Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Filmare meciuri de handbal

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Bună ziua,

Vă rog să-mi recomandați o cameră pentru a putea filma meciuri de handbal și antrenamentele echipei.

Vă solicit ajutorul deoarece nu cunosc nicio boabă despre camere video și, având în vedere că ce va filma va fi mișcare multă și rapidă, nu știu care s-ar preta.

Eventual să se încadreze și într-un buget de până la 2500 lei

Mai precizez că uneori va trebui să se filmeze extrem de aproape de marginea terenului, ceea ce va necesita și o orientare rapidă a camerei spre "acțiune".

Scuzați exprimarea, sunt conștient că termenii folosiți în a descrie ce doresc sunt total neprofesionali dar sper să mă fi făcut înțeles Posted Image

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Rundas, on 30 octombrie 2019 - 09:36, said:



Mai precizez că uneori va trebui să se filmeze extrem de aproape de marginea terenului, ceea ce va necesita și o orientare rapidă a camerei spre "acțiune".

atunci iti trebuie una cu greutate redusa
iti vor spune colegii imediat ce anume trebuie

#3
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
O camera de actiune gen GoPro. Chiar un GoPro se incadreaza in 2500 lei. Poti incerca o versiune mai veche, la care sa mai adaugi un gimbal (acel 'trepied' stabilizator pe care il tii in mana).
La GoPro ai unghi larg de cuprindere, filmezi FullHD in 60fps.

ex.: GoPro Hero 7 + card 32GB la 1699 lei https://www.f64.ro/g...ard-125043295/p

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
daca va fi miscare si se va filma mult timp atunci poate n-ar strica si un trepied ..

#5
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Super!

Trepiedul era luat în calcul înaintea camerei dar am zis că la așa ceva m-oi descurca și singur să iau unul Posted Image

GOPRO văd că o pot folosi în mai multe situații. Dacă se pretează și la meciuri și antrenamente ar fi minunată

EDIT: Observ că nu are filet pentru trepied ci se găsește doar ceva gen mini trepied

Edited by Rundas, 30 October 2019 - 10:36.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
In sport e nevoie si de zoom rapid fara defocalizare deci astea gen gopro pica.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pentru ce ai nevoi sa filmezi meciurile, in ce scop ?
Eu cred ca ar fi mult mai potrivita o camera fixa, undeva mai in spate / sus, care sa cuprinda tot terenul.
Filmarea din mina va fi foarte nasoala din mai multe puncte de vedere:
1. oboseala
2. calitate slaba, datorita camerei / nepriceperii
3. posibilitate pierdere detalii. Adica tu filmezi intr-o parte si se petrece ceva in alta parte.

#8
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Un trepied cu cap fluid si un handycam full HD ar fi de ajuns. Problema ar fi alta, daca filmezi de jos nu se va intelege nimic, vei plimba camera de la stanga la dreapta, trebuie sa iti cauti o pozitie mai inalta.

https://www.f64.ro/t.../p?idsku=126841
https://www.f64.ro/c...c75debbf5885721
https://www.f64.ro/l.../p?idsku=156551

#9
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014

 Rundas, on 30 octombrie 2019 - 10:33, said:

Super!

Trepiedul era luat în calcul înaintea camerei dar am zis că la așa ceva m-oi descurca și singur să iau unul Posted Image

GOPRO văd că o pot folosi în mai multe situații. Dacă se pretează și la meciuri și antrenamente ar fi minunată

EDIT: Observ că nu are filet pentru trepied ci se găsește doar ceva gen mini trepied

Un mini trepied iti este de ajuns, ai stabilizare "in el" direct: https://www.amazon.d.../dp/B07N5ZDGJF/
Acum depinde din ce parte a terenului filmezi si ce anume vrei sa surprinzi. E clar ca nu o sa poti sa ai intr-o singura filmare toate fazele, indiferent de camera. Vezi si la TV cum sunt transmise meciurile, cu cate 4-5 camere.

 trollerul_de_serviciu, on 30 octombrie 2019 - 10:45, said:

Pentru ce ai nevoi sa filmezi meciurile, in ce scop ?
Eu cred ca ar fi mult mai potrivita o camera fixa, undeva mai in spate / sus, care sa cuprinda tot terenul.
Filmarea din mina va fi foarte nasoala din mai multe puncte de vedere:
1. oboseala
2. calitate slaba, datorita camerei / nepriceperii
3. posibilitate pierdere detalii. Adica tu filmezi intr-o parte si se petrece ceva in alta parte.

1. un GoPro + minitrepied/gimbal nu cantaresc mai mult de 1kg
2. nici cu un telefon mobil fabricat dupa 2016 nu mai ai calitate slaba la filmare.
3. logica e sa filmezi acolo unde se petrece actiunea, unde ajunge mingea, nu cai verzi pe pereti pe marginea terenului.

#10
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Se va filma de la nivelul terenului în 80% din meciuri și 100% la antrenamente. Meciurile se desfășoară în sălile de sport ale școlilor. Deh, la Juniori 4 (12-13 ani) Polivalenta e prea mare, se pierd în ea :D
Deci treaba e că această cameră va fi pusă undeva la mijloc pe un trepied și rotită stânga dreapta.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Bersherker, on 30 octombrie 2019 - 11:03, said:

1. un GoPro + minitrepied/gimbal nu cantaresc mai mult de 1kg
2. nici cu un telefon mobil fabricat dupa 2016 nu mai ai calitate slaba la filmare.
3. logica e sa filmezi acolo unde se petrece actiunea, unde ajunge mingea, nu cai verzi pe pereti pe marginea terenului.

1. Ia in mina 800 gr - 1 kg, misca-te stinga dreapta 30 de minute, pauza 10 minute, apoi inca 30.
Tine mina departata de corp, NU lipita, ca doar e vorba de un incepator aici.

2. Fa zoom si alte alea, ca sa iasa o filmare OK

3. OK, si asa.
SAU tu filmezi la o poarta si la cealalta se iau la bataie jucatorii.
De aceea am intrebat pentru ce are nevoie de filmare.

 Rundas, on 30 octombrie 2019 - 11:42, said:

Se va filma de la nivelul terenului în 80% din meciuri și 100% la antrenamente.
Pentru ce scop ?!
Este 99% irelevant raspunsul tau.
Daca se filmeaza 100% la antrenamente, presupun ca va fi folosita filmarea la strategie si analiza.
Pentru asta este perfecta o camera statica, complet statica, cum am spus mai sus.
Stiu asta de la un prieten care este antrenor de fotbal si exact asa are filmarile.

#12
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013

 trollerul_de_serviciu, on 30 octombrie 2019 - 10:45, said:

Pentru ce ai nevoi sa filmezi meciurile, in ce scop ?
Eu cred ca ar fi mult mai potrivita o camera fixa, undeva mai in spate / sus, care sa cuprinda tot terenul.
Filmarea din mina va fi foarte nasoala din mai multe puncte de vedere:
1. oboseala
2. calitate slaba, datorita camerei / nepriceperii
3. posibilitate pierdere detalii. Adica tu filmezi intr-o parte si se petrece ceva in alta parte.

Scopul ar fi pentru amintirile fetelor și pentru ca antrenorul să le poată arăta și explica greșelile, fazele etc

#13
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Pentru amintiri - ar fi mai importante cele de la meciuri.
Ar fi mai artistice filmari apropiate, din diverse unghiuri (linga poarta adversa....).

Pentru antrenament - vezi mai sus.

PS: nu e nevoie sa dai citat integral la mesajul imediat anterior, e inutil si enervant.

Edited by trollerul_de_serviciu, 30 October 2019 - 11:47.


#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
gopro-ul este bun și în lumină puțină cum este în săli mai ales că acum a apărut ultimul model la preț bun.filmează bine și nu ai vibrații.curios cu cât este mai scuturată camera se vede mai bine

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate