Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Scoala step by step

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013
Salut,

Daca sunt forumisti care au copilul in scoala step by step, as dori niste opinii, experiente cu aceasta scoala, acest program...
Intrebarea ar fi, daca intradevar este o alegere mai buna fata de sistemul clasic sau nu merita.

#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum e scoala step by step ?

#3
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Eu ma aflu in Spania, iar copiii mei merg la o scoala semi-privata. Aici sistemul de invatamant e "step-by-step", dar putin diferit fata de Romania, in sensul ca elevii primesc teme pentru casa dupa metoda clasica, iar parintii nu sunt obligati sa participe la toate proiectele si activitatile pe care le au copiii.
Scoala unde-mi merg copiii e acreditata in sistem dualist international, asta inseamna ca la terminarea liceului, diploma de BAC este recunoscuta la adminterea in toate universitatile din lume, inclusiv SUA (American High School Diploma): https://www.academica.school/?lang=en

Sistemul "step-by-step" e clar o alegere mai buna decat sistemul clasic. Cel mai mare avantaj e numarul mai mic de copii intr-o clasa, in consecinta profesorii se pot ocupa mai mult de fiecare copil la nivel individual. Urmeaza mai apoi proiectele si activitatile colective, mult mai numeroase si mai eficiente decat in sistemul clasic, unde se pune mult accent pe aspect practice, nu doar teoretice.
Daca nu ma insel, in Romania copiii nu primesc teme pentru acasa in timpul saptamanii, iar cu asta eu nu sunt de acord. In Spania, in acelasi sistem "step-by-step", copiii vin acasa cu diferite teme si proiecte de pe o zi pe alta si proiecte saptamanale...

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Fratemiu a fost la step-by-step clasele I-IV in anii 2001-2005

O mare problema cand a trecut in clasa a V-a a fost ca el habar nu avea de existenta notelor si cand s-a trezit a fost destul de greu sa se integreze intr-un colectiv care facuse scoala normal.
Step-by-step - iti dezvolta creativitatea, dar din punctul meu de vedere iti inhiba competivitatea deoarece nu se dau note si calificative.

Un mare avantaj e ca sunt putin copii in clasa si sunt 2 invatatori care se ocupa de ei.

Edited by mirel3003, 04 November 2019 - 11:53.


#5
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019
Fetita mea are aproape 6 ani, e in "grupa mare" la gradinita si sunt 11 copii in grupa. Pe langa orele normale de studiu (in principal matematica, limba spaniola si engleza, stiinte ale naturii), scoala a imbinat utilul cu placutul: cand au ore de joaca (ambients), copiii sunt dusi in alte clase si se joaca cu copii din alte grupe (ca sa le stimuleze capacitatile de integrare, adaptare si comunicare). Au sali de clasa de tip stand, dedicate diferitelor tipuri de meserii (pe mine m-a impresionat standul de mecanica pentru copiii de gradinita), iar parintii merg periodic sa-si descrie meseriile in fata grupei de copii si sa participe la proiecte si evenimente cu clasa, in masura timpului liber (participarea parintilor e facultativa nu obligatorie). Excursiile si iesirile cu clasa pe care le fac, au scopul de a pune in practica chestiile teoretice pe care le invata la scoala. Copiii de gradinita si ciclu primar in special, au multe activitati de timp liber: ore de inot, patinaj, balet, karate, etc.
La final de semestru, parintii primesc evaluarea copiilor (calificative), iar mai apoi are loc o sedinta, unde educatorii vorbesc cu fiecare parinte in parte si-i explica unde exceleaza copilul si unde are nevoie de ajutor...

In concluzie: DA, merita!

Edited by _Aemilius_, 04 November 2019 - 12:16.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
casadivino, tu intrebi despre scolile step by step din Romania ?

#7
_Aemilius_

_Aemilius_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.01.2019

 mirel3003, on 04 noiembrie 2019 - 11:52, said:

Fratemiu a fost la step-by-step clasele I-IV in anii 2001-2005
Nu e prea indicat ca un copil sa faca "step-by-step" in ciclul primar, iar mai apoi sa se mute brusc la o alta scoala cu sistem clasic. Cel mai bine e sa frecventeze o scoala "step-by-step" care sa-l poata duce macar pana in clasa a 8-a, daca nu chiar pana la finalizarea liceului...

Edited by _Aemilius_, 04 November 2019 - 12:21.


#8
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 03.02.2007

 Ion_de_la_Raion, on 04 noiembrie 2019 - 11:30, said:

Cum e scoala step by step ?
Un pas înainte și doi înapoi. Glumesc, habar n-am!

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu stiu doar de un album a celor de la New Kids on the Block.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 November 2019 - 18:30.


#10
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

 corinadaniela, on 04 noiembrie 2019 - 12:12, said:

casadivino, tu intrebi despre scolile step by step din Romania ?
Da.
Scuze ca nu am precizat..

#11
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Am fost in vizita la scoala inainte sa o dau pe fiica-mea. M-a oprit exact lipsa unei evaluari periodice, la sfarsitul semestrului mi se pare un pic cam tarziu. In afara de asta, in gimnaziu oricum ar trece in sistemul clasic, deci nu castiga mare lucru.

Am preferat tot scoala privata, dar pe programa romaneasca, sa nu aiba de tras sa recupereze in gimnaziu.

Edited by Alka10, 25 December 2019 - 10:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate