie minima, debit maxim la pompele de recirculare, fiecare PDC sa invarta cam 150 litrii  intr-un puffer de 500 cu diferente minime in out.
PDC sa produca cam 1-3 kw termici/fiecare cu cel mai bun cop posibil in acel moment.
Nu mai simti nici degivrarile daca din 3-4 aparate 1 degivreaza si restul dau caldura.

P.S.
Nu am nu stiu ce intrumente de masurare.
Multe termometre, un apometru/contor termic pt debit si prize contor. Urmeaza sa mai completez.
Am luat in schimb scule de frigotehnie. Fara ele nu poti face nimic.

Voi construi camera tehnica, incat Unitatile exterioare sa le pot dispune in linie, la cel putin 1.5/2 metri de sol, nu ca si acum. Unitatea de jos e putin dezavantajata.
Singura problema pe care o am din pacate e ca dispunerea aceastora va fi pe nord.

#166
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 28.11.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g5y-_Axl284?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nenea asta de aici a legat in loc de teava din UI o alta teava de aceiasi lungime si a mutat 2 senzori iar teava a scufundat-o intr-un boiler si a facut pompa de caldura aer/apa?
Pare o idee geniala de facut dintr-un non-inverter mai vechi!

#167
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
acest lucru s-a mai experimentat cu un compresor on-off , din pacate randamentele sunt foarte mici sa iti explic de ce. sa zicem ca ai un compresor de 2000 wati, prin serpentina imersata in boiler avand in vedere ca ai o suprafata minuscula de transfer, dupa incalzirea freonului , ai randament foarte mic, daca e inverter compresorul atunci el incepe sa moduleze de la 2000 de wati pana la 200-300 wati, astfel ca reusesti sa transferi caldura produsa de compresor, ca sa ai un COP decent pentru ACM( mai mare de 3) trebuie sa asiguri pentru fiecare KW al compresorului o serpentina de 0,29 mp suprafata, daca citesti aria de PDC aer-apa vei vedea useri care au montat PDC de renume mondiala ( 7-8000 de EURO) si au montat un boiler normal cu serpentina mica au obtinut COP pe ACM de doar 1,45 , care dupa schimbarea boilerului cu unul pentru PDC adica boiler de 300 litri care are serpentina de 3,2 mp , sau schimbat datele problemei , eu cu PDC de 12000 BTU la un boiler de 120 l cu o serpentina de 0,68 mp am reusit sa obtin un COP de 3,11 asta la un inverter .

#168
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Citez si eu postarea de pe aria incalzire cu ac.

"Am testat productia de ACM cu o unitate de 12000 si o serpentina de cupru de aprox 0.5 m patrati imersata prin flansa intr-un boiler de 300L si am obtinut COP de 3 de la 11 la 50 grade apa la 0 grade afara cu tot cu vreo 4 degivrari. Am setat uitatea pe modulatie minima consum instant 350-450w mare parte din timp.
La 7 -10 grade cu plus COP ul creste semnificativ. Programezi aparatul sa functioneze iarna pe timpul zilei pt eficienta maxima."

Functioneaza foarte bine si foarte eficient fata de un boiler electric.

P.S. Deabia de acum incep sa creasca temperaturile afara, deci randamentul va creste.

Attached Files



#169
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
asta e secretul la ACM , modulatie minima a aparatului , si serpentina sa reuseasca sa descarce in boiler caldura produsa de compresor, astfel se realizeaza o incalzire lenta a boilerului cu un consum foarte mic .

#170
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
astazi am desfacut UI de la LG, si am gasit pe schimbator 3 senzori, unul pe gaz, unul la mijlocul schimbatorului si celalalt pe lichid, la GREE exista unul singur, ati mai intalnit asa ceva??

Attached Files



#171
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019

View Postdudu76, on 18 februarie 2022 - 19:09, said:

astazi am desfacut UI de la LG, si am gasit pe schimbator 3 senzori, unul pe gaz, unul la mijlocul schimbatorului si celalalt pe lichid, la GREE exista unul singur, ati mai intalnit asa ceva??

Da , la Mitsubishi Heavy asa vin . Unul din ei ar trebui sa fie mai gros in diametru , pe acela il pui pe teava groasa de refrigerant la intrare in schimbator eventual. Ceilalti doi eu stiu ca se pun pe teava subtire la iesirea din schimbator , sa se asigure aparatul ca pe condensare nu avem mai mult de 50°C ( depinde de aparat ) , colegul Dan am vazut ca l-a pus undeva la jumatatea schimbatorului , acum nu zic ca este mai bine ca mine . Sunt tare curios daca este ceva de acest LG , eu nu am auzit chiar lucruri bune despre LG , dar nu am o experienta personala , asa ca nu conteaza ce am auzit .

#172
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
habar nu am de LG , l-am luat la reducere cu 3500 de lei, om vedea, la prima vedere este mai complex decat GREE pe care-l am, altele nu am vazut

#173
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008
Cred ca acei senzori masoara:

- temperatura gaz supraincalzit (cel pe teava mai groasa, pe intrare in schimbator) senzor 1.
- temperatura de condensare (undeva pe la mijlocul schimbatorului) senzor 2.
- temperatura refrigerant lichid subracit (teava subtire la iesire din schimbator) senzor 3.

Sunt mai degraba presupuneri, dar eu asa i-as pune.
Oricum va trebui sa te tot joci cu ei pana vei gasi o functionare corecta. Posted Image


La fujitsu singurul senzor al radiatorului UI e pus undeva dupa maxim un sfert din radiator, dispre teava groasa, adica dupa subracirea gazului la intrarea in condenser
Asa am dedus ca acel senzor citeste t de condensare.
Daca il puneam pe teava de gaz (cea groasa, aparatul intra in protectie deoarece acolo sunt pana la 80 grade uneori, iar daca il puneam pe teava de lichid, temperatura fiind mica, se oprea dupa 30 min). La final l-am pus pe iesire apa cu o rez in paralel (acum nu mai stiu valoarea ei Posted Image) ca sa simulez t de condensare cat mai exact. Asa merge cel mai bine.


In ultimele zile m-am jucat cu senzorii UI ai ambelor aparate. Rezistente serie/paralel Posted Image
Spre ex. acum aparatele moduleaza fiecare cu 280 w aprox si imi produc 3.5 kw in puffer cu COP de 5 (cu tot cu pompe recirculare vreo 150w) la 8 grade afara, temperatura tur 34 grade, cat sa tin casa calda.
Daca nu pun pompele in calcul ajung la COP de 6.25.

Edited by dancirt, 21 February 2022 - 13:27.


#174
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
exact asa m-am gandit si eu sa pun senzorii( sa fie montati aproximativ ca pe schimbatorul UI) cum calculezi productia adica cei 3,5 kw termici produsi, ai calorimetru???

#175
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 28.11.2017
Ar trebui stiuta temperatura apei inainte de intrare in schimbator, temperatura de iesire a apei din schimbator si debitul.

#176
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008

View Posttheionutzradu1991, on 21 februarie 2022 - 14:30, said:

Ar trebui stiuta temperatura apei inainte de intrare in schimbator, temperatura de iesire a apei din schimbator si debitul.


Exact

T In, T out, Debit


Formula Delta Tin/out x 1.16 x debit (m cubi/ora)



Spre ex

Delta T 1,1 Grade x 1.16 x 3 m cubi/ora = 3.828 kw termici


P.S.
Debitul il poti stabili si cu un contor de apa calda. Urmaresti citirea intr-un interval de timp.
Cu cat mai mare intervalul de timp, cu atat mai exact calculul.


Eu am si contor termic.

Edited by dancirt, 21 February 2022 - 14:48.


#177
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 28.11.2017
Pentru cine e curios cum se calculeaza e aici in "chestia" a doua.
https://bloglocation...me-energy-power
Bine, trebuie schimbat din galoanele si gradele franchestein ale americanilor in unitatile de masura ale oamenilor normali.

#178
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
sa presupunem ca intra cu 35 de ghrade si iese cu 40 de grade calculam( avem un debit de 1500 litri) cu formula 1,5 mc x1,16 kwhx5 grade=8,70 kw termici ?
vad ca deja ati scris, eu nu am calculat niciodata COPUL , pe incalzire , doar la ACM

Edited by dudu76, 21 February 2022 - 14:53.


#179
dancirt

dancirt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.07.2008

View Postdudu76, on 21 februarie 2022 - 14:52, said:

sa presupunem ca intra cu 35 de ghrade si iese cu 40 de grade calculam( avem un debit de 1500 litri) cu formula 1,5 mc x1,16 kwhx5 grade=8,70 kw termici ?

Corect

#180
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 28.11.2017
Daca ar exista o dracie gen debitmetru si termometru in aceiasi "chestie" si montate 2, una inainte si una dupa schimbatorul de caldura impreuna cu ceva "interligenta" ar putea calcula exact numarul de kw pe o zi si pe pompa de caldura o priza smart care inregistreaza consumul s-ar putea face niste calcule destul de precise pentru masurarea COP-ului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate