Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 

Java sau Python?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Pot sa fac un curs gratuit cu certificat de la google ( ca sunt student la automstica) ce curs mi ati recomanda sa fac Java sau Python ? ( Pot alege doar unul).  Mi ar placea sa ma bag in data science, m am si inscris la un curs de la microsoft de SQL. Voi ce ziceti?

Asta e programul la python https://ibb.co/s3v0hDb
si asta la java https://ibb.co/868V1sr
Momentan stiu doar limbajul C pana la arbori .

Edited by exydos, 07 October 2019 - 12:29.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Python

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 01.11.2005
De cand cu bresele de securitate de la Java, lumea nu prea se mai arunca la asa ceva.
In schimb am vazut ca se merge din ce in ce mai mult pe Pyton....
Cum a zis si colegu, mergi pe Pyton.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 11.08.2003
+1 pentru Python.

#5
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 06.01.2010
Python pentru machine learning, dar eu ti-as recomanda matematica... cum ar fi algebra liniara si statistica si probabilitati sau analiza (sa intelegi ce-i ala gradient, cum se abordeaza ecuatiile cu derivate partiale, etc).

Limbajul se invata in cateva ore, e ceva mai multa treaba cu bibliotecile, dar daca nu intelegi teoria...

LE: M-am uitat pe 'program'. 30 de ore pentru banalitatile alea? Pierdere de timp.

Edited by parabellum, 07 October 2019 - 12:59.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

 tehnics, on 07 octombrie 2019 - 12:46, said:

De cand cu bresele de securitate de la Java, lumea nu prea se mai arunca la asa ceva.
Ma indoiesc. E no. 1 in materie de application servers si nu vad sa fie detronat prea curand. Iar daca va fi, sunt altii la rand, nu Python.

 parabellum, on 07 octombrie 2019 - 12:56, said:

LE: M-am uitat pe 'program'. 30 de ore pentru banalitatile alea? Pierdere de timp.
Adevarat. Orice carte serioasa contine mai mult.

#7
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

 parabellum, on 07 octombrie 2019 - 12:56, said:

Python pentru machine learning, dar eu ti-as recomanda matematica... cum ar fi algebra liniara si statistica si probabilitati sau analiza (sa intelegi ce-i ala gradient, cum se abordeaza ecuatiile cu derivate partiale, etc).

Limbajul se invata in cateva ore, e ceva mai multa treaba cu bibliotecile, dar daca nu intelegi teoria...

LE: M-am uitat pe 'program'. 30 de ore pentru banalitatile alea? Pierdere de timp.
Am invatat la universitate algebra si analiza plus niste analiza complexa si probabilitati pe anul 1 si mai facem si anul 2 semnale si siteme , tehnici de calcul in informatica si alte chestii.

Edited by exydos, 07 October 2019 - 13:12.


#8
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Java, nu vei muri de foame toata viata cu java plus ca inca nu am intalnit programator serios care sa nu stie si java. Python poti sa inveti singur fara nici o problema (am invatat si nu am background de programator) si in functie de necesitati sa faci de la automatizari simple intr-un pipeline de devops la website-uri intregi cu diverse frameworkuri.

#9
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Am facut putin java vara, ceva cu clase ,chiar nu mi s a parut greu, dar nu prea mi a placut , in schimb python n am incercat

#10
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 tehnics, on 07 octombrie 2019 - 12:46, said:

De cand cu bresele de securitate de la Java, lumea nu prea se mai arunca la asa ceva.
LOL! nici nu ai idee cat esti de departe de adevar, si cu bresele, si cu utilizarea java...

 filipxxx, on 07 octombrie 2019 - 13:24, said:

nu am intalnit programator serios care sa nu stie si java.
Din aia care scriu un hello world amarat, poate, cei care stapanesc java la un nivel macar mediu, sunt putini, mereu e criza de programatori macar vag competenti pe java... e mai greu si mai mult de invatat decat pare la prima vedere...

#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
pt AI -Artificial Intelligence ,DEEP LEARNING...iti trebuie Python

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,637
  • Înscris: 30.08.2017
Python e mai usor de invatat, dar cu Java faci mai usor bani.

#13
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Nu vreau sa fiu soft dev , nu mi place atat de mult programarea pe soft
Si cursurile astea le iau asa ca pe o introducere , nu sper mare lucru sa invat dupa ele.

Edited by exydos, 07 October 2019 - 14:53.


#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007

 exydos, on 07 octombrie 2019 - 14:50, said:

Nu vreau sa fiu soft dev

Dar?

#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005

 george_alexandru, on 07 octombrie 2019 - 14:30, said:

Python e mai usor de invatat, dar cu Java faci mai usor bani.
pai el spunea de data science, nu de bani.

#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 LOLkekLOL, on 07 octombrie 2019 - 13:46, said:

LOL! nici nu ai idee cat esti de departe de adevar, si cu bresele, si cu utilizarea java...


Din aia care scriu un hello world amarat, poate, cei care stapanesc java la un nivel macar mediu, sunt putini, mereu e criza de programatori macar vag competenti pe java... e mai greu si mai mult de invatat decat pare la prima vedere...
Eu stiu destui cat sa se descurce intr-o echipa de java daca e nevoie, o resursa la numaratoarea echipei, iti faci treaba cu el si nimic mai mult. Chiar radeam cu cineva ca daca ramane fara job se intoarce la java, om la vreo 45 de ani care a lucrat pentru soft in domeniul aeronautic inainte ca programarea sa fie cool. :) Problema e ca multi nu vor sa faca asta din diverse motive si prefera sa se ocupe cu altceva care e platit aproximativ la fel.

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 neagu_laurentiu, on 07 octombrie 2019 - 13:07, said:

Ma indoiesc. E no. 1 in materie de application servers si nu vad sa fie detronat prea curand. Iar daca va fi, sunt altii la rand, nu Python.


Chiar, cine ziceti ca e la rand? :)

#18
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Vezi ce e la moda in US acum. Peste 1-2 ani o sa fie si aici. Ala sa il iei. Poate nu mai este nici Java nici Python. Cand acolo Python prindea teren si le povesteam la romani, toti radeau de mine. Acum se cred cool ca invata/stiu Python. Eu as paria pe Kotlin, dar si pe Dart sau Swift as fi gata sa pariez din anumite motive pe fiecare.
Dar sa raspund la intrebare din cele doua as alege Java - nu argumentez de ce. Python pare bun doar pentru developerii de AI ceea ce pe aici prin Romania nu sunt cu adevarat, nici chiar in Europa. Sa nu fii nevoit sa faci sul diploma si sa o introduci undeva ca moftul cu Python a trecut........

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate