Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Minisistem stereo Denon N9 vs M41DAB

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007

View Posttehnics, on 04 noiembrie 2019 - 14:00, said:

Da @geo, dar STK-urile nu sunt chiar asa de proaste. Adica STK-urile au fost multi ani folosite in scule hi-fi.
Acum, ca STK-urile din zilele noastre poate nu mai sunt ce-au fost odata, e alta discutie...
De obicei STK au fost facute de Sanyo, asta e facut de Onsemi, poate au preluat vreo licenta de la Sanyo.

View Postgeo123, on 04 noiembrie 2019 - 13:20, said:

Astea cu etaj final pe integrate sunt proaste din 'nascare.
Nu e chiar asa, un integrat bine implementat poate suna fff bine. Am facut niste finale cu Lm3886 sau LM1875 si pot suna al naibii de bine

#20
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Da, inceputurile STK-urilor au fost facute de Sanyo. Si au fost folosite multi ani in comparatie cu cele cu tranzistori pentru ca erau compacte in primul rand. Plus ca inainte calitatea componentelor era alta, acum este alta.

Pe langa STK-uri au mai existat si SVI-uri facute tot de Sanyo intre timp luate de Matushita. Sincer sa fiu nu pot spune daca SVI-urile erau o clasa superioara.
Eu personal acum am un Technics SU-X301 cu SVI3102B care vreau sa-l restaurez (SVI-ul este defect). Astept sa imi vina piesa si sa o inlocuiesc. Sunt curios cum se va auzi.

Edited by tehnics, 04 November 2019 - 16:46.


#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,615
  • Înscris: 17.08.2007
Am mai facut niste cercetari si se pare ca la M41 au renuntat complet la acele STK si au pus tranzistori in final. Daca o sa-l cumpar, il desfac si pun niste poze aici. In clipul polonezilor uitati-va de la 2:50

#22
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015

View Postedigee, on 04 noiembrie 2019 - 15:15, said:

Akai ,Marantz si dupa aia Technics au folosit ICE-uri pe finali. In rest se foloseau trenzistoare. Eu am avut 3 Techniscuri din acelea ,mi-a parut rau ca am piersut timpul cativa ani cu acel sunet care numai HI-FI nu era. Cu primul Sony pe tranzistoare ,mai ieftin chiar decat acele Technics-uri ,sunetul s-a schimbat radical. Incomparabil mai bun.
La ora actuala cam toate firmele mairi HI-FI au trecut sau trec(din pacate) pe clasa D. Vezi noile NAD-uri ,HK(acum la Samsung) nici nu mai face nimic ,ultimul lor HK3770 era tot in clasa D.

Nu stiu de ce tie nu ti-au placut. Pe multe forumuri straine sunt o multime de amplificatoare technics laudate, inclusiv din alea cu SVI. La inceput, cand aveam technicsul, nu ziceam nimimic dar dupa ce am ascultat mai multe si am si intrat in posesia HK980, pot spune ca technics-ul tot e bun. Poate nu e la fel de bun cand il dai la maxim, dar asta e absolut normal mai ales daca tinem cont ca-i cat jumate de HK atat in dimensiuni cat si greutate. Despre fiabilitate insa... Nici nu ai ce spune, are peste 30 de ani si doar i-am refacut lipiturile de la releul de protectie, in rest functioneaza ca nou.

Nu mai poamenesc despre fatada de aluminiu slefuit si roata de volum care iti ofera o anumita placere cand rotesti de ea. Chiar si sa fi avut telecomanda tot de roata as fi preferat sa invartesc.  La HK, roata e o jucarie de plastic care scartaie si se deformeaza intre degete, mai bine nici nu o puneau. Puneau doua butoane plus si minus...

Edited by vinciun, 06 November 2019 - 12:03.


#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Nici macar la lucratura alea pe care le-am avut nu erau grozave.
Cand am luat acel sony ,se putea vedea inclusiv faptul ca era lucrat mult mai bine ,inclusiv telecomanda si motoras pe volum si relee fine de comutare la surse.
Ca sunet la ani lumina ,si acel Sony a disparut si el din peisaj dupa vreo doi ani ,tot pe motiv de upgrade.
Pur si simplu Techniscurile nu aveau vlaga ,bas susu scurt si compresat  ,inalte flonfaite si aproximative. 3 perechi de boxe am folosit la ele ,Unitra de 75W ,doua perechi de Technics(proaste si alea) si B&W DM602 S1.
Ca un fapt divers ,EI -ul de 2 x 35 W ,pe care-l aveam inainte pe Unitre ,suna incomparabil mai bine.
Uite Sony
http://www.hifi-foru...35r_273761.html
Care l-a inlocuit pe asta
https://www.hifiengi...s/su-a700.shtml
Inainte am avut si varianta colturoasa ,si unul mai mic ,parca SU-V 320 .

Edited by edigee, 06 November 2019 - 12:24.


#24
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Si eu pot confirma doar cu acest model care l-am considerat foarte bun, dar pana sa ajung la Nakamichi Receiver 2
https://www.hifiengi...s/su-8022.shtml

Confirma cele spuse de edigee

#25
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Sincer sa fiu, tot ce e home cinema in ziua de astazi sunt mult mai proaste decat ce a fost inainte.
Da, au multe facilitati si functii, Dolby de fel si fel. Dar cand ma uit ca traseele de semnal dintre MB si amplificator sunt doar niste benzi sau cabluri fara nici o ecranare...spune multe.
Degeaba o dai sus si tare, dar daca ai sa citesti pe forumuri, oamenii au fost multumite de Tehnics. Si sa spui ca Technics au fost proaste, e ca si cum ai spune ca si aia s-au inselat, ca nici aia nu stiu cu ce se mananca muzica.
Eu zic ca exagerezi.

#26
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015
Atat modelul postat de Edigee cat si al tau au fost niste modele foarte slabe de la technics.

View PostFloriN_83, on 06 noiembrie 2019 - 12:28, said:

Si eu pot confirma doar cu acest model care l-am considerat foarte bun, dar pana sa ajung la Nakamichi Receiver 2
https://www.hifiengi...s/su-8022.shtml

Confirma cele spuse de edigee


#27
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Probabil, doar de el pot spune.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015
Sa700 postat de edigee e printre ultimele modele despre care intr-adevar, parerile sunt destul de proaste, asa numitele " cu colturi rotunde". Al tau e din seriile mai bune doar ca s-a nimenerit destul de slab, atat la specificatii cat si fiabilitate. Daca dai o cautare pe net gasesti doar postari despre probleme nu altceva.  


#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

View Posttehnics, on 06 noiembrie 2019 - 12:33, said:

Sincer sa fiu, tot ce e home cinema in ziua de astazi sunt mult mai proaste decat ce a fost inainte.
Da, au multe facilitati si functii, Dolby de fel si fel. Dar cand ma uit ca traseele de semnal dintre MB si amplificator sunt doar niste benzi sau cabluri fara nici o ecranare...spune multe.
Degeaba o dai sus si tare, dar daca ai sa citesti pe forumuri, oamenii au fost multumite de Tehnics. Si sa spui ca Technics au fost proaste, e ca si cum ai spune ca si aia s-au inselat, ca nici aia nu stiu cu ce se mananca muzica.
Eu zic ca exagerezi.
1. Unde am pomenit ceva de home cinema? Ce treaba are home cinema cu domeniul HI-FI stereo?
2. Normal ca oamenii au fost multumiti de Technics. Pt. simplul motiv ca nu aveau termen de comparatie pe atunci. Erau doar cunoscutele reprezentante Panasonic/Technics.
3. Nu exagerez deloc ,e o parere formata in ani de zile de lucru chiar in domeniul audio ,studio si live , productie audio. Normal ca stiu cum trebuie sa une corect un material audio.

#30
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015
2. Eu am vazut pareri ale unora de pe forum francez, oamenii istea nu au vazut doar technics la viata lor, in Franta nu e Romania sa nu aiba acces.

De exemplu, unul lauda foarte mult technics su-v4x ( tot pe baza de SVI) care nu a fost un model cine stie ce gama insa el spunea ca acest amplificator a fost cu mare greu detronat de altele cu mult mai scumpe de la alti producatori. Apoi vine seria su-vx foarte apreciate de amatori, mai ales su-vx700 si su-vx800 care au tranzistori discreti dar nici su-vx500 si su-vx600 nu sunt mai putin apreciate desi sunt cu circuite integrate de tip SVI si mai slabe ca putere.

Oameni care baga zeci de mii de euro in audio, cand am pus intrebarea ce as putea cumpara NOU sub 1000 de euro ca sa inlocuiesc Su-800 m-au sfatuit sa nu arunc banii ca nu merita nimic daca al meu e functional si mai degraba i-as face un recap la acesta ca sa recapete performantele de origine.

Acum nu zic ca cineva are dreptatea absoluta si altcineva nu. Tie nu ti-au placut si asta e. Dar sa sustii intr-una ca sunt proaste, nu merita denumire de Hi-Fi, inalte fleoscaite, bas comprimat etc eu cred ca exagerezi rau. Mai ales ca personal am avut ocazia sa compar direct technics-ul meu harman-kardon si in linii generale technics-ul presta mai bine. Eu as zice cam din toate punctele de vedere, incepand cu bas mai profund si mai percutant in acelasi timp pana la inalte mai clare si mai pronuntate, chiar si voci mai vii. Am testat si acum dupa o buna vreme de ascultat doar HK980 si da, diferenta e foarte foarte mica comparativ cu atunci cand scjimbi boxele, atat de mica incat eu pot s-o ingnor dar in prima zi, nefiind obisnuit, imi parea destul de mare.

Ideea ca daca ai ascultat ieri unul si azi pui altul pai comparatia e de zero valoare. Ceva nu-ti place la acesta si automat iti amintesti ca acela era mult mai bun ( sau invers). Cand poti sa le schimbi rapid dupa fiecare 10 secunde de functionare de vreo 5 ori la rand pe aceeasi muzica observi ca de fapt diferentele sunt extrem de mici si ca daca nu esti prea atent poti sa incurci care e care.

#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Cand am luat acel Sony asa le-am probat ,cu switch de cabluri. Nu din amintiri.
Inteleg de ce nu agreezi acel HK980. Nu se preteaza la muzici pe care la asculti ,la electronica ,tehno ,chestii cu tranzienti rapizi ,cu dinamica si vitez mare ,nu prea se preteaza.
Stiu ca Technics au facut si aparate foarte bune ,din alea argintii de prin anii '80.
Despre acel Su-Vx-800 am mai discutat candva ,ala e o exceptie.

Edited by edigee, 06 November 2019 - 19:03.


#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil ai nimerit niste modele mai proaste, sau gusturi personale...

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
In ingineria de sunet nu-ti permiti sa ai gusturi personale. Suna corect sau nu.

#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,732
  • Înscris: 24.10.2015
Hai ca devin Gica Contra dar nu inventez. Inainte aveai un pic alta parere si spuneai ca un sunet prea corect e obositor si preferi un sunet mai cald gen Harman Kardon, mai moale, mai nu stiu cum Posted Image

Edited by vinciun, 06 November 2019 - 19:14.


#35
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Asta e cu totul altceva.
Sa-ti mai dau un exemplu de amplificatoare din anii '90-2000 care sunau chiar mai prost decat acele Technics. Sheerwood Newcastle.

#36
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postedigee, on 06 noiembrie 2019 - 19:04, said:

In ingineria de sunet nu-ti permiti sa ai gusturi personale. Suna corect sau nu.
Ingineria de sunet e ca si gastronomia....unuia ii place intr-un fel, altuia in alt fel. Nu este o stiinta fixa....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate