Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ziua Mondiala a Animalelor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014
Azi este despre ele, nu ca nu ar fi in oricare alta zi.

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQxqLMbqCnztc96_KUhnqL0DMh5_YXSuH71sZGkPw9XK2zcgbd9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In primul rand, sa fiti stapaniti cu mila de catre patrupedele voastre si sa va bucurati de viata lunga impreuna. :)

Sclava a trei matzte si a trei tururele Dimant, mi-as dori ca toate animalele din lume sa duca vieti decente si lipsite de suferinte. Ce imi doresc eu pentru ele:

-- animalele sa fie interzise in circuri
-- sa se desfiinteze gradinile zoologice
-- vanatoarea interzisa
-- la fel si Safari
-- sa dispara ucisul halal al animalelor pentru hrana (suferinte fara sens)
-- porcul taiat in strada

.......

Nu sunt ipocrita, mananc si carne. Nu despre asta e acest topic si mi-as dori sa ramana asa, fara remarci in acea directie. Multumesc.


Mi-ar placea sa citesc si ce v-ati dori voi pentru ele. Azi, intotdeauna. :)
Pentru ca:  'Maretia si progresul moral al unei societati nu pot fi judecate decat dupa modul in care isi trateaza animalele'. - Mahatma Gandhi

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Te sustin daaar ceva nu pupa!  Gradinile zoo din vest sant de pe alta planeta fata de ce stiu eu de prin Ro. Vanatoarea are rolul ei daca aia de Numara animalele(padurarii) isi fac treaba.  Numa un exemplu-  mistreti!  Daca nu-i raresti cu plumb   vor veni vremuri grele pt agricultori.  Sau iepurii.    In rest,achiesez ideii tale.

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostAlbastruIndigo, on 04 octombrie 2019 - 01:06, said:

Sclava a trei matzte si a trei tururele Dimant, mi-as dori ca toate animalele din lume sa duca vieti decente si lipsite de suferinte.
Nu vreau sa par ca tin cu ursu`, dar puricii nu sunt animale? Posted Image  Banuiesc ca nu ii rogi frumos sa se dea jos de pe flocoasele tale. Acum sa nu exageram, toate animalele inseamna o caegorie mult prea larga. Ajungem ca indienii care se inchina la vaci si mananca la un loc cu shobolanii.

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

Quote

-- animalele sa fie interzise in circuri
Deja s-au interzis cam prin toata Europa.

Quote

-- sa se desfiinteze gradinile zoologice
Sunt unele care au condtii excelente, animalele stau in spatii mari, au hrana la discretie si traiesc mai bine decat in libertate, unde pot cadea prada altor animale sau muri de tot felul de boli.

Quote

-- vanatoarea interzisa
-- la fel si Safari
Si ce faci cand se inmultesc excesiv unele animale, avem prea multi ursi in Romania, au inceput sa intre in orase, sa caute prin gunoaie, in unele cazuri au atacat si oameni, trebuie limitat cumva numarul lor.

Quote

-- sa dispara ucisul halal al animalelor pentru hrana (suferinte fara sens)
Succes cand o sa le explici asta musulmanilor.

Quote

-- porcul taiat in strada
E ilegal sa faci asta cam peste tot.

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAlbastruIndigo, on 04 octombrie 2019 - 01:06, said:

Azi este despre ele, nu ca nu ar fi in oricare alta zi.

[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQxqLMbqCnztc96_KUhnqL0DMh5_YXSuH71sZGkPw9XK2zcgbd9 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In primul rand, sa fiti stapaniti cu mila de catre patrupedele voastre si sa va bucurati de viata lunga impreuna. Posted Image

Sclava a trei matzte si a trei tururele Dimant, mi-as dori ca toate animalele din lume sa duca vieti decente si lipsite de suferinte. Ce imi doresc eu pentru ele:

-- animalele sa fie interzise in circuri
-- sa se desfiinteze gradinile zoologice
-- vanatoarea interzisa
-- la fel si Safari
-- sa dispara ucisul halal al animalelor pentru hrana (suferinte fara sens)
-- porcul taiat in strada

.......

Nu sunt ipocrita, mananc si carne. Nu despre asta e acest topic si mi-as dori sa ramana asa, fara remarci in acea directie. Multumesc.


Mi-ar placea sa citesc si ce v-ati dori voi pentru ele. Azi, intotdeauna. Posted Image
Pentru ca:  'Maretia si progresul moral al unei societati nu pot fi judecate decat dupa modul in care isi trateaza animalele'. - Mahatma Gandhi
asa ar fi ideal insa exista pericolul ca o anumita specie sa se reproduca mai mult , si sa invadeze spatiul....trebuie un echilibru

#6
ljngbx

ljngbx

    Bau!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,301
  • Înscris: 04.01.2017
Eu mi-as dori sa nu mai existe pisici fara stapan. De dimineata m-a trezit ploaia si primul meu gand a fost la sarmanele animale ale strazii. am zis de pisici doar pentru ca nu am mai vazut caini fara stapan in bucuresti, dar pisici sunt o gramada.

#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,050
  • Înscris: 23.09.2005
N-ai pus pe lista si "nu mai distrugeti habitatele, nu mai defrisati ilegal, reimpaduriti masiv".

Pai cum, luam masuri doar pentru animalele care vin in contact cu noi in mod direct? Dar pe alea multe, din salbaticie, care ajung fara casa, si sfarsesc flamande si chinuite, cum ramane? In timp ce noi, ipocritii, pregatim prajiturele pentru catelul din curte care oricum o duce-n huzur, si multumiti de noi ca vezi-doamne, ce mari iubitori de animale suntem.

Ca asa, ajungem ca in faza cu Greta aia, luam doar masuri copilaresti gen stingem becurile si mergem mai mult pe jos, masuri care in realitate sunt neglijabile in comparatie cu efectele malaxorului societatii de consum si al uzurii planificate.

Edited by Phobos, 04 October 2019 - 09:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate