Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Samsung Pay

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Se poate plati in Romania cu Samsung Pay? Eu am incercat sa pun cardul de salariu si nu il acceptă! Cu ce aplicații instalație și Google Play se poate plati cu Note 10+ in Romania? Poate ne spune cineva care a făcut plati!

#2
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017
Poti sa platesti cu Google Pay + card Revolut. Dar trebuie sa descarci Google Pay neoficial. Sau mergi pe varianta cu aplicatia bancara dedicata de la emitentul cardului tau. De la cine ai cardul?

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Samsung Pay e lansat intr-un numar foarte limitat de tari. Evident, nu si in Romania.

Nici Google Pay nu este.

Ti-a mai ramas Apple Pay sau aplicatia bancii, daca ofera (gen, BT ofera asa ceva)

#4
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postscoty, on 17 octombrie 2019 - 09:05, said:

Se poate plati in Romania cu Samsung Pay? Eu am incercat sa pun cardul de salariu si nu il acceptă! Cu ce aplicații instalație și Google Play se poate plati cu Note 10+ in Romania? Poate ne spune cineva care a făcut plati!
Eu am incercat samsung pay si google pay si niciuna nu a mers in RO. Gpay l-am instalat cand eram itr-o tara din EU pe Samsung S10+ si tot degeaba. Se pare ca citeste tara de provenienta a telefonului

#5
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Deși samsung pay mimează un card adevarat și nu se bazează doar pe nfc,acesta nu este disponibil în românia,deși au foarte mulți clienți aici. Apple pay este in Romania si sunt sigur ca nu au atatia clienti in Romania,dar s-au ostenit sa ne ofere o funcționalitate ca celor din afara.

#6
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
samsung pay nu mimieaza un card  !   este  o aplicatie    de care atasezi un card  sau contul de paypal  . asta numai daca  tara ta de resedinta  acepta  plati cu samsung pay .  in fapt   bancile  trebuie sa accepte   si nu tara  ca si guvern sau presedinte ,  .   samsung pay  este foarte putin folosit in europa   ,cateva tari  ,numeri pe degete  .In schimb in asia   este foarte folosita .

#7
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am cardul de la BRD și din cate stiu nu au aplicatie de plati pt. telefon!

#8
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Samsung foloseste si sistemul nfc si Inca un sistem care mimează bandă magnetică a cardului,cauta pe google.

#9
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postscoty, on 17 octombrie 2019 - 13:38, said:

Am cardul de la BRD și din cate stiu nu au aplicatie de plati pt. telefon!
Pai e timpul sa schimbi banca :D

#10
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
nu conteaza ce card ai  ,  nu este activ in Romania  si nu accepta  carduri romanesti . nu mimeaza  nimic  , este o   aplicatie  pur si simplu  . nu caut pe google  ca   este un app  si se foloseste  de NFC   ,  iar in europa este  folosit  cred ca in 5 tari  ,parca  :. spania  , elvetia  ,uk   ... si nu mai stiu .nu este bun de nimic   .

#11
Poll77

Poll77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 02.05.2016

View Postpacapaca, on 17 octombrie 2019 - 14:55, said:


Pai e timpul sa schimbi banca :D

Exact asta fac eu maine , m-am saturat se BRD.

#12
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014

View Postfoxtian, on 17 octombrie 2019 - 19:31, said:

nu conteaza ce card ai  ,  nu este activ in Romania  si nu accepta  carduri romanesti . nu mimeaza  nimic  , este o   aplicatie  pur si simplu  . nu caut pe google  ca   este un app  si se foloseste  de NFC   ,  iar in europa este  folosit  cred ca in 5 tari  ,parca  :. spania  , elvetia  ,uk   ... si nu mai stiu .nu este bun de nimic   .
Ever noticed the black magnetic strip at the back of a debit or credit card? The part you swipe through a card machine or terminal to make a payment? That strip is used to transfer the card details to the terminal, and MST emulates that magnetic strip to transfer card details saved on the Samsung Pay app thanks to a magnetic coil embedded on the back of the device. It means that Samsung Pay works at any place that has a traditional card machine or payment terminal, removing the need for a retailer or store to make any upgrades from their side.
As for NFC, it stands for Near-field Communication, and Wikipedia has all the details on what it is and how it works for payment systems such as Samsung Pay.

#13
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
de  la  mimeaza   cum ai zis pana la emuleaza   cum spune textul este cale lunga  !  si oricum   plata se face prin NFC    ,iar  cardul   obisnuit prin cipul electronic  , aia cu banda neagra   e poveste   de pe vremea bunicii  . Acum  cipul    electronic   inmagazineaza  toate  datele  .   probabil  ca esti  bunic   pentru ca multe sau  schimbat    intre timp   , citeste textul  asta  :  Care este problema daca folosesti banda magnetica a cardului de credit?
Problema cheie cu benzile magnetice pe cardurile de credit este ca, ele contin toate datele personale ale utilizatorului care sunt necesare la o achizitie sau a face un duplicat. Cu avansarea rapida a tehnologiei in ultimii ani, datele din banda magenitca au devenit foarte usor de furat, dupa care datele se pot folosi pentru a creea alte carduri sau se pot vinde altora.
Cum rezolva cardurile cu chip aceasta problema?
Cardurile de credit si debit sunt echipate cu chip-uri electronice numite si carduri EMV – un acronim pentru Europay, MasterCard su Visa, cele trei mari companii care impreuna au facut standardul folosirii acestor chip-uri. De atunci a devenit standardul global folosit la autentificarea tranzactiilor cu cardul fara a folosi banda magnetica......deci   fara   banda  magnetica    pricepi  ??

deci    banda   magnetica   nu se mai foloseste   si  nu se  mimeaza  nimic  ,   NFC  citeste  datele  de pe  cipul electronic  al cardului  si se face  plata  .

#14
netty1994

netty1994

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 22.01.2014
Da inteleg,eu vroiam să spun că sunt mai multe posibilitati la samsung sau decât la un serviciu de plata de la alta companie atata tot,dar ai dreptate

#15
Sedayuu11

Sedayuu11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2015
Dacă nu este prea întârziat răspunsul, Google Pay îl puteți descarca OFICIAL de pe Playstore doar după ce creați un Gmail nou cu tara de origine în UK. După ce ați trecut de pasul asta, întrați în setările telefonului la conturi, și adăugați contul nou de GMAIL pe care tocmai l-ați creat.

Ultimul pas este sa întrați pe Playstore, sus în stanga aveți acele 3 liniuțe. Dați pe ele și selectați contul de UK. După puteți cauta aplicația google pay, samsung pay, și multe altele. Ar trebui sa apara, cel puțin la mine merge.


PS: când faceți contul, închideți locația. Nu știu dacă influențează, dar mai bine e sa fie închisă.

#16
madalinutzu

madalinutzu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2020

View PostSedayuu11, on 06 ianuarie 2020 - 02:40, said:

Dacă nu este prea întârziat răspunsul, Google Pay îl puteți descarca OFICIAL de pe Playstore doar după ce creați un Gmail nou cu tara de origine în UK. După ce ați trecut de pasul asta, întrați în setările telefonului la conturi, și adăugați contul nou de GMAIL pe care tocmai l-ați creat.

Salut, ai incercat aplicatia samsung pay in Romania? Ti-a functionat?
Am instalat aplicatia dupa cum ai scris dar imi da o eroare : unable to connect to samsung pay temporarily. try again later.
Note 10+ - achizitionat din tara

Multumesc

#17
Sedayuu11

Sedayuu11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 17.01.2015
Aceeași eroare o am și eu. Nu merge Samsung Pay în România, doar Google Pay

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
edit

Edited by MembruAnonim, 01 February 2020 - 11:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate