Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Teren Construibil sau NU

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Salut
Daca este valabila Legea si articolul 30 aliniatul 2 si 3 din Hotararea Guvernului Romaniei Nr525 din 27-06-1996.
Primaria zice ca NU mai este valabil si 3 Arhitecti la care am fost zice ca este valabil, nu stiu ce sa fac.
Eu am deschidere la teren 9.65 m si nu vrea sa imi dea voie sa construiesc la Primarie, cu toate ca Legea mentionata spune ca Da, peste 8m Deschidere la strada.
Multumesc mult de Ajutor

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Programul meu de legislație spune că art. 30 este în vigoare. HG-ul 525/1996 a suferit doar 3 modificări, în 2010, 2011 și 2014, dar niciuna nu a afectat art. 30.

Edited by MembruAnonim, 04 October 2019 - 08:11.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 09.08.2005
De valabil e valabil, dar doar pentru clădiri înșiruite. Asta ar însemna să te lipești cu casa ta la gard și în stînga, și în dreapta, ceea ce s-ar putea să nu fie permis. Cum sînt amplasate casele din stînga și dreapta terenului tău?

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 30.07.2007
Iti trebuie un Certificat de Urbanism, la cap. 3 "regimul tehnic" vei afla exact daca e zona de locuinte individulale sau insiruite.
O fi articolul acela valabil dar trebuie corelat cu alte aspecte/legi.

#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Forma actuală

Quote

Art. 30 - Parcelarea  

(1) Parcelarea este operaţiunea de divizare a unei suprafeţe de teren în minimum 4 loturi alăturate, în vederea realizării de noi construcţii. Pentru un număr mai mare de 12 loturi se poate autoriza realizarea parcelării şi executarea construcţiilor cu condiţia adoptării de soluţii de echipare colectivă care să respecte normele legale de igienă şi de protecţie a mediului.
    
(2) Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
    a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
    b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
    c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei.
    
(3) Sunt considerate loturi construibile numai loturile care se încadrează în prevederile alin. (2).

Edited by Kaffir2018, 04 October 2019 - 08:51.


#6
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,725
  • Înscris: 05.01.2007
Am un vecin care si-a facut casa cu etaj stil vagon si are deschidere la strada de 5.5 metri si lungime 30 metri.

Edited by Adi blondu, 04 October 2019 - 09:49.


#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,702
  • Înscris: 26.11.2001
Legal se face doar cu PUD.
Tot legal trebuie sa ai acordul notarial al vecinilor pt alipirea la calcan.

#8
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Multumesc tuturor pentru raspuns.
La primarie spun ca ei NU elibereaza CU pentru case insiruite. Iar intr-o localitate nu sunt zone de case insiruite si zone individuale.
Binenteles ca se va obtine acordul vecinilor pentru case insiruite, dar dupa eliberare Certificat de Urbanism, dar NU vor sa elibereze CU pentru case insiruite pe temeiul acestei legi, macar ca multi uni langa alti avem deschideri mici la strada dar peste 8m.
Pot obtine de undeva stampilat semnat ca acest articol este valabil?
Multumesc tuturor

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu poți obține. Dar dacă ai convingerea că ai dreptate, poți promova o acțiune în instanță împotriva primăriei pentru ca aceasta să fie obligată să-ți elibereze autorizația de construire.

#10
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
SIGUR. Dar ma gandeam ca daca ma duc cu un document oficial, pot convinge si sa nu fie nevoie de actiune in Instanta.
Am solicitat la inspectia de stat in constructi, sa imi spuna daca trebuie respectat acel articol, si spun ca nu este treaba lor, dar daca vine in inspectie imediat spun conform art.... etc
Tipic Romania.

#11
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007

 MembruAnonim, on 04 octombrie 2019 - 08:11, said:

Programul meu de legislație spune că art. 30 este în vigoare. HG-ul 525/1996 a suferit doar 3 modificări, în 2010, 2011 și 2014, dar niciuna nu a afectat art. 30.

Ce progam ai tu de legislatie, care iti spune ca este valabil? Mersi

#12
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007

 iliehar, on 04 octombrie 2019 - 13:32, said:


Ce progam ai tu de legislatie, care iti spune ca este valabil? Mersi
Eu am gasit LexNavigator aplicatia pe googleplay este ok?

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Am Legis de la Timisoara.

#14
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Augustus1978, on 04 octombrie 2019 - 08:54, said:

...... Si dupa 10-15 ani au primit toate actele retroactiv. ......
Asa se procedeaza de cind lumea , si este legal . Se numeste punere in legalitate a constructiei .

 iliehar, on 04 octombrie 2019 - 12:33, said:

......
Am solicitat la inspectia de stat in constructi....., si spun ca nu este treaba lor, dar daca vine in inspectie imediat spun conform art.... etc
Tipic Romania.
Tipic romanesc ...dar nu este treaba lor cu actele tale .

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Asta pentru că interpretarea legii e foarte clar stabilită.

#16
iliehar

iliehar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 31.03.2007
Am aflat mai clar, la Primarie in Regulamentul Local de Urbanism au scos partea de case insiruite, care este prevazuta in Lege. Acum in Instanta ce are prioritate Regulamentul local de Urbanism sau Legea Guvernului? Adica pot castiga in instanta dreptul de a construi sau pierd din cauza Regulamentului local de urbanism?
Multumesc

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Până la urmă, disputa pe care o ai cu primăria prevede obținerea autorizației de construire? Dacă da, atunci este normal ca primăria să nu țină cont de acel articol care se aplică parcelării. Pentru a putea, totuși, să utilizezi acel teren, trebuie să cauți în istoricul lui când s-a realizat parcelarea și dacă, la acel moment, s-a obținut avizul primăriei pentru ea. Doar cu acel aviz poți să speri că vei obține autorizație, deși nimic nu-ți garantează acest lucru. Ideal ar fi ca la acea parcelare să se fi făcut și un regulament al zonei (teza ultimă a alin. (1).

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 09.08.2005

 iliehar, on 07 octombrie 2019 - 07:28, said:

Acum in Instanta ce are prioritate Regulamentul local de Urbanism sau Legea Guvernului?
Regulamentul local e cel care se aplică. Cel general a fost făcut să fie aplicat pînă își face fiecare localitate un PUG.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate