Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

termopane ... prin care trece apa

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
valentin1001

valentin1001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2019
datele problemei : usa casa termopan X straturi ; garnituri care par ok ; usa care se inchide bine ( fara sa frece);usa incuiata.
se ia un furtun si se da cu apa pe ea din abundenta...
intrebare :e normal sa intre apa in casa ?

multumesc.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
E normal. Asa au prevazut pompierii sa stinga un eventual incendiu daca ai usa incuiata si nu pot intra.


Gaurile de scurgere de pe rama sunt libere in urma montarii ?
Si nu se da cu furtunul ca la spalat masina, ca nu vei vedea ploaie de aia , pui un adaptor de strop fin.
Vezi ca apa se poate infiltra si intre zidarie si rama ...
Cum ai zis ca e usa ...Ai si prag la ea ?

Edited by keta, 27 September 2019 - 00:58.


#3
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ușa de termopan e pt barieră termică, nu pt a fi folosită pe submarine.
Ai exagerat cu testul.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 valentin1001, on 26 septembrie 2019 - 22:35, said:

datele problemei : usa casa termopan X straturi ;
E casa termopan X straturi?
X ce e?
Straturile sunt in gradina in forma de X? (trollule)

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu e OK, probabil s-a pus prea multa spuma, trebuia tencuit, chituit ceva, nu ma pricep dar iti spun ca am o usa de terasa pe care o spal frecvent cu jetul si nu a intrat niciodata apa in casa. Pe de alta parte mai am una montata de kkt, la care desi am bagat silicon pe unde am vazut loc tot intre apa daca bate aspersorul in ea.

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
în principiu este gândită să acționeze invers adică din casă dai cu furtunu și nu iese gram de apă afară

Edited by EMPP, 27 September 2019 - 08:09.


#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Depinde de ce clasificare apa-aer-vant are fereastra si pentru ce nivel de performanta ai platit.

In principiu utilizatorii romani nu isi pun astfel de intrebari decat dupa ce le intra apa in casa.

Data viitoare cumpara si tu niste ferestre care vin cu un certificat de test si un nivel minim de performanta.

In principiu exista usi/ferestre pe care poti pune furtunul si prin care sa nu intre o picatura de apa. Faptul ca majoritatea de pe acest topic sustin ca infiltratiile de apa sunt normale daca pui furtunul pe fereastra, releva nivelul de calitate absolut de rahat care se practica in Romania.

Edited by abac, 27 September 2019 - 08:12.


#8
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

 valentin1001, on 26 septembrie 2019 - 22:35, said:

datele problemei : usa casa termopan X straturi ; garnituri care par ok ; usa care se inchide bine ( fara sa frece);usa incuiata.
se ia un furtun si se da cu apa pe ea din abundenta...
intrebare :e normal sa intre apa in casa ?

multumesc.
Nu inteleg cum intra apa , pe unde intra apa, sus ,jos,lateral, daca dai din abundenta din exterior (zici ca usa e inchisa), se umezeste in interor sau face balta?

 abac, on 27 septembrie 2019 - 08:11, said:

Depinde de ce clasificare apa-aer-vant are fereastra si pentru ce nivel de performanta ai platit.

In principiu utilizatorii romani nu isi pun astfel de intrebari decat dupa ce le intra apa in casa.

Data viitoare cumpara si tu niste ferestre care vin cu un certificat de test si un nivel minim de performanta.

In principiu exista usi/ferestre pe care poti pune furtunul si prin care sa nu intre o picatura de apa. Faptul ca majoritatea de pe acest topic sustin ca infiltratiile de apa sunt normale daca pui furtunul pe fereastra, releva nivelul de calitate absolut de rahat care se practica in Romania.
Pai normal nu ar trebui sa se infiltreze apa  dar daca insisti pe o anumita portiune (colturi unde sunt deschiderile ) eu zic ca se infiltreaza dar trebuie sa isi faca efectul  atunci drenajul, e posibil sa intre apa intre toc si tencuiala oricat de mare mester ai fi tot nu poti sa impiedici infiltratile  de acolo.... nu se va face balta dar se va umezi .

Edited by mmiclaus, 27 September 2019 - 08:35.


#9
clarabella

clarabella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.09.2007
la ploi torentiale si eu m am pomenit cu pervazul plin de apa ! nu vreau sa zic ca e normal, ci doar ca se intampla si la altii :(

#10
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

 clarabella, on 27 septembrie 2019 - 08:43, said:

la ploi torentiale si eu m am pomenit cu pervazul plin de apa ! nu vreau sa zic ca e normal, ci doar ca se intampla si la altii Posted Image
Daca intra apa pe pervaz in interior drenajul ori este infundat ori astupat.

#11
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 dorin_2k, on 27 septembrie 2019 - 06:31, said:

E casa termopan X straturi?
X ce e?
Straturile sunt in gradina in forma de X? (trollule)
Dorine,X este necunoscuta si trebuie sa o aflam prin ecuatii matematice.E belea :)  [ http://www.ceascadecultura.ro/admincdc/imagini/articole/4484.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Eu as zice ca nu e normal; de exemplu ferestrele de termopan se presupune ca ar trebui sa tina ploaia (fie ea si torentiala) afara; banuiesc ca si usile ar trebui sa faca asta.
Care e cauza.. nu stiu, nu ma pricep la termopane.

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Prin ferestrele/ușile cu geam termopan (cu deschidere spre interior) circulă apa infiltrată(pe sub garnitură, ori dacă lași fereastra deschisă/rabatată, nu ești acasă și vine ploaia) și condensul. Ele se elimină prin găurile de drenaj. Astea au o anumită secțiune, care limitează cantitatea care poate fi eliminată. Dacă dai cu furtunul, abundent, e de presupus că nu pot face față.

Prin ferestrele/ușile cu geam termopan cu deschidere exterioară, datorită formei constructive a tocului și poziționarea sticlei în el, e foarte greu să intre apa la interior, chiar și dată cu furtunul.

Întrebarea e de ce trebuie să dai cu furtunul?

#14
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Normal ca intra apa, peste tot unde m-am dus la firme, vezi numai chedere lipite deodata cu profilul. Zi mersi ca nu intra musca.

#15
valentin1001

valentin1001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.09.2019
Firma e de prestigiu , gama de varf ... compar usa aceea cu alta no name de la o anexa unde nu intra nimic in conditii similare...
sa raspund la unele intrebari:
- canalele de drenaj sunt libere
- in interior se face balta nu se umezeste
- apa intra exclusiv pe jos

#16
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 22.02.2009

 valentin1001, on 30 septembrie 2019 - 06:53, said:

Firma e de prestigiu , gama de varf ... compar usa aceea cu alta no name de la o anexa unde nu intra nimic in conditii similare...
sa raspund la unele intrebari:
- canalele de drenaj sunt libere
- in interior se face balta nu se umezeste
- apa intra exclusiv pe jos
O poza face cat 1000 de cuvinte.La prag si la usa.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Sunt proiectate pentru ploaie, nu pentru submarine. Cu ce te ajută dacă dai cu furtunul pe ele?

#18
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 valentin1001, on 30 septembrie 2019 - 06:53, said:

Firma e de prestigiu , gama de varf ... compar usa aceea cu alta no name de la o anexa unde nu intra nimic in conditii similare...
sa raspund la unele intrebari:
- canalele de drenaj sunt libere
- in interior se face balta nu se umezeste
- apa intra exclusiv pe jos
Mai regleaz-o sa stranga mai bine pe garnitura. Verifica cu o coala de hartie locurile unde garnitura nu e presata. Daca intra apa intra si curent/frig.

Edited by stefan011, 09 October 2019 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate