Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Omul din ziua de azi e in mare goană numai după bani.De ce?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
AlynHoliavo

AlynHoliavo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 10.07.2009
Cand vom scăpa de materialism in lumea asta și când omul își va întoarce fața către spiritualitate și Dumnezeu? M-am săturat de fuga asta după bani și lupta pentru lucrurile, materiale,putere,funcții,bani și să nu uităm că și unele biserici creștine tot acest target au și ele,când omul se va întoarce către suflet, către lucrurile spirituale și nu va mai fi in goana după bani? Banul e ochiul dracului, banul domina chiar și în biserici din păcate dar mai ales peste tot.Cand lumea va fi mai atenta de suflet,de cultura, de acumularea de cunoștințe pentru propria persoana, de omul și animalul necăjit decât de ban? Toți fugim după bani.Asa a fost mereu? Trebuie bani că sa supraviețuim dar aici în lume în sec 21 e o lupta pentru bani,o fuga,o goana pentru lucrurile materiale,unii am uitat tot ceea ce contează în detrimentul banului,contează să ne avem pe noi și unii pe alții. Fericirea nu consta doar in bani.E ok sa ai bani cat sa supraviețuiești decent dar ce e goana,lăcomie și fuga după bani a multora de pe Planeta? Companii,corporații,guverne,oameni de afaceri, politicieni, doctori până la oamenii simpli.Viata asta a devenit așa nasoala încât doar banul contează sau suntem noi prea lacomi și pe interes?

Unde rămâne Dumnezeu sau sufletul,spiritualitatea etc

Nu mă refer la religie neapărat ci la spiritualitate,Dumnezeu,Creator, spirit, suflet.

Nu v-ați săturat de bani,de fuga pentru bani, de lăcomie, de materialism? Nu v-ați săturat de lumea asta care e sclava banului cat mai mult și intereselor proprii? Când nu va mai fi atât materialism în lume si lumea își va întoarce fața către umanism și spiritualitate?

Edited by AlynHoliavo, 10 October 2019 - 19:02.


#2
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 AlynHoliavo, on 10 octombrie 2019 - 19:01, said:



Nu v-ați săturat de bani?
NU!

Edited by Testosteron, 10 October 2019 - 19:05.


#3
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017
Mucificator reborn?

#4
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008
Because foame.

#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Bree facturile trebuie platite .iar D-zeu nu te-a oprit de la munca decit in ziua a 7-a , care o fi ea. Banuiesc ca tu ai liber incusiv si ziua 6, prin urmare trebuie sa recuperezi in celelalte

#6
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
unii nu fac diferenta intre foame is lacomie ,motivand-o pe cea de a doua ca si consecinta a primei.....e o ditamai prapastia intre ele!!!

#7
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Lacomie multa..oamenii vor din ce in ce mai mult

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 AlynHoliavo, on 10 octombrie 2019 - 19:01, said:

Nu v-ați săturat de bani,de fuga pentru bani, de lăcomie, de materialism? Nu v-ați săturat de lumea asta care e sclava banului cat mai mult și intereselor proprii? Când nu va mai fi atât materialism în lume si lumea își va întoarce fața către umanism și spiritualitate?
Eu nu fug dupa bani, fug dupa confort, liniste si satisfactii personale. Banii sunt un mijloc de a le obtine. Nu ma excita cu nimic sa tin munti de bani sub plapuma.

#9
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Cine mai are timp cu internetul asta?
De cateva zile m-am abtinut sa nu pun filmari sau sa nu fac un subiect "Femeile si telefoanele mobile la volan!" Trec pe langa femei care dorm la volan cu telefonul in mana.
Ba nene ce dracu ai viziona pe al facebook?

Si da, goana este de 2 feluri.
1 - Goana in prima jumatate, adica pana in 35-40 de ani, alergi dupa ceva bani sa pui deoparte ca oricum nu te mai angajeaza careva la batranete si oricum iti trebuie bani sa traiesti.
2 - Goana dupa sa traiesti viata, dupa 45 de ani te prinzi ca si asa nu prea mai ai ce face cu atatia bani.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 AlynHoliavo, on 10 octombrie 2019 - 19:01, said:

Nu mă refer la religie neapărat ci la spiritualitate,Dumnezeu,Creator, spirit, suflet.
Îți dai seama ce prostie ai zis aici?

#11
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Nu stiu cum sa zic, am trecut de o varsta si m-am gandit serios la treburile astea si le-am impartit pe din doua, adica momentul ala cand esti sincer cu tine.
1 - Daca exista viata de dupa, ba, am facut asa de multe treburi nasoale, am furat, am mintit, am facut asa de multe fapte rele, la dracu nici nu dau locul la babe in autobuz.
2 - Daca nu exista viata de dupa, ba, ce ne mai opreste sa facem orice dorim? Adica sa stii ca nu o sa te mai intalnesti cu familia ta, este putin trist, parca incepi sa pretuiesti viata altcumva si nu o pui pe stop pentru o alta viata.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

 AlynHoliavo, on 10 octombrie 2019 - 19:01, said:

Cand vom scăpa de materialism in lumea asta și când omul își va întoarce fața către spiritualitate și Dumnezeu?
Niciodata.

 AlynHoliavo, on 10 octombrie 2019 - 19:01, said:

M-am săturat de fuga asta după bani și lupta pentru lucrurile,
Pai nu mai fugi...

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Omul din ziua de azi......

asa. si cand a fost altfel?

Edited by Fane, 10 October 2019 - 21:01.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Am fost induşi să facem unele lucruri şi pe o parte din ele le-am acceptat fără să gândim. Au crescut preţurile la unele servicii şi consumăm ca nebunii. Consumul care te face să te linişeşti mai e cum mai e, dar am ajuns să ne dăm precum maneliştii, să  vrem avem mai multă "valoare" decât vecinu' ca să nu fim luaţi de proşti şi asta consumă bani.
@ Fane : când a fost altfel. Probabil prin anii '50-'80 când exista un anume echilibru. Aş zice puţin şi anii '90.

Edited by djl, 10 October 2019 - 21:01.


#15
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019

 Fane, on 10 octombrie 2019 - 21:00, said:

Omul din ziua de azi......

asa. si cand a fost altfel?
Pana in 2000.
Pana in 2000 ma duceam sau veneau rudele la mine Sambata sau Duminica, beam, mancam, nu ne uitam la partea financiara.

Acum? Ma gandesc ca pica guvernul, dracu stie cat o sa mai fie euro maine?
Drac stie ce guvern o sa vina, drac stie ce se mai petrece?

Prea multe necunoscute in lumea moderna.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 _-Aether-_, on 10 octombrie 2019 - 21:03, said:

Pana in 2000.
Pana in 2000 ma duceam sau veneau rudele la mine Sambata sau Duminica, beam, mancam, nu ne uitam la partea financiara.
cu ce te-ai ocupat tu in perioada de tranzitie ca o duceai asa bine?

 djl, on 10 octombrie 2019 - 21:00, said:

@ Fane : când a fost altfel. Probabil prin anii '50-'80 când exista un anume echilibru.
da. vechiul regim te incuraja sa nu ai nici o initiativa. o duceai cel mai bine daca aveai o conceptie de tipul "eu sap de aici si pana aici si plec acasa". asta a fost si un motiv pt care a falimentat.

#17
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 Fane, on 10 octombrie 2019 - 21:00, said:

Omul din ziua de azi......

asa. si cand a fost altfel?
Inainte de aparitia unor asemenea specimene de useri pe SP. Erau in marea lor majoritate normali, subiectele erau mai normale, insistenta de-a-ti arata prostia lipsea,  se scria gramatical, chiar si fara diacritice, se putea spune liber tig.gan si nu te corecta  automat ca-s rromi, ce mai, "omul din ziua de azi" e complet diferit.

#18
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Eram copil.

Nici nu pot sa o zic ca o duceam mai bine, eram mai fericit si se punea baza mai putin pe lucrurile materiale.
Adica ce mancam si ce beam cand veneau prieteni si rudele in vizita? Vin, tuica, luate gratuite de pe la tara, muraturile puse gratuite(a se citi culese gratuit de pe la tara, bunici), bere, totul la buget.

Acum nu se mai poarta treburile astea, nup, trebuie iesit in oras, ceva locatie centrala, ceva sa decartezi calumea daca vrei sa stai cateva ore.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate