Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Recomandare Bormasina(autofiletanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#181
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Trebuie sa vad cand ma apuc de treaba cu bormasina. Pana una alta merge, daca am nevoie de ea si cum 90% din treaba o faceam cu biti nu ma preseaza nimic sa o fac repede. Cand stiu ca nu am nevoie de ea si am si ceva timp liber o sa incerc sa vad ce fac, sau daca iau alta noua inainte. Multumesc mult pentru sfaturi.

#182
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Am zis eu ca merge, insa din cauza ca am tot incercat sa desfac mandrina si am desprins coroana de plastic de pe mandrina pana la urma nu a mai mers si a trebuit sa tai si sa scot coroana. Incercand sa prind cu un cleste papagal si sa desfac mandrina s-a rupt si coroana filetata care actioneaza bacurile. Batand in bacuri am scos pana la urma adaptorul de biti si desfacand bacurile si mai mult ca sa pot baga o surubelnita am scos si surubul de siguranta din capul axului. Am zis ca dupa asta sa scot mandrina ar trebui sa fie fleac, insa nu o pot desuruba de nici un fel. Prima varianta, am tinut de mandrina (mai bine zis ce a ramas din ea) cu clestele si am apasat pe buton sa invart motorul. Nu ma ajuta prea tare nici cuplul motorului. Am pus si un acumulator complet incarcat, tot nimic. Am batut in ea in fel si chip. Am pus WD40. Nu vrea nici batuta. Ma gandesc daca nu cumva mandrina nu e cu filet si o fi vreun profil cu dinti ceva pe ax si mandrina intra pe el si apoi se asigura cu surubul in capul axului.

Am gasit pe net o poza cu piesele pentru bormasina si pe axului motorului nu se vede explicit filetul cu toate ca surubul din capul axului e desenat cu tot cu filet. Ca sa nu stric ceva poate ar trebui sa comand mandrina si cand o am in mana sa vad exact cum e si apoi sa incerc sa desfac ce mi-a ramas din mandrina veche de pe bormasina. Chiar nu stiu cum sa fac. Si acum imi si cam trebiue bormasina...

#183
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Posibil sa fie ax conic si atunci ...un ciocan mai mare Posted Image
S-a cimentat mandrina dar un ciocan de 1-1,5 kg bine aplicat o rezolva
Da bine cu degripant inainte .

Mai este o solutie sa tai mandrina fin cu un biax - nu cu flex , e prea mare si greu pentru operatiuni fine .

Edited by ldpe, 31 May 2021 - 08:49.


#184
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Sa ii mai bag o tura de degripant si sa mai incerc cu ciocanul. Acum si cu ciocanul nu stiu cat de mult conteaza cat e de mare ca eu tot cu o mana tin bormasina si cu una dau cu ciocanul. Daca as avea cum sa prind bormasina... dar e toata de plastic, deci nu fac nimic.

Alta varianta ar fi sa gasesc un surub pe invers mai lung, sa il insurubez cat se poate si cu o presa sa trag mandrina. De asta m-am farit pana acum sa bag flexul in ea ca sa am cum sa o apuc daca e nevoie.

#185
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Hai ca nu am zis cum am terminat. Acum doua zile, am luat-o iar la bataie. Am mers pe ideea ca e prindere conica si i-am dat in fel si chip ca sa iasa. Nimic. Tot jucandu-ma cu ea i-am mai dat cu varful ciocanului in lateral ca si cum as vrea sa o invartesc si ii tot dadeam si mi se parea ca se invarte foarte mult axul/mandrina. Cand am lasat ciocanul si am pus mana pe ea, surpriza, se desfileta! Probabil si degripantul plantat cu ceva zile inainte si-a spus cuvantul si bataile din toate directiile. Axul e de 3/8. Am luat mandrina din ddmn si am si pus-o la treaba. Ce ma nemultumeste acum e ca mandrina noua e ceva mai mica decat cea originala (as fi putut comanda o mandrina originala, dar cu tot cu transport - cine stie de unde - ajungea la 20 de euro si am zis ca nu merita) iar surubul din capul axului e cu torx si nu am asa ceva decat sub forma de biti, iar in mandrina noua, adaptorul pt biti nu mai intra ca sa pot actiona surubul ala. L-am infiletat cat am putut cu o surubelnita cruce normala, dar daca o fi sa o mai desfac vreodata nu stiu cum fac.

#186
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Felicitari . Degripantul isi spune cuvantul la piese statute , eu folosesc Wurth si Rothenberger care costa intradevar dar nu ma lasa la greu .
Cand ai o zi buna si te gandesti sa cumperi ceva recomand aceasta trusa https://www.magazinu...ne-40-piese-crv
pret mic dar valoare mare, material de calitate buna pentru casa, am desfacut planetara de vw  care se stie ca e ciudata daca nu ai ce trebuie .

#187
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare, am rasfoit si eu topicul asta deoarece sunt in cautarea unei masini de gaurit cu acumulator. Sunt la nivel de hobby si caut sa montez o corniza prin casa, sa dau o gaura in perete pentru una alta, sa montez mobila etc... Cateva intrebari, daca vreau sa gauresc pana in Ø10 beton de bloc comunist, ce imi recomandati ? trebuie neaparat percutie ? ( percutia la o bormasina cu acumulator e buna de ceva sau e cam degeaba ? )

Citind topicul am observat ca sunt cateva care sunt mai recomandate in gama de pret 0 - 500 RON:

Bosch GSR 12V-30 = 460 RON - Asta nu are percutie, pot da acea gaura de Ø10 in beton comunist  cu ea sau e prea slaba ?



Masina de gaurit si insurubat Trotec Germania PSCS 11 cu acumulator 12V = 300 RON - Nici asta nu are percutie dar mai toti spun ca face banii si e calitate nemteasca



GSA Poland, 24V cu 2 acumulatori 2Ah si incarcator = 278 RON - mi-a atras atentie ca e set si e redusa de la 600 RON ( sau asa se presupune ).  E buna de ceva ?

Masina de gaurit si insurubat (bormasina) pe acumulator cu percutie Bosch Professional GSB 120-Li, 12 V, 1300 RPM, incarcator, 2 acumulatori 12 V, 2 Ah, valiza profesionala = 450 RON - Asta are percutie teoretic

Nu pot pune link-uri dar daca le cautati dati de ele sa vedeti toate specificatiile


Ce imi recomandati ? Posted Image Posted Image

Edited by awp_adidas, 09 July 2021 - 09:24.


#188
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Foarte bun pentru casa , am trecut de 150 dibluri cu el si merge ca nou https://www.emag.ro/...c/pd/DM2VDDMBM/

Sa-l cumperi cand e la oferta cu acc de 2Ah si mai cumperi in timp unul de 4Ah - kit complet !
Faci cu el tot ce ai nevoie prin casa, are 40Nm strange suruburi de rupe normele, ai accesorii tot ce trebuie
Ce nu are :
doar percutie
2 viteze - are doar una reglabila din buton

Edited by ldpe, 09 July 2021 - 11:04.


#189
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postldpe, on 09 iulie 2021 - 11:03, said:

Foarte bun pentru casa , am trecut de 150 dibluri cu el si merge ca nou https://www.emag.ro/...c/pd/DM2VDDMBM/

Sa-l cumperi cand e la oferta cu acc de 2Ah si mai cumperi in timp unul de 4Ah - kit complet !
Faci cu el tot ce ai nevoie prin casa, are 40Nm strange suruburi de rupe normele, ai accesorii tot ce trebuie
Ce nu are :
doar percutie
2 viteze - are doar una reglabila din buton

Multumesc pentru recomandare dar eu cautam o masina  de gaurit si insurubat, nu un ciocan rotopercutor. Sa inteleg ca nu pot sa dau gauri in beton daca nu am rotopercutor ?

#190
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Am vazut beton in cerere- gata, adio masini fara percutie pneumatica Posted Image

#191
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postldpe, on 09 iulie 2021 - 12:03, said:

Am vazut beton in cerere- gata, adio masini fara percutie pneumatica Posted Image

Serios ? Posted Image  Sincer nu eram sigur pentru ca nu am incercat dar chiar nu poti da gauri de Ø 10  in beton cu bormasina cu percutie cu acumulator ? Sau de ce nu, fara percutie dar tot cu acumulator ?

#192
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Daca insisti reusesti dar cu chin si scoti o gaura dubla ca diametru Posted Image
Distractia incepe cand treci de 1-2 cm adancime, inaintarea devine anevoioasa aproape 0 , tocesti burghiele , trebuie sa impingi cu forta in masina , ce mai, e un chin .
La percutie clasica, mecanica un diblu de fi 10 mm dureaza mai bine de 10-15 min. vs la un rotopercutor pneumatic sub 1 minut , mai mult dureaza sa-l scoti din cutie decat lucrul efectiv cu el .

#193
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Depinde de beton. Eu am dat cateva zeci de gauri (cred ca de 8) in partea de jos a peretelui pentru plinta si a mers, dar dupa un timp am vrut sa dau o gaura in alt perete, mai sus si nu a mai mers.
Asta cu o bormasina din Lidl, gen surubelnita electrica, cu percutie, dar cu o percutie mai usoara.
Cu o bormasina obisnuita cu fir, de vreo 2.7J a mers si acolo unde nu a mers aia cu acumulator.

#194
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postldpe, on 09 iulie 2021 - 12:23, said:

Daca insisti reusesti dar cu chin si scoti o gaura dubla ca diametru Posted Image
Distractia incepe cand treci de 1-2 cm adancime, inaintarea devine anevoioasa aproape 0 , tocesti burghiele , trebuie sa impingi cu forta in masina , ce mai, e un chin .
La percutie clasica, mecanica un diblu de fi 10 mm dureaza mai bine de 10-15 min. vs la un rotopercutor pneumatic sub 1 minut , mai mult dureaza sa-l scoti din cutie decat lucrul efectiv cu el .

View Postech, on 09 iulie 2021 - 12:24, said:

Depinde de beton. Eu am dat cateva zeci de gauri (cred ca de 8) in partea de jos a peretelui pentru plinta si a mers, dar dupa un timp am vrut sa dau o gaura in alt perete, mai sus si nu a mai mers.
Asta cu o bormasina din Lidl, gen surubelnita electrica, cu percutie, dar cu o percutie mai usoara.
Cu o bormasina obisnuita cu fir, de vreo 2.7J a mers si acolo unde nu a mers aia cu acumulator.

Eu am de montat o sina de perdea pe tavan.....si pe viitor cine stie ce diverse gauri o sa mai am de dat...din ce spuneti voi trag concluzia ca mai bine iau un rotopercutor + o surubelnita electrica si la gauri dau cu rotopercutorul...pe de alta parte nu vreau sa stric un sfert de tavan cu percutia...sare varul sare tot....

Dar legat de masinutele de care intrebam mai sus ce spuneti ? care e mai ok ?

#195
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Trotec pentru casa este excelenta , foarte solid construita, mandrina buna, ambreiaj rezistent si baterie foarte buna
Un rotopercutor super fiabil pentru casa , fara functie daltuire https://www.magazinu...-15-j-sds-4-acc
cu functie daltuire https://www.magazinu...rcutor-sds-800w

#196
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Pai mai rau strici cu o bormasina cu percutie slaba, ca te chinui acolo 15 min la o gaura si o ia burghiul in toate directiile ...
Deci mai bine iei si surubelnita electrica mica si un rotopercutor pentru beton.
La ce vrei tu sa faci cu ele, poti sa iei ce gasesti mai ieftin si care sa iti placa si ca design, ca e putin probabil sa ai probleme cu ele.
Eu am cam facut colectie de surubelnite electrice, dar am stricat un singur panzer cu care am mestecat glet, mortare ...

#197
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

View Postldpe, on 09 iulie 2021 - 12:45, said:

Trotec pentru casa este excelenta , foarte solid construita, mandrina buna, ambreiaj rezistent si baterie foarte buna
Un rotopercutor super fiabil pentru casa , fara functie daltuire https://www.magazinu...-15-j-sds-4-acc
cu functie daltuire https://www.magazinu...rcutor-sds-800w

View Postech, on 09 iulie 2021 - 12:52, said:

Pai mai rau strici cu o bormasina cu percutie slaba, ca te chinui acolo 15 min la o gaura si o ia burghiul in toate directiile ...
Deci mai bine iei si surubelnita electrica mica si un rotopercutor pentru beton.
La ce vrei tu sa faci cu ele, poti sa iei ce gasesti mai ieftin si care sa iti placa si ca design, ca e putin probabil sa ai probleme cu ele.
Eu am cam facut colectie de surubelnite electrice, dar am stricat un singur panzer cu care am mestecat glet, mortare ...

Aveti dreptate amandoi. Cred ca asa o sa fac....arata bine  ala de la STHOR si pretul mi se pare decent. Surubelnita electrica am deja ca am prins la Lidl oferta, deja am folosit-o la montarea unui pat si e chiar foarte buna, mai ales la pretul de 80 RON  :)

#198
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
De ce nu cauti de inchiriat un rotopercutor? Sa cumperi unul ca sa dai cateva gauri si dupa aia sa te incurci de el prin casa toata ziua, nu prea merita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate