Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ubuntu server - procedura mutare PHP 5.4 de pe Ubuntu 10.04 pe Ubuntu 16.04

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
Salut,

Am un server cu Ubuntu 10.04.2 LTS cu PHP 5.4 (Sergey) si Apache 2.2.14. Trebuie sa mut PHP-ul pe Ubuntu server 16.04. Si nu stiu care-i procedura. Nu stiu dupa ce sa ma uit ca sa pot muta acest server de PHP. Nu ma-ntrebati de ce nu fac upgrade la PHP 7.3 si Ubuntu 18.04; misiunea mea este sa fac site-ul care foloseste PHP-ul vechi, pe un Ubuntu vechi, sa mearga pe Ubuntu 16.04 folosind aceeasi versiune de PHP sau una cat mai apropiata. Si, nu stiu de unde sa-ncep. Pe net, nu gasesc decat tutoriale cu liste de comenzi da' eu nu caut doar asta. Vreau sa stiu astfel de chestii sub forma unei proceduri.

De exemplu, am aflat de la un prieten programator, ca ar trebui sa ma uit la modulele PHP de pe server-ul vechi si sa-ncerc sa le reproduc pe cel nou. Am cautat si gasit tutoriale, m-am apucat de treaba, le-am comparat, am instalat versiunile identice, tot ...

Acum, ce urmeaza? Intelegeti ce zic?

#2
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Orice cod in php5 merge in php7
Acum copii fisierele php
Intelegi ce zic ?
Apache ai luat ?

#3
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
Nu merge orice cod vechi pe unul nou. Sunt patit.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostkabanIbucii, on 08 octombrie 2019 - 18:26, said:

Orice cod in php5 merge in php7
Nu e total gresit dar nici total corect. Exista diferente mari intre versiunea 5 si 7 a saraciei de PHP care duc la... nimic bun. Sa vezi ce fun e sa iti muti un site de pe 5 pe 7 si mai bine de jumate din site sa fie nefunctional deoarece in 7 au redenumit functiile care lucreaza cu bazele de date si au trecut de la mysql la mysqli.

@Initiator: Pe 16.04 parca inca se gaseste versiunea 5 de PHP deci se instaleaza pe masina noua aceleasi pachete ca pe cea veche cu conditia ca acele pachete sa fie numie php5-whatever. Versiunea 7 e numita php7-whatever. Problema e la dependinte sa nu fie nevoie de o anumita versiune a unui pachet / modul PHP ca daca nu gasesti ce trebuie nu vei rezolva usor problema de fata. Dupa instalarea versiunii 5 a PHP e nevoie de rularea unei comenzi care imi scapa si care face default acea versiune in loc de 7.

#5
kabanIbucii

kabanIbucii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 05.02.2019
Nu exista
Aia cu mysql e cam singura, dar de fapt e "vina" ta, extensia mysql a fost "deprecated" cu ani buni in urma
Aveai la dispozitie din timp de mysqli sau PDO

https://www.toptal.c...rmance-features

#6
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
daca esti interesat de php 5.6.40-12, eu asta folosesc:

sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php
sudo apt-get update
sudo apt-get install php5.6
sudo apt-get install php5.6-mbstring php5.6-mcrypt php5.6-mysql php5.6-xml
sudo apt-get install php5.6-curl
sudo apt install php-bcmath
sudo apt-get install php-zip

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostkabanIbucii, on 08 octombrie 2019 - 19:38, said:

Nu m-a interesat niciodata php + apache / nginx + mysql si alte mizerii asemanatoare asa ca nu stiu exact ce alte balarii sunt diferite sau daca nu mai exista alta diferenta intre 5 si 7.

#8
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Rulez o pagina facuta intr-un CMS mai vechi si din cat imi mai amintesc de cca 2 ani in urma parca nu functiona ok, de aia am pastrat o versiune mai veche de php

Attached Files


Edited by c_anicai, 08 October 2019 - 22:28.


#9
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
@kabanIbucii: eu cred ca @trandafirdoru are dreptate ca nu orice cod merge;
@Kagaroth, @c_anicai: eu am reusit sa instalez 5.4-ul lui Sergey, cu module cu tot dar acum, nu stiu ce urmeaza. N-ar trebui sa compar nu-stiu-ce .conf-uri (ale Apache-ului, de exemplu) intre cele doua servere ca sa fiu mega sigur ca PHP 5.4-ul o sa functioneze "smoothly"? Adica, eu asta caut. PASI. PROCEDURI.

Un network admin, mi-a spus c-ar trebui sa ma uit si dupa cron-urile server-ului, sa vad daca nu cumva e legat vreo ceva de PHP p-acolo (azi verific asta).

#10
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
@soscopyrights mai mult nu cunosc ,
Eu am instalate pe 18,04 insa in 2-3 ani am tot schimbat pc-ul cautand unul mai economic fiind nevoit sa o iau de la capat. Initial am avut pus pe Red Hat 7 apoi dupa o perioada lunga de timp pe Mint 17.02 din cat imi mai amintesc dupa care am trecut pe Kubuntu 16.04 si acum sunt pe Kubuntu 18.04 dar cred ca nu difera prea mult instalarile fata de Ubuntu server.
In urma cu cateva saptamani am renuntat la hdd-uri deoarece erau zgomotoase si am  configurat totul in ordinea asta:

editat hostname,
editat hosts,
editat host.conf,
editat fstab,
(ip-urile nu le setez fiindca am setat rezervare din router)

instalat apache2,
editat apache2.conf,
editat 000-default.conf,
editat default-ssl.conf,
instalat libapache2-modsecurity,
instalat apache2-dev_2.4.7-1ubuntu4.18_amd64.deb,
instalat mod_h264_streaming-2.2.7,
instalat apache2-utils,
instalat libapache2-modsecurity_2.9.0-1_all.deb,
editat apache2/conf.d/security,

instalat php 5.6,
editat php5.6.conf
editat php.ini

instalat mysql-server,
instalat phpmyadmin,
editat config.inc.php,
editat phpmyadmin/apache.conf

instalat proftpd,
editat shells,
editat proftpd.conf,

editat ftpusers,
editat ufw,
instalat sendmail,
instalat webmin,

Sper ca nu am uitat ceva, cam astea am instalate si configurate pe un pc pt a rula o pagina pe cms phpfusion versiune mai veche, si pt a mai testa una alta din cand in cand

Edited by c_anicai, 09 October 2019 - 08:50.


#11
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
@c_anicai: da, o astfel de indrumare/procedura/tutorial cautam. Mi-ai fost de mare folos pentru c-acum, dupa ce am verificat ca nu este nici un cron legat de PHP pe server-ul vechi, acum ma orientez pe partea de SSL in server-ul vechi.

Edited by soscopyrights, 09 October 2019 - 09:08.


#12
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Eu as recomanda o instalare ispconfig3 pe serverul nou Ubuntu, ajuta la management site. Ai un control panel pentru site, ftp, baze de date, mail, etc.
Cauta pe google "ubuntu perfect server ispconfig". Ar trebui sa gasesti un rezultat pe howtoforge.com pentru versiunea ta de ubuntu. Comentariile ajuta la rezolvarea anumitor  probleme.

Dupa asta poti gasi o metoda sa instalezi php 5 in paralel cu php-ul instalat de ubuntu.
https://tecadmin.net...php5-on-ubuntu/ (acelasi ppt/ondrej recomandat mai sus)

Ispconfig3 te lasa sa configurezi versiuni multiple de php si sa le schimbi cand vrei cu un click pentru site tau.
Ispconfig are integrat si LetsEncrypt si genereaza automat certificatul SSL.

https://www.ispconfig.org/

Edited by solitaryman, 09 October 2019 - 09:24.


#13
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005
Stiu ce zici si ai perfecta dreptate. De cate ori am posibilitatea, la ISPConfig apelez si eu. Free si cu de toate, fata de Plesk sau cPanel & WHM. Dar, nu pot. Sunt constrans de o gramada de factori. E un server de productie. Iar ppt/ondrej-ul il stiu de mult dar eu vreau sa merg cu 5.4-ul lui Sergey pentru ca e cea mai apropiata versiune de cea a server-ului meu vechi. PHP-ul updatat pe noul server, nu e o prioritate.

Edited by _-_, 09 October 2019 - 23:15.
Citat eliminat. Nu este necesar. Vezi regulament!


#14
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Daca serverul mai nou e deja in productie care e procedura? Il clonezi pe virtual si il freci pana merg toate (site, php, etc)?

#15
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005

View Postsolitaryman, on 09 octombrie 2019 - 09:41, said:

Daca serverul mai nou e deja in productie care e procedura? Il clonezi pe virtual si il freci pana merg toate (site, php, etc)?
Exact, exact. Si, gandeste-te ca o sa fie si mai aiurea cand o sa-i dau drumu' site-ului si va trebui sa "go back and forth" cu firma care se ocupa de coding-ul site-ului; analizand nevoile companiei noastre, si-a dat seama ca trebuie ca noul server sa fie 16.04 si nu 18.04 si cu aceeasi versiune de PHP 5.3.29 sau una cat mai apropiata.

#16
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 11.03.2010
asa a cerut firma care se ocupa de site? o platforma mai veche?

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Compilarea din surse a versiunii dorite, indiferent de versiunea sistemului de operare? Posibil sa existe si imagini Docker cu versiuni mai vechi de PHP.

Dar ce faceti cu vulnerabilitatile de securitate, adesea reparate doar in versiuni mai noi?

#18
soscopyrights

soscopyrights

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 30.08.2005

View Posttrandafirdoru, on 09 octombrie 2019 - 20:11, said:

asa a cerut firma care se ocupa de site? o platforma mai veche?
Nu. Sunt tot felul de dependente, mai ales in departamentul de contabilitate. Firma care se ocupa de site a hotarat ca PHP-ul sa ramana 5.3.29 sau una cat mai apropiata, pe Ubuntu 16.04. Nu pot face inca trecerea la o noua versiune PHP.

View Postdani.user, on 09 octombrie 2019 - 20:17, said:

Compilarea din surse a versiunii dorite, indiferent de versiunea sistemului de operare? Posibil sa existe si imagini Docker cu versiuni mai vechi de PHP.
Ne-am gandit initial la asta dar am vrut sa vedem intai daca putem fara compilare.

View Postdani.user, on 09 octombrie 2019 - 20:17, said:

Dar ce faceti cu vulnerabilitatile de securitate, adesea reparate doar in versiuni mai noi?
Din mers, patch-uim, scripts, "whatever workaround" putem face.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate