Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

O singura problema, mai multe placi video AMD afectate

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut o nVidia 7600 Gt (hehe!) care a mers brici. Dupa aia un Radeon  6670 care mi-a mers brici si ala si acum am un amarat de Radeon RX560, si asta merge brici.

La niciuna nu am avut probleme cu drivere, daca a fost ceva am reinstalat si apoi aia a fost. Bine, nu sunt nici genul care sa instaleze imediat cum apareun driver, trece si anul pana mai caut sa vad daca a aparut ceva nou. Radeonul actual, ca vad ca despre astea mai noi e problema s-a comportat fix cum ma asteptam in jocuri, nu a avut frame rate mai mic, nici mai mare, l-am lasat cum l-a facut ma-sa, n-am umblat la setari. Mai nou am lasat si procesorul stock si e liniste in carcasa.

Ideea e ca as cumpara linistit oricare dintre firme, daca imi da performanta mai buna la bani mai putini. Ca pnm, sunt banii mei

Edited by MembruAnonim, 16 January 2020 - 11:53.


#38
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

View PostMembruAnonim, on 16 ianuarie 2020 - 11:52, said:

Ideea e ca as cumpara linistit oricare dintre firme, daca imi da performanta mai buna la bani mai putini.
:lol:
Ultimele găselnițe AMD au fost radeoanele igp pe calculatorul care e dublura in casa de pe vremea lui Burebista. Daca munceam perioadele pierdute cu install/uninstall/reinstall și pierdut vremea pe gogu sa dibuiesc ce înseamnă eroarea x sau y după un update de driver derulat aparent normal, ieșea de un Ti de top la urmatoarele 2-3 lansari. Nu mai vreau sa aud de ei și îi înțeleg perfect pe cei care se plang.



#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
eu cred ca exagerezi, mai ales ca n-ai avut radeoanele alea tu, stim asta. Acum cu seria 5xxx a avut un start mai prost la drivere, dar daca mi-aduc aminte ce drivere proaste au avut ambele firme de-a lungul timpului, n-as mai cumpara nimic. De fapt realitatea e ca dupa lansare intotdeauna e o problema de drivere, dupa care din iteratie in iteratie au devenit mai bune. La ambele firme.

Am vrut sa imi iau acum o placa, m-am uitat la ele, chiar era sa merg pe 1650S, din pacate m-am aruncat la niste cheltuiei mari si acum nu mai intra in nici un fel de plan upgrade la placa video, cel putin anul asta Posted Image De fapt nici CPU, ca nici de ala nu mai sunt finante.

Edited by MembruAnonim, 16 January 2020 - 17:33.


#40
26092019

26092019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 26.09.2019

View PostMembruAnonim, on 16 ianuarie 2020 - 17:32, said:

eu cred ca exagerezi, mai ales ca n-ai avut radeoanele alea tu, stim asta.
Ultimul Radeon, ales doar pentru ca avea suport pentru AGP, motiv pentru care nu erau deloc ieftine.
Attached File  ultima placa radeon.jpg   609.01K   10 downloads

Ultimele teste cu un AMD, care demonstreaza cat de uselless este procesorul in redat material multimedia cand placa video poate decoda hardware. Dateaza din perioada cand va infoiati voi cat de importante sunt alea 3364633783 nuclee din primul ryzen si ca nici forumul nu il vom mai accesa cu 2-4 nuclee, iutubul fiind-le interzis chiar si la rezolutii 480p.
Attached File  youtube 8k.jpg   344.55K   10 downloads

Placa de baza este asta (iti pun si poza cu ea, daca vrei), cu cel mai puternic igp din chipset la vremea ei, recte HD4290. Retin si acum ca ultimul driver oficial pentru igp dateaza din 2013, maxim windows 8.1. Retin pentru ca mi-a pus creierii pe butuci pana si-a facut mila de mine si a functionat corect.

PS. A nu se intelege ca Sempronul ruleaza fluent iutub 8k cu igp-ul, caci sacadeaza cu el incepand cu 1080p@60fps. In 4k vezi doar poze. Captura surprinde la lucru tandemul Sempron 190 + GTX1050Ti.

Edited by 26092019, 18 January 2020 - 12:10.


#41
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 27.03.2010
Nici nu s-a lansat bine si a si inceput balciul si cu RX 5600 XT.

Got the Gigabyte RX 5600 XT OC 6G edition yesterday. Cannot get it running however. AMD driver installation freezes ...

Tried on a friends system, same issue, the entire system crashes at this point of driver installation as given in the attached picture.

I am at a loss, is the card DOA? or is the driver the issue, tried the same friends GTX 1660 Ti on my system, works absolutely fine. I have also updated the GPU VBIOS to the latest version with the gigabyte aorus engine, and the issue still persists.

https://community.am...m/thread/248215

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
Mkay, un caz punctual. Ceva mai statistic ai sau faci doar gargara? Ca ala daca are probleme returneaza placa, ia una functionala, End of

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate