Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alternativa la gedit

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
nu este nicio problema ca folosesti gedit, problema este ca il folosesti cu sudo fara sa intelegi de ce - poti strica ownership-ul pe fisiere si nu e deloc o idee buna.

daca tot te incapatanezi sa folosesti linux - desi eu unul ti-as recomanda windows 10 cu notepad++ - macar invata chestiile de baza.

#20
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Da dar la windows nu pot seta chmod la fisiere, apoi nu merge nici cu nivele de acces htaccess, sau a insel?

Dar de ce sa ma complic sa stric ceva care merge si sa incerc altceva, mai bine las cum este. Vad in timp daca am probleme de securitate si daca nu e ok sa-mi tin pagina pe linux trec pe windows.

Edited by c_anicai, 22 October 2019 - 17:30.


#21
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Da, pt. editarea php.ini din /etc/something-something trebuie sudo.

Io prefer din linia de comandă cu vi:
>sudo vi /etc/blaaa/php.ini
apoi tasta Insert
editez
apoi tasta Esc urmată de :wq

Dacă e mai mult de modificat și n-am chef de linia de comandă, deschid Dolphin ca superman. Pe gnome n-am idee. Scurtătura mea e Alt + F2 și apoi introduc su - prima opțiune e cea care o caut.
O vreme am folosit Krusader (similar cu TotalCommander pe Windows), care avea un super-user mode. Din Krusader aveam F4 - edit as root, F3 - view

Pentru programarea zi de zi (jekyll, scripturi de tot felul) : Visual Studio Code.
Pentru .NET - Rider de la JetBrains.

#22
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
optiunile exista si in windows, dar se numesc altfel.

eu nu recomand sa folosesti windows, ci mai degraba sa inveti linux :)    sau in fine, sa folosesti sistemul de operare pe care il cunosti mai bine.

#23
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pai mai invat desigur dar caut sa nu stric ceva care deja merge, pc-ul il folosesc la browsing zilinic insa gedit am folosit la configurarea softurilor care deocamdata par ok. O reinstalare voi face desigur insa doar dupa ce  pica ssd-urile, atunci voi folosi pt scurt timp backup-ul pana il aduc pe asta din nou online si iar voi fi nevoit sa folosesc gedit.

Attached Files

  • Attached File  mypc.png   780.76K   11 downloads

Edited by c_anicai, 22 October 2019 - 17:46.


#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am instalat deja inca 3 editoare de text , Leafpad, vim si Visual Studio Code si voi vedea ce si cum. Nu-mi prea place ideia sa instalez una alta, adica evit mai ales programe ce necesita adaugarea de noi repositories din motive de securitate.

#25
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@shiva
interesant ce zici, voi studia, Mersi.

View Postborn2lose, on 22 octombrie 2019 - 15:18, said:

e in general o idee proasta sa editezi fisere text cu sudo. de ce faci asta?

ce intelegi prin faptul ca o comanda nu merge cu sudo? ai idee ce face sudo?

nu se schimba permisiunile, am verificat acum un fisier editat cu sudo gedit pe alt user

Attached Files


Edited by c_anicai, 22 October 2019 - 18:36.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru text unicode nu vad alternativa mai buna la vim. Nu am folosit emacs pana acum si nici nu cred ca il voi folosi dar sigur nu gasesc ceva mai usor de folosit ca vim pentru scripting (python) si / sau modificare configuri fara a ridica mana de pe tastatura. Cand eram incepator mai fugeam si eu de vi / vim pana am inteles ca e cel mai bun editor text pe care il pot folosi. Pare complicat / ciudat dar odata ce inveti unele comenzi realizezi ca este foarte usor de folosit si foarte rapid.

#27
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Pe moment mi se par ciudate vi si vim dar voi insista fiindca de multe ori mii lene sa ma deplasez pana la acel pc si as prefera sa intervin remonte de pe laptop si gedit nu cred ca mai merge in acest caz.

Edited by c_anicai, 22 October 2019 - 18:58.


#28
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Care-i cerinta pana la urma? Doar sa aibe buton de Save? Mai oricine se obisnuieste sa dea save din combinatie de taste dupa scurt timp.

#29
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil chestie de obisnuinta cu acel buton. Am mai incercat cateva si  mi se pare mai bun pe moment gedit la ce folosesc sporadic, totusi pe viitor am sa insist pe vi sau vim. Pana la urma cred ca nu o sa tin cont ca altii nu sunt de acord sa folosesc editor de gnome pe kde. Practic nici n-am stat sa studiez asta.

Edited by c_anicai, 22 October 2019 - 21:24.


#30
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
vi(m) e mai aparte, nu e pentru oricine.

A baga de vina ca se foloseste o aplicatie gtk pe kde (sau invers) e o prostie. Unii pierd prea mult timp cu polemici inutile.

Edited by dani.user, 22 October 2019 - 21:40.


#31
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Nici nu mai stiu de unde mi-am format obisnuinta  asta cu gedit, am folosit candva mandrake 8, poate de acolo ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate