Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Pacient cu reflex de voma accentuat

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
AndiPatrascu

AndiPatrascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2019
Salutare!
Subiectul este dedicat mai mult pacientilor decat medicilor stomatologi.
De fiecare data cand merg la stomatolog simt o frustrare uriasa pentru ca sunt un pacient cu un reflex de voma accentuat. Pana si o banala plomba pentru mine este un chin (dar si pentru stomatolog). Am reusit sa mi plombez niste dinti pozitionati mai in fata, dar am neaparat nevoie de un tratament de canal, asa ca nici nu ma gandesc sa apelez la stomatologii de pana acum, mai ales ca mi au spus sa caut pe altcineva pentru asta. Am incercat si inhalosedare, fara rezultat.
A mai experimentat cineva aceasta problema si a gasit vreun stomatolog care s a descurcat in conditiile pe care le am descris?
Multumesc

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Anestezie generala

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Nu chiar la scara asta dar am experimentat aceeasi chestie.
II spun de la inceput medicului ca nu prea suport si ca o sa aiba probleme cu mine.
Am observat faptul ca depinde foarte mult de aparatele pe care le are si de disponibilitatea lui de a se opri atunci cand ii zici ca trebuie.
Am fost foarte multumit de un stomatolog in Bucuresti, daca esti in zona pot sa recomand.

#4
AndiPatrascu

AndiPatrascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2019
Multam de raspuns. Da, as vrea sa am mai multe propuneri de la persoane care au trecut prin asta

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pe mine m-a pacalit stomatologul ca-mi ia o amprenta mica, ca nu ajunge pana in spate... cand a bagat materialul in gura nu mai ai cum sa simti prea bine pana unde e. iti umple gura si nu mai ai loc sa analizezi cu limba. si am stat cuminte crezandu-l pe cuvant cu toate ca atunci cand ma spal pe dinti si ajung la molarii de minte ma cam ia cu senzatie de voma. cand a scos amprenta si a pus-o pe masa se vedea ca mersese pana pe valul palatin... ce voiam sa spun cu asta e ca m-am convins pe pielea mea ca-i o problema de natura psihica. bine, faptul ca-i de natura psihica nu inseamna ca-i ireala, dar poate reusesti sa te controlezi oleaca. concentreaza-te pe respirat. ajuta. inspira si expira adanc si la intervale regulate.

#6
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Pare a fi o tulburare psihosomatică, frica de dentist se manifestă sub forma asta, de senzație de vomă. Pe termen scurt cred că e mai bine să mergi pe anestezie generală, pe termen lung cu psihoterapie.

#7
AndiPatrascu

AndiPatrascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2019

 crocko.dilul, on 07 octombrie 2019 - 21:46, said:

Nu chiar la scara asta dar am experimentat aceeasi chestie.
II spun de la inceput medicului ca nu prea suport si ca o sa aiba probleme cu mine.
Am observat faptul ca depinde foarte mult de aparatele pe care le are si de disponibilitatea lui de a se opri atunci cand ii zici ca trebuie.
Am fost foarte multumit de un stomatolog in Bucuresti, daca esti in zona pot sa recomand.
Multam de raspuns. Da, as vrea sa am niste variante de la persoane care au trecut prin asta

#8
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019
Anestezie generala pentru un tratament endo? Eu zic ca e prea mult. Ce dinte e?

#9
AndiPatrascu

AndiPatrascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2019

 Fane, on 07 octombrie 2019 - 21:49, said:

pe mine m-a pacalit stomatologul ca-mi ia o amprenta mica, ca nu ajunge pana in spate... cand a bagat materialul in gura nu mai ai cum sa simti prea bine pana unde e. iti umple gura si nu mai ai loc sa analizezi cu limba. si am stat cuminte crezandu-l pe cuvant cu toate ca atunci cand ma spal pe dinti si ajung la molarii de minte ma cam ia cu senzatie de voma. cand a scos amprenta si a pus-o pe masa se vedea ca mersese pana pe valul palatin... ce voiam sa spun cu asta e ca m-am convins pe pielea mea ca-i o problema de natura psihica. bine, faptul ca-i de natura psihica nu inseamna ca-i ireala, dar poate reusesti sa te controlezi oleaca. concentreaza-te pe respirat. ajuta. inspira si expira adanc si la intervale regulate.
Am incercat toate variantele, sa ma tin de un deget, sa ridic un picior, am luat metoclopramid inainte, m am gandit numai la lucruri vesele, dar nimic n a ajutat.

#10
AndiPatrascu

AndiPatrascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2019

 conrem, on 07 octombrie 2019 - 21:54, said:

Anestezie generala pentru un tratament endo? Eu zic ca e prea mult. Ce dinte e?
14

#11
AndiPatrascu

AndiPatrascu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 07.10.2019

 draculescu, on 07 octombrie 2019 - 21:49, said:

Pare a fi o tulburare psihosomatică, frica de dentist se manifestă sub forma asta, de senzație de vomă. Pe termen scurt cred că e mai bine să mergi pe anestezie generală, pe termen lung cu psihoterapie.
O fi o frica neconstientizata, pentru ca datile ulterioare celor in care s a reusit sa mi se plombeze dintii pozitionati mai in fata, ma duceam chiar optimist la dentist, dar degeaba

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca se baga la anestezie generala poate rezolva mai multe intr-o tura...

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cauta un stomatolog care face anestezie cu gaz ilariant.

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aveam si io problema asta, pe parcurs te obisnuiesti

#15
conrem

conrem

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 08.07.2019

 AndiPatrascu, on 07 octombrie 2019 - 21:55, said:


14
Pai la dintele asta e o nimica toata, ma gandeam ca e un molar :)


#16
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Eu cred ca te gindesti la asta si de acolo apare. Trebuie sa te rupi de problema si poate dispare. Poate ca atunci cind vei reusi sa o ignori cu totul va disparea. Nu ma pricep, zic ce cred.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005
Sa ma rup de problema ?
Eu nu-mi tai limba! Da?!
Senzatii de voma n-a avut, doar reflexe.
Am stricat doua lucrari, eu om productiv, asparat de absortie slab.

Edited by MarianG, 08 October 2019 - 00:14.


#18
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 AndiPatrascu, on 07 octombrie 2019 - 21:21, said:

De fiecare data cand merg la stomatolog simt o frustrare uriasa pentru ca sunt un pacient cu un reflex de voma accentuat.


INHALOSEDARE - aceasta e solutia pentru tine. Iti pune pe fata o masca cu gaz, nu esti anesteziat insa ai o stare in care iti pierde orice frica si orice reflex. De regula este utilizata la copiii insa daca ceri expres asa ceva, ti se va da. Platesti in plus ceva insa nu e o avere. Bafta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate