Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Aviz epidemiologic absenta > 3 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Salut, de la gradinita ni se cere aviz epidemioilogic de fiecare data cand copilul absenteaza mai mult de 3 zile, indiferent de motivul pt care a absentat. Altfel spus, daca noi ca familie suntem plecati o perioada de cateva zile, trebuie sa umblu apoi cu copilul pe la policlinici/spitale, unde de altfel exista riscul sa contractam vreo boala.

Am cautat legislatia si am gasit Ordinul comun MECTS și MS nr. 5298/2011.

Acolo am gasit doua prevederi legat de asta:

In anexa 3:
3. Avizul epidemiologic se eliberează în următoarele circumstanţe: a) după o perioadă de absenţă din colectivitate de cel puţin 3 zile consecutive;

Si la atributiile asistentului medical:

j) Întocmeşte zilnic în comunitatea de preşcolari şi elevi evidenţa copiilor absenţi din motive medicale, urmărind ca revenirea acestora în colectivitate să fie condiţionată de prezentarea avizului epidemiologic favorabil, eliberat de medicul de familie, pentru absenţe ce depăşesc 3 zile

Asistenta medicala de la gradinita sustine ca este pasibila de amenda daca nu ii ducem avizul, indiferent de motivul pt care a absentat copilul.
Desi mai sus este vb de absente din motive medicale.

Exista vreo posibilitate de a "invoi" copilul din motive familiale, astfel incat sa nu fie necesar acest aviz? Mi se pare o prostie sa umblu cu copilul prin spitale daca acesta nu are probleme de sanatate.

Edited by Visatoru', 01 October 2019 - 09:35.


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

 Visatoru, on 01 octombrie 2019 - 09:35, said:

Mi se pare o prostie sa umblu cu copilul prin spitale
Nu ai treaba cu niciun spital, avizul respectiv se elibereaza la cabinetul medicului de familie.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
exista formulare de invoire. iar daca nu beneficiezi de tichet social pentru gradinita, copilul poate avea mai mult de 3 invoiri pe luna.
asistenta medicala sa puna mana sa se mai documenteze.

http://www.isjtr.ro/...ere_Invoire.pdf

uite si o procedura, in care se mentioneaza ca absentele se motiveaza cu invoire sau cu scutire medicala.
http://fiecarecopili...e-gradinita.pdf

Edited by corinadaniela, 01 October 2019 - 09:51.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 Visatoru, on 01 octombrie 2019 - 09:35, said:

Altfel spus, daca noi ca familie suntem plecati o perioada de cateva zile, trebuie sa umblu apoi cu copilul pe la policlinici/spitale, unde de altfel exista riscul sa contractam vreo boala.
Medicul de familie rezolva, nu contactati nimic, nu dramatizati.

Edited by andreic, 01 October 2019 - 10:00.


#5
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,159
  • Înscris: 15.05.2008
avizu asta nu este eliberat de medicul de familie?

#6
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Avizul il elibereaza medicul de familie/medicul pediatru la care este inregistrat copilul.
Si la noi se cere pentru absente de mai mult de trei zile consecutive, altfel nu primeste copilul.
E foarte bine asa. Sunt multi parinti care nu au cu cine sa lase copilul acasa, si prefera sa-l trimita bolnav in colectivitate. Stau cu el acasa cateva zile pana trece febra mare, dupa care il trimit la gradinita cat inca este contagios.
Initiator, mergi si scoate adeverinta de fiecare data cand e nevoie, nu te cred pe cuvant ca nu a fost bolnav copilul.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Cat de des umbli mai mult de 3 zile din saptamana?
iar faptul ca nu-i in spital si il duci in excursie, nu-l scuteste de a lua vreo boala, daca ti se pare stupida dobandirea adeverintei aleia.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sorin, si nu ti se pare ilogic sa aduci aviz epidemiologic pentru absenta copilului, iar eventuala lui boala, luata in excursie sau unde a fost impreuna cu parintii, sa inceapa sa se manifeste in momentul revenirii la gradinita ? ca sa nu mai mentionez faptul ca unele boli contagioase au o perioada de incubatie de la cateva zile pana la cateva saptamani, timp in care copilul este contagios dar nu prezinta simptome de boala.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Totusi, cat de des se intampla sa lipseasca mai mult de 3 zile din saptamana si de ce atat de des?

#10
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Problemele/motivele familiale nu are sens sa le discut aici. Nu se intampla chiar asa des, insa atunci cand se intampla, nu mi se pare normal sa fiu nevoit sa ajung la medic.
La medicul de familie asteptarea este o ora +, cu fel de fel de bolnavi (are cabinetul intr-o policlinica). La privat prind destul de greu programare si ramane problema ca expun copilul inutil la niste riscuri (cel mai apropiat privat de casa mea este un spital).
Interesant este ca verificarea starii de sanatate in fiecare dimineata este de ochii lumii, sunt multi copii bolnavi primiti, unii din ei au si aviz. Asadar scopul este sa fie acoperiti, nu sa evite imbolnavirile in randul copiilor.
Se ajunge la situatii aberante, parintii prefera sa aduca copiii bolnavi sau in covalescenta, tocmai ca sa nu fie nevoie sa umble dupa aviz.

@corinadaniela, multumesc pt info. Invatamantul prescolar nu este obligatoriu, ceea ce inseamna ca nu trebuie neaparat motivate absentele (probabil tocmai de aceea acest model de invoire a copiilor pe care l-ai atasat se foloseste pentru cei "defavorizati", pt care inteleg ca este obligatoriu sa frecventeze gradinita).
Pe de alta parte asistenta spune ca e pasibila de amenda, as fi curios in baza carei legi s-ar putea intampla acest lucru. Din ordinul trecut de mine in primul post pare ca ar trebui sa monitorizeze doar absentele din motive medicale.

Edited by Visatoru', 01 October 2019 - 12:12.


#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013
@Visatoru - hai sa iti explic mai clar (nu ca nu a facut-o altcineva mai sus deja). Romanul este o specie nesimtita la culme. La gradinita unde duc eu piticul (privata) au angajata asistenta care verifica copii in fiecare dimineata pentru siguranta pentru ca s-a demonstrat in repetate randuri cum parinitii isi aduc odraslele racite, cu boli fara nici o jena si ii lasa acolo fara sa le pese de ceilalti. Si nu unul-doi ci mai multi astfel incat s-a ajuns sa se verifice zilnic si sa se refuze copilul bolnav. Nici eu nu te-as crede pe cuvant indiferent ce ai spune.

#12
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Ok, inteleg, pe de alta parte cu alt copil, la scoala, clasa pregatitoare, nu avem astfel de discutii, este suficient sa anunt ca lipseste copilul.
Asadar ma interesa sa aflu exact care sunt prevederile/legile, cine are dreptate, cine face abuz, cine nu respecta legea.
Sa nu uitam ca pana anul asta de la gradinita ne cereau aviz epidemiologic inclusiv la revenirea din vacanta. Ceea ce s-a dovedit a fi un "abuz", o interpretare gresita (intentionat sau nu) a ordinelor de ministru.
Asadar m-ar interesa sa stiu care este legea care reglementeaza activitatea gradinitelor, care sunt ordinele de ministru, daca exista notiunea de invoire la cererea parintilor (a atasat corinadaniela ceva mai sus, dar se refera doar la o anumita categorie de copii), unde sunt trecute aceste amenzi despre care vorbeste asistenta medicala.
Din ordinul de ministru gasit de mine pare ca asistentul medical urmareste doar absentii din motive medicale, ceea ce mi se pare si normal de altfel.Cu ceilalti absenti ce se intampla?

Asadar vreau sa stiu ce spune legea ca ar trebui sa se intample, nu ce spune asistenta, directoarea, invatatoarea si ceea ce auzim ca se mai intampla pe la alte gradinite si scoli.

Edited by Visatoru', 01 October 2019 - 15:18.


#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,999
  • Înscris: 14.03.2013

 Visatoru, on 01 octombrie 2019 - 15:12, said:

Ok, inteleg, pe de alta parte cu alt copil, la scoala, clasa pregatitoare, nu avem astfel de discutii, este suficient sa anunt ca lipseste copilul.
Asadar ma interesa sa aflu exact care sunt prevederile/legile, cine are dreptate, cine face abuz, cine nu respecta legea.
Sa nu uitam ca pana anul asta de la gradinita ne cereau aviz epidemiologic inclusiv la revenirea din vacanta. Ceea ce s-a dovedit a fi un "abuz", o interpretare gresita (intentionat sau nu) a ordinelor de ministru.
Asadar m-ar interesa sa stiu care este legea care reglementeaza activitatea gradinitelor, care sunt ordinele de ministru, daca exista notiunea de invoire la cererea parintilor (a atasat corinadaniela ceva mai sus, dar se refera doar la o anumita categorie de copii), unde sunt trecute aceste amenzi despre care vorbeste asistenta medicala.
Din ordinul de ministru gasit de mine pare ca asistentul medical urmareste doar absentii din motive medicale, ceea ce mi se pare si normal de altfel.Cu ceilalti absenti ce se intampla?

Asadar vreau sa stiu ce spune legea ca ar trebui sa se intample, nu ce spune asistenta, directoarea, invatatoarea si ceea ce auzim ca se mai intampla pe la alte gradinite si scoli.
Legea poate zice orice. La o gradinita particulara ei au dreptul sa ceara suplimentar daca doresc si alte avize pentru siguranta celorlalti copii. Nu stiu sa existe o lege care sa ii oblige sa iti accepte copilul doar ca tu doresti. Daca e de stat, probabil ca ti-l accepta la cum merg lucrurile pe acolo. Dar la privat au tot dreptul inclusiv sa isi aleaga clientii. Inclusiv parintii pot cere acest lucru gradinitei pentru a se feri de parintii fara responsabilitate.

Edited by jm2010, 01 October 2019 - 16:43.


#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Visătoru',daca gradi in cauză este de stat, poți întreba la inspectoratul școlar.

#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
@Visătoru': ai semnat un contract prin care te-ai angajat să respecți regulile.
De ce revolta ulterioară?

#16
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006

 corinadaniela, on 01 octombrie 2019 - 16:48, said:

Visătoru',daca gradi in cauză este de stat, poți întreba la inspectoratul școlar.

Da, este de stat. Mulțumesc, așa voi proceda dacă nu reușesc să găsesc înțelegere.

#17
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Revin și cu update, s-a acceptat varianta unei învoiri scrise, vă mulțumesc pentru ajutor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate