Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Camera PNI IP4MP

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Am nevoie de un sistem de supraveghere care la finalizarea sa ar trebui sa aiba ~25-26 de camere, iar prietenii de la PNI mi-au recomandat modelul PNI IP4MP.

Tipul care face proiectul, a explodat, pt ca el imi bagase Hikvision/Dahua, iar ce oferta avea el erau semnificativ mai scumpe.

Pt ca sunt Toma Necrediciosul, am cerut o camera PNI la testare.

Am un router gigabit de 48 de porturi si un NVR Dahua (+HDD de 8Tb) ce suporta H265 si 32 de camere max.


Initial am testat camera fara DVR.
Am legat-o la router si am folosit programul ONVIF Device Manager.
Teoretic, acest program permite sa setezi orice camera care suporta standardul Onvif.

A mers perfect, si am ramas uimit de calitatea imaginii atat pe timp de zi, cat si pe timp de noapte.

Pentru accesarea interefei WEB, e nevoie sa folositi Internet Explorer (nu Edge). El se gaseste si in Windows 10, dar e mai ascuns.
In Setarile de securitate LAN trebuie sa dati Disable la ActiveX filtering.

Cum ziceam, camera suporta H265+, problema este ca Onvif Device Manager nu stie acest standard (stie H264), deci daca vreti sa va jucati cu ea fara probleme, va recomand sa folositi Internet Explorer.

Pasul 2 a fost sa conectez camera la NVR-ul Dahua, chestie care a mers perfect, totul desfasurandu-se pe OnVif.

Alimentarea camerei
- are ca avantaj ca poti folosi orice switch, nu e nevoie de unul cu PoE.
- se face la 12V, prin injector, ceea ce inseamna ca ai nevoie de o sursa de 12V.

Asta insemna ca ai nevoie de:
- sursa 12V (amperaj in fct de nr de camere, o camera are nevoie de 1A)
- mufe
- splitter pasiv PoE

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sx8BzeZrqL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Courage, 15 October 2019 - 08:50.


#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Eu am o mica nedumerire.
- camera 250 lei
- mufe + spliter 16 lei

Total: 266 lei.

Ignoram pt comparatie Switch PoE (OLX) si sursa, pt ca daca vorbim de multe camere, acestea sunt neglijabile cand se imparte la nr de camere.

Eu as merge pe aceasta (274 lei):
Camera bullet IP Dahua IPC-B1B40 4MP, 3.6mm, IR 30m, IP67, DWDR

La prima vedere are specs mai bune Dahua (IP67), in rest e la fel.

Eu am o mare problema cu acele splittere, sunt peste mana vs clasicul PoE direct din switch.

Iti dai seama ce matze o sa ai la capetele cablurilor, dar mai ales la exterior?
La interior o sa ai probabil  surse de 20A.
De la fiecare o sa tragi o pereche de cabluri pt fiecare din cele 12 camere, care va avea in cap o mufa (ce intra in PoE splitter).

Vii cu un UTP/FTP, care intra in splitter, apoi se continua cu  cabluri (alimentare + date) de la camera.
Aceste conexiuni trebuiesc izolate si vor arata foarte urat.
Daca ai mai multe camere, e problema si mai mare, de ex pe colt.

Acest PoE splitter este de fapt ceva mai usor de folosit, vs clasicul: folosim 2 perechi de cabluri pt date (100) sio pereche de cabluri pentru 12V.
Era de munca ceva mai mult, dar in cazul de fata prb va fi nevoie de doze ca sa ascunzi si protejezi PoE splitter la exterior.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,682
  • Înscris: 26.11.2001
Da, voi folosi doze pentru exterior, si ideal le voi ingropa in polistiren.
E o problema la care nu m-am gandit pana acum.

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am camere normale(nu IP) Hikvision și chinezării noname.La alea noname se duc foarte repede ledurile IR 6-9 luni.La unele am pus unele noi dar tot se ard.Cred ca sunt alimentate la tensiune prea mare.Am înseriat rezistoare de 10ohm pe fiecare ramura și asa rezista doar ca a scăzut puterea.Diferența la calitatea imaginii e destul de mica intre cele bune și cele chinezesti.
Daca tipul ti-a recomandat alea Hikvision/Dahua știe el ce știe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate