Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Samsung A5 2016- display nou-dungi verticale intunecate

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Am cumparat un display nou pt acest model, din China, varianta mai ieftina.

La inceput l-am conectatt provizoriu, alaturi de placa. A functionat perfect perfect.

Apoi l.am pus oarecum la locul lui pe rama de mijloc si am vazut ca e ok, merg si butoanele digitale de pe touch, etc.

Poate am gresit ca l.am incercat de cateva ori, l.am manevrat si pana la urma desi trebuia sa se dezlipeasca de pe spate doar o folie colorata, se pare ca aceasta era lipita f rau si de cea relflectorizanta. Sau poate nu o avea pe cea de protectie...

Cert este ca s.a dezlipit cu totul incat se vedeau ledurile din capatul de sus al display.

Au aparut si dungi verticale, mai intunecate dar se vede prin le imaginea, pe display Nu as crede sa fie folia aceea de vina pt ca si daca o pun perfect la loc, tot asa este. Mai mult este influentata luminozitatea de acea folie.

Asezarea dungilor difera putin de la o incercare la alta.

Am stricat eu ceva si pe la display, circuite ceva, e din cauza foliei sau atat a tinut displayul, asta e calitatea lui?

Multumesc!

Attached Files


Edited by remus-gabriel, 12 November 2019 - 17:55.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,300
  • Înscris: 13.03.2017
Pai da
Se pare ca ai cumparat varianta de unica folosinta
O proba si ... gata Posted Image

#3
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Pai, asta as vrea sa stiu: daca am facut eu vreo manevra geesita, ca sa nu mai fac pe viitor, desi nu am mai avut problema asta pana acum,  sau daca e de vina chinezul cu displayul lui de 80 lei, sa schimb furnizor.

Edited by remus-gabriel, 12 November 2019 - 18:19.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,445
  • Înscris: 08.02.2011
Schimba meseriasul, nu furnizorul displayului.

#5
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Nu, orice sut in dos, e un pas inainte. Meseriasul care are 95%  reparatii reusite, o sa invete ceva din asta, sa fie foarte atent cu chinezariile ca sunt sensibile,cedeaza la cea mai mica manifestare mai apasata si pe viitor ori ia original, ori le manvreaza mai cu grija. Meseriasul e mai mult cu microelectronica, nu cu mecanica fina.

Edited by remus-gabriel, 13 November 2019 - 13:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate