Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Vanzari produse sub pretul de achizitie. Cum nu dai faliment?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postneur0, on 27 septembrie 2019 - 13:25, said:

Cumpără din altă parte, nu se aprovizionează de unde știi tu.
Scuze ca te contrazic. Epson are doar 2 parteneri autorizati in Romania - NOD si MB Distribution care vand la restul. Am cont la amandoi, si la ambii nu exista decat 2-5 euro diferente de pret. Acesti 2-5 euro daca adaugam TVA nu se pot manifesta in 200-300 de lei cu TVA. Plus ca nu e suficient sa vinzi la pret de achizitie. Decat sa lucrezi degeaba, mai bine stai degeaba.
Daca mai exista altii in cazul Epson chiar sunt curios - inseamna ca am fost mintit chiar de rerezentantul Epson pe Transilvania care mi-a zis ca numai acestia sunt. In plus daca exista si altii chiar vreau sa le vad preturile.

#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Tu de fapt cauți consiliere financiară gratis ?

#21
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
A primit deja.

Edited by honeymik, 27 September 2019 - 13:37.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,742
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAugustus1978, on 27 septembrie 2019 - 12:52, said:

Nu numai ca vand sub pretul pietei dar fac si profit (s-ar zice - desi la cautare pe listafirme.ro vedem ca sunt plini de datorii).
E ilegal cand e sub pretul de achizitie, se cheama dumping.

Edited by andreic, 27 September 2019 - 13:38.


#23
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostAugustus1978, on 27 septembrie 2019 - 13:32, said:

Scuze ca te contrazic. Epson are doar 2 parteneri autorizati in Romania - NOD si MB Distribution care vand la restul. Am cont la amandoi, si la ambii nu exista decat 2-5 euro diferente de pret. Acesti 2-5 euro daca adaugam TVA nu se pot manifesta in 200-300 de lei cu TVA. Plus ca nu e suficient sa vinzi la pret de achizitie. Decat sa lucrezi degeaba, mai bine stai degeaba.
Daca mai exista altii in cazul Epson chiar sunt curios - inseamna ca am fost mintit chiar de rerezentantul Epson pe Transilvania care mi-a zis ca numai acestia sunt. In plus daca exista si altii chiar vreau sa le vad preturile.
Si ce parere ai tu , ca cei doi distribuitori iti vand tie la pretul de achizitie ?
Daca ei au adaos 50% , iar cei despre care spuneai ca vand mai ieftin au doar 30% , uite cum gasesti explicatia .
B2B asta este de cele mai multe ori o mare teapa .

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postandreic, on 27 septembrie 2019 - 13:38, said:

E ilegal cand e sub pretul de achizitie, se cheama dumping.
chinezii practica masiv pretul de dumping avand in vedere ca noi nu le putem controla piata ca sa stim care e pretul de producator la ei ,  asa stiam
daca nu ma insel aici problema e ca este vorba si de raportul dintre monedele nationale?

Edited by karax, 27 September 2019 - 13:47.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,627
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Scuze ca te contrazic. Epson are doar 2 parteneri autorizati in Romania - NOD si MB Distribution care vand la restul.
De piata gri ai auzit ? Iei de la un distribuitor din alta tara EU.
Ca sa nu zic ca mai exista un partener, cel putin.

Quote

E ilegal cand e sub pretul de achizitie
S-a schimbat legea acum 2-3 ani.
Ai voie sa vinzi sub pretul de achizitie ca sa lichidezi stocuriel nevandabile.

#26
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostAugustus1978, on 27 septembrie 2019 - 12:52, said:

...
Pt ca cei care fac parte din "familie" au pretul just, ceilalti sunt intrusi. Mi se pare incredibil ca mai sunt naivi care sa nu cunoasca sistemul de "afaceri" din Romania. Nu stiu daca se mai foloseste si metoda cu controalele pe rupte.

#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,792
  • Înscris: 06.09.2004

View Posteiffel, on 27 septembrie 2019 - 13:53, said:

Ai voie sa vinzi sub pretul de achizitie ca sa lichidezi stocuriel nevandabile.
dar cred ca trebuie marcate corespunzator (reducere, lichidare de pret, etc).

#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postandreic, on 27 septembrie 2019 - 13:38, said:

E ilegal cand e sub pretul de achizitie, se cheama dumping.
Si ce daca ? Distributorul poate sa decida pretul pt fiecare client in parte. Ca doar se trateaza.

#29
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View Postmotanul13, on 27 septembrie 2019 - 13:40, said:

Si ce parere ai tu , ca cei doi distribuitori iti vand tie la pretul de achizitie ?
Daca ei au adaos 50% , iar cei despre care spuneai ca vand mai ieftin au doar 30% , uite cum gasesti explicatia .
B2B asta este de cele mai multe ori o mare teapa .
O nu. Ei au pretul lor de vanzare la alte societati comerciale. Eu ma intrebam cum pot unii sa vanda cu 10% sub pretul de achizitie. Inteleg ca sunt negociatori mai buni sai au volum etc dar parca ceva nu e clar totusi

#30
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005
Cum a zis si colegul mai sus - daca tu iei 100 de produse si 10 primesti 10 bonus, ai deja x% reducere.  Si cand le bagi in inventar, nu le bagi 100 cu pretul X si 10 cu pretul 0, ci le bagi 110 produse la pretul y, adica costul de achizitie/numar de bucati primite.

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De ce tot insisti cu pretul de achizitie? De unde stii tu care e pretul LOR de achizitie?
Tin minte un mic scandal, cand a aparut iphonul. Cand se laudau unii ca sunt singurii distribuitori care vor vinde, Arobs din Cj deja vindea intr-o veselie.

#32
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 09.09.2010
Nu stiu in cazul celor 2 firme daca au si produsele in stoc. Dar eu am vazut comentarii la unele firme de vanzare online, in spania, telefoane mai bine zis, care aveau preturi foarte mici. De fapt ei nu aveau produsele pe stoc, tu le cumparai si iti spunea ca o sa-l primesti in cel mult 45 de zile. Asa  ca ei asteptau sa adune comenzi mari, si apoi trimiteau telefoanele clientilor. Telefoanele intotdeauna ziceau cei care le-au cumparat ca erau in general pentru tari din estul europei. Si eu am cumparat in spania, 2 telefoane care erau pentru Romania. Nu stiu de ce dar erau mai ieftine.

#33
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Daca produsul e luat de magazin de la importatorul roman, nu e de mirare ca e scump. Unii cumpara de la alti importatori care nu sunt atat de lacomi.

#34
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postrumegus, on 27 septembrie 2019 - 14:35, said:

De ce tot insisti cu pretul de achizitie? De unde stii tu care e pretul LOR de achizitie?
Tin minte un mic scandal, cand a aparut iphonul. Cand se laudau unii ca sunt singurii distribuitori care vor vinde, Arobs din Cj deja vindea intr-o veselie.
dar daca ala care achizitioneaza materia prima primeste un cadou sau ceva?

#35
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkarax, on 27 septembrie 2019 - 15:00, said:

dar daca ala care achizitioneaza materia prima primeste un cadou sau ceva?

fumat.png

#36
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

View PostAugustus1978, on 27 septembrie 2019 - 12:52, said:

Inainte de a pune intrebarea, o scurta introducere.
Am acces la mai multe platforme B2B si implicit la zeci de mii de produse ce se gasesc pe piata din Romania, de la batiste de hartie la TV 8K si computere Alienware.
Ei bine, caut un anumit produs - si va pot da exemplu concret - sa zicem multifunctional Epson L7180 - caut pe ce 2 parteneri Epson B2B de la care se aprovizioneaza toti - inclusiv eu si pretul este 3061 lei pert de achizitie. Acelasi produs il gasim la Babadum sau CEL la 2800-2900 lei vezi compari.ro. Nu numai ca vand sub pretul pietei dar fac si profit (s-ar zice - desi la cautare pe listafirme.ro vedem ca sunt plini de datorii). Exemplele pot continua cu mii de produse.
In fine. As dori un economist bun sa imi explice cum fac ei bani daca pretul de vanzare este sunb cel de achizitie - stiu de chestia cu volumul de vanzari si ca poate primesc ceva discount in plus (de obicei este in multipli de 3% deci nu foarte relevant)
As aprecia daca cineva si-ar impartasi secretele.
Faci o multime de presupuneri care nu prea se pupa cu realitatea.
Platforme B2B? Zici tu ca producatorii vand acolo? Eu nu cred, acolo vand niste intermediari care pun ce preturi au chef.
Apoi ce-i aia pretul "pietei"? Exista asa ceva? Ia de exemplu un telefon gen galaxy S10 cu o specificatie precisa(8gb ram, 128gb stocare), preturi intre 2899 si 4170: https://www.price.ro...m-black-2249206 Care e "pretul pietei" si de ce?

Despre vandut in pierdere, da se poate si asta, dar evident ca nu la toate produsele ce doar la un stoc minoritar ce nu se mai vinde. Altfel risti sa pierzi si banii pe care ii iei "in pierdere" - de fapt la anumite categorii de produse, precum fashion, asta e REGULA: se vinde initial cu adaos grasut dupa care se vinde in pierdere stocul ramas pt. a face loc pt. noi produse din noi sezoane - dar si la electronice se intampla oarecum similar, chiar daca reducerile nu-s asa babane - logica e cam aceeasi... ah, si mai e faza ca inclusiv producatorul face reduceri la noi loturi care se apropie de sfarsitul generatiei produsului respectiv(gen se ieftinesc loturile de s9 pt. ca in curand apare s10, si vrei sa vinzi si loturile alea de s9, dar daca tii pretul precum initial lumea s-ar putea sa astepte direct s10), eventual se amesteca loturi mai vechi mai scumpe, cu loturi mai noi mai ieftine, si asa apar iarasi diferente de pret... si da, e si faza cu pietele asa zis "gri" unde producatorii vand din start mai ieftin, sau unde pur si simplu nu prea se vand anumite produse, iar respctivii vor sa scape de stocurile care nu se vand, oferind preturi mult mai mici decat in alte zone...

Edited by LOLkekLOL, 27 September 2019 - 15:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate