Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Vama Romania - China Amenda?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Piotrokisz1

Piotrokisz1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2019
Salut, as dori sa cumpar niste adidasi si un tricou (replici/contrafacute) din China, de pe Taobao, voi folosi un agent (el cumpara de pe taobao, imi trimite poze cu produsul/ele, si daca e ok, imi trimite produsul/ele prin EMS, DHL, China Post si parca S F ceva).
Mentionez ca le iau pentru uz personal si nu pentru a le comercializa mai departe.
Am inteles ca unii au primit contraventii de 3000 pentru "Incalcarea drepturilor de proprietate intelectuala ". Credeti ca o sa am vreo problema?
Unii declarau valoarea mai mica la produs ($15 chiar pentru 5kg) si aratau factura falsa, dar nu vreau sa ajung la asa ceva.

Cu ce curier ar trebui sa trimit sa n-am probleme la vama?
Produsele insumeaza cam $35 si 1kg si vreau sa declar valoarea reala.
Daca e sa mi le opreasca la vama, pot spune ca am cumparat niste produse nebrand-uite, si nu stiam ca sunt fake si sa scap?

#2
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,566
  • Înscris: 25.04.2007
Mai Giani, voi acolo in Fierbinti nu aveti net mai, sa va uitati pe diverse magazine online si sa va gasiti ceva pe plac la promotii?

#3
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
bos, găsești yeezy și pe aliexpress, trebuie doar să știi să cauți.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai era unul pe aici care a cumparat capace de ventil cu sigla BMW, la vama a platit mai mult decat a dat pe masina.

#5
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Cel cu ventilele a fost nevinovat, el vroia 4 bucati pt uz propriu iar chinezul i-a trimis 400 ca atatea erau intr-o cutie. :)

Cred ca totul se rezuma la “uz personal” si ce inseamna asta, daca iei cateva bucati nu cred ca o sa ai probleme, platesti vama si aia e.

Edited by nepot, 28 October 2019 - 08:15.


#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 nepot, on 28 octombrie 2019 - 08:13, said:

Cel cu ventilele a fost nevinovat, el vroia 4 bucati pt uz propriu iar chinezul i-a trimis 400 ca atatea erau intr-o cutie. Posted Image
Asa a povestit el ? Si cand a platit nu si-a dat seama ca plateste de 100 de ori mai multe ? Tu daca ai fi vames ai crede povestea asta ? Posted Image

#7
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Majoritatea vânzătorilor chinezi declară valori ale produselor de 10$, dar este bine să le aduci aminte, pentru că multe colete îți ajung acasă fără să mai plătești lu” Veorica peșcheșul TVA ! Posted Image În multe țări din Europa taxele TVA se percep pentru valori care depășesc 22€, la noi bolșevicii ne-au dat ca la mucea doar 10€ sau cca.11$, și valoarea asta dăinuie de când bunicu” flăcău ! Posted Image

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Și pentru ăștia 10 euro tre' să zicem saru'mana UE, ca e reglementare europeana, care obliga tarile sa aleagă valoarea între 10 și 25 euro.

#9
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

 Paz, on 28 octombrie 2019 - 08:27, said:


Asa a povestit el ? Si cand a platit nu si-a dat seama ca plateste de 100 de ori mai multe ? Tu daca ai fi vames ai crede povestea asta ? Posted Image
Parca asa era povestea, iti dai seama ca stia f bine ce cumpara, dar ce altceva sa spui la vama?:)

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Cumpara tu linistit 2 tricouri, poate sa scrie orice pe ele, nu te intreaba nimeni nimic.

#11
Piotrokisz1

Piotrokisz1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2019
Am inteles ca unii au avut probleme la vama deoarece importau "marfa contrafacuta".
Conform customs.ro

Quote

Este interzisă introducerea în Uniune a mărfurilor care aduc atingere unui drept de proprietate intelectuală şi care prin cantitatea ori natura lor sugerează că sunt introduse în scop comercial.
Prin mărfuri care aduc atingere unui drept de proprietate intelectuală se înţelege :
• mărfuri contrafăcute
• mărfuri pirat
• mărfuri care aduc atingere drepturilor asupra unui brevet de inventie sau unui certificat suplimentar de protecţie ori unei indicaţii geografice sau unui brevet de soi.

Si daca chinezul declara $15, si imi cer cei de la vama sa arat factura, ce fac? Unii ii cereau chinezului sa puna produsule intr-o cutie, si pe cutie sa puna o factura falsa.

#12
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007
Te duci direct cu extras din aplicatie sau copie factura [tracking]  sa vada ochiul lor si seria la factura.Cel putin asa vor la noi in zona.
Daca ai noroc iti vine direct acasa chiar daca e valoare mai mare.

#13
Piotrokisz1

Piotrokisz1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2019
Multumesc mult pentru sfaturi. Daca o sa declar la $10+$4(transport) prin China Post.
Totusi nu sunt foarte clare informatiile de pe site-ul Customs.

Quote

art. 83 alin. (1) lit. b) are următorul cuprins: „Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă de la 50.000 Ici la 150.000 lei săvârşirea, fară drept, a următoarelor fapte: (...) b) punerea în circulaţie a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare şi carc îl prejudiciază pc titularul mărcii înregistrate; (...).
Prin punerea în circulaţie se înţelege oferirea produselor sau comercializarea ori deţinerea lor în acest scop sau, după caz, oferirea sau prestarea serviciilor sub acest semn, precum şi importul, exportul sau tranzitul produselor sub acest semn.

Asta înseamnă comercializarea, nu? Nu se referă la importul pentru uz personal.
Mi-e puțin cam frică, deoarece nu doresc să am probleme din cauza unui tricou de $8...

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Problema ta cea mai mare e ca nu intelegi ce citesti. In ambele citate, scrie clar care e treaba.

#15
Piotrokisz1

Piotrokisz1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2019

 rumegus, on 29 octombrie 2019 - 11:27, said:

Problema ta cea mai mare e ca nu intelegi ce citesti. In ambele citate, scrie clar care e treaba.
Sunt jumatate polonez, e normal sa mai am probleme...

#16
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Tu nu faci import, adica nu cumperi 100 de tricouri.
Cumperi 2, mare brinza....

La sume mici (si aparent, si in realitate) chiar nu te intreaba de factura.
Daca intreaba, le dai screenshot cu paypal sau extras card (depinde cum ai platit) sau cu comanda (din cont site) sau orice screenshot unde apare ceva de plata.....
Eu am zeci de comenzi, nu am avut niciodata probleme.
La unele mari ($60, $100) am platit taxele aferente, dar am facut eu screenshot cu sume mai mici, deci se poate orice.

#17
Piotrokisz1

Piotrokisz1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.10.2019

 trollerul_de_serviciu, on 30 octombrie 2019 - 11:37, said:

Tu nu faci import, adica nu cumperi 100 de tricouri.
Cumperi 2, mare brinza....

La sume mici (si aparent, si in realitate) chiar nu te intreaba de factura.
Daca intreaba, le dai screenshot cu paypal sau extras card (depinde cum ai platit) sau cu comanda (din cont site) sau orice screenshot unde apare ceva de plata.....
Eu am zeci de comenzi, nu am avut niciodata probleme.
La unele mari ($60, $100) am platit taxele aferente, dar am facut eu screenshot cu sume mai mici, deci se poate orice.
Mersi. Crezi ca o sa imi zică ceva de hainele contrafăcute? Am citit ca unele haine contrafăcute ai fost confiscate si ulterior “distruse”. Cum crezi ca e mai bine sa nu imi verifice coletul la vama? Sa trimit niste adidasi tot contrafăcuți fara cutie, sau cu cutie? Sa lipesc o factura falsa pe cutie, sau mai era o varianta sa lipească cutia cu mult scotch..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate