Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Lampi agricultura

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

View Postr_murphy, on 26 septembrie 2019 - 03:47, said:



nu mai invata copiii la prostii, indica, nu sativa. sativa este aia pe care o cultiva mamaie in fundul curtii pentru fibra, neaosa cinepa romaneasca ;)
Dtiam ca si aia a fost interzisa pe motiv ca pe un camp cu canepa romaneasca poti sa ascunzi usor doua - trei plante de canepa vesela...

#20
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostFane, on 26 septembrie 2019 - 08:40, said:

Dtiam ca si aia a fost interzisa pe motiv ca pe un camp cu canepa romaneasca poti sa ascunzi usor doua - trei plante de canepa vesela...
cinepa noastra este "planta tehnica" precum inul, sfecla, tutunul, si sunt supuse cultivarii "controlate" ..
sa "ascunzi" indica in plantatia de sativa, este cam non sens, pentru ca diferentele sunt remarcabile, sativa crescind MAAAAREEEEEE, pe cind cealalta .. :(
atentie, si sativa contine "ce trebuie" dar in cantitati semnificativ mai mici, ceeace o face improprie consumului etnobotanic ;)

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Sfecla planta tehnica ? Tu esti serios ? Am avut anul trecut in gradina, de am strans 2 saci de sfecla Posted Image

#22
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
A vrut sa spuna sfecla de zahar.

#23
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Si totusi, o discutie la subiect se poate, de la cineva care are si s-a jucat cu asa ceva?
Poate nu chiar la nivel industrial sau profi, macar de hobby.

M-a apucat si pe mine microbul sa cresc legume in casa pe timpul iernii si as avea nevoie de ceva recomandari de surse de lumina "ieftine".
Din experiente concrete daca se poate. Si mie mi-ar surade lampi performante de sute de euro dar nu e cazul, daca acelasi rezultat (sau pe-aproape) se poate obtine
si cu becuri de 4000k sau leduri chinezesti.

Eu am inceput cu 2 lampi din acelea de la Ikea, rotunde de 10w, puse la 20-30cm deasupra plantei (tomate, castraveti), acestea o duc bine pana acum, nimic de comentat.
Dar va veni vremea cand acestea nu vor mai fi eficiente. Drept pentru care am luat niste tuburi led t5, 24w, full spectrum. Cel putin asa scria in reclama, inca n-am apucat sa le bag in priza.
O sa revin cu detalii si poze peste cateva saptamani.

#24
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Ai un topic baban despre iluminatul artificial, doar nu o sa o luam iar de la zero...

#25
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
S-a rezolvat, l-am gasit. Era chiar sub ochii mei. mersi

Edited by Meister, 27 November 2019 - 18:11.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate