Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Laptop facultate pana in 2000 de lei

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
adita4_matei

adita4_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 17.12.2014
1. Cand se va face achizitia?
Cat de curand posibil.

2. La ce va fi folosit laptop-ul?
Office, browsing si proiecte pentru facultate.

3. Bugetul maxim?
Maxim 2000 de lei.

4. Marci sau serii preferate ?
Ceva care sa fie de incredere si fiabil.

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Emag sau orice alt magazin de incredere.

6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)?
In tara.

Eu m-am gandit la acesta:
https://m.emag.ro/la...mQaAjniEALw_wcB

Are SSD, 8gb RAM, procesor generatia a 8-a (i3, dar in bugetul asta cred ca e cel mai bun), full hd, slot liber pentru RAM, este negru, am auzit ca laptopurile de a Dell sunt fiabile si au o constructie buna.

Ar mai fi fost acest Acer:
https://m.emag.ro/la...rch-Action=view

Acesta are ryzen 5 3500u care am inteles ca e mai bun decat acel i3, plus placa video integrata ceva mai buna, desi nu prea o sa-l folosesc la gaming. In schimb am auzit ca laptourile de la Acer nu sunt asa fiabile, iar pe mine ma intereseaza mai mult asta decat un plus mic de performanta.

Mai erau variante cu acleasi procesoare, dar aveau doar 4GB de RAM, de acea am zis sa nu iau in considerare. Ce parere aveti? Alte propuneri? Multumesc aniticipat!


#2
adita4_matei

adita4_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 17.12.2014
L-am gasit la 1.800 pe cel de la Dell:
https://www.pcgarage...-black-2yr-cis/

In cazul asta nu stiu ce as alege dintre emag si pcgarage. Ma intereseaza in special daca se comporta ok cu garantia.



#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Eu as merge pe Acer .Acer ca brand fac laptopuri bune.Ryzen este un salt de performanta foarte bun.Ma bucur ca nu ai ales Asus,astia sunt praf.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 PiticVerde, on 23 septembrie 2019 - 08:15, said:

Eu as merge pe Acer .Acer ca brand fac laptopuri bune.
Asta e o gluma?Posted Image

#5
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016

 PiticVerde, on 23 septembrie 2019 - 08:15, said:

Eu as merge pe Acer .Acer ca brand fac laptopuri bune.Ryzen este un salt de performanta foarte bun.Ma bucur ca nu ai ales Asus,astia sunt praf.
Ia intreaba la un magazin care brand are cele mai multe probleme de garantie.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 adita4_matei, on 23 septembrie 2019 - 02:15, said:

L-am gasit la 1.800 pe cel de la Dell:
https://www.pcgarage...-black-2yr-cis/

In cazul asta nu stiu ce as alege dintre emag si pcgarage. Ma intereseaza in special daca se comporta ok cu garantia.
nici ryzenul ala nu e rau deloc
Dar vad dell 100% fara probleme

Cred ca merge mai repede dell

#7
adita4_matei

adita4_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 17.12.2014

 PiticVerde, on 23 septembrie 2019 - 08:15, said:

Eu as merge pe Acer .Acer ca brand fac laptopuri bune.Ryzen este un salt de performanta foarte bun.Ma bucur ca nu ai ales Asus,astia sunt praf.
E o firma cunoscuta, dar parca tot Dell as alege. Stiu sigur ca sunt fiabile si facute bine. Si am spus ca un plus de performanta mic nu face diferenta daca laptopul nu este fiabil. Dell-ul l am gasit la 1800 d elei pe pc garage. Merita diferenta de 100 de lei? Adica de cei de la emag stiu ca sunt seriosi. De a pc garage n am mai comandat. In afaraa de cele doua(spuneam ca as merge totusi pe Dell), mai sunt modele care merita luate in bugetul asta sau astea doua sunt cea mai buna alegere in ceea ce priveste configuratia?

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Fiecare producator de laptopuri are mai multe serii: unele de buget, altele mai scumpe de business, altele pentru gaming, etc. La alea de buget pot sa apara probleme(seria Ideapad de la Lenovo sau Inspiron de la Dell), cele de business sunt in general cele mai fiabile(seria Thinkpad de la Lenovo, Latitude de la Dell, Elitebook de la HP).

#9
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
PC Garage e emag

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
M-am uitat acum  dupa niste modele, nu mi-a sarit nimic interesat in vedere

Unele vad ca nu au nici un comentariu, si par ca nici nu se vand

Mai bine mergi pe dell-ul ala care este 100% fara probleme pana acum

#11
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
De ce nu iti cumperi cu banii aia un Thinkpad T440p sau un Macbook Mid Pro *2012 ? Ambele sunt perfect upgradabile, poti sa bagi 16 gb DDR3 in ele iar la thinkpaduri se poate schimba si procesorul cu un I7 Quad.
Laptopurile alea generice sunt modeste, au procesoare de generatie mai noua dar in realitate sunt mai slabe decat un i5 Sandy Bridge/Ivy Bridge deoarece sunt gandite pentru ultraportabilitate, consuma doar 6 w sau 11 w. Ca sa nu  mai vorbim de build quality si modulare, trebuie sa deschizi tot laptopul in clipa in care-ti cedeaza acumulutaorul...plasticul carcasei fiind jenant exista oricand riscul sa-ti caseze daca nu folosestii spatule de plastic.
Pe cand la thinkpaduri e detasabila bateria, te doare in paispe de curent static, il lasi 5 minute dupa ce i-ai scos bateria si poti sa umbli la el...

Edited by doxan, 23 September 2019 - 08:53.


#12
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 adita4_matei, on 23 septembrie 2019 - 02:15, said:

L-am gasit la 1.800 pe cel de la Dell:
https://www.pcgarage...-black-2yr-cis/

In cazul asta nu stiu ce as alege dintre emag si pcgarage. Ma intereseaza in special daca se comporta ok cu garantia.
Nu contează. Garanția o acoperă importatorul

Altfel nu aș merge pe amd la notebook.
Eu aș zice să te uiți după un 14", i5, cu autonomie cât mai bună. Hdd se poate schimba cu ssd mai târziu, asta in cazul în care prinzi o ofertă foarte bună pe varianta hdd.
Dacă display-ul ti se pare prea mic, poți să îți iei ulterior un monitor, care e un castig si dacă ai display de 15.

#13
adita4_matei

adita4_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 17.12.2014
Ideea este ca am nevoie si de portabilitate. Iar in ceea ce priveste upgrade-ul, nu pot face prea curand unul, asa mai puneam cateva sute de lei si luam direct acum ceva mai bun. Iar din cate am inteles, la modelele mai noi hdd ul nu se prea intelege cu windwos 10. Am nevoie de ceva care sa se miste bine si sa tina min 3 ani.

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mergi pe dell ăla la 1800 lei

Că ai și garanție 2 ani lasă laptopuri second-hand

Ar mai fi și
https://www.pcgarage...-black-3yr-cis/

E mai scump dar are i5 și 3 ani garanție cea ce.nu-i de colea
Garanția

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 PopaXXX, on 23 septembrie 2019 - 08:31, said:

Asta e o gluma?Posted Image

Asa sunt unii glumeti de dimineata...

#16
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
Ryzen 5 acum e mai ok decât i3/i5 generația a 8-a. zic acum după ce au apărut drivere oficiale, update-uri de BIOS care rezolvă throttling-ul șamd.
un Lenovo 330S cu 2500U e mai mult decât suficient, cu 300 lei îi pui încă 4-8GB RAM plus un SSD NVME pentru Windows și programe.
e ușor de desfăcut și nu se pierde garanția.

pentru portabilitate e perfect: 1.8kg, subțire, capac aluminiu, alimentator minuscul (ca de smartphone), dimensiunile unui laptop de 14" (datorită marginilor foarte subțiri din jurul ecranului). ecranul e excelent: IPS, Full HD, mat.

singurul minus e bateria de 30Wh (o poți înlocui cu una de 45Wh dacă vrei) => autonomie 3-4h. cu 45Wh ai avea 5-6h autonomie.

Edited by bluke424, 23 September 2019 - 10:36.


#17
adita4_matei

adita4_matei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 17.12.2014
Cred ca o sa merg pe Dell. Multumesc pentru pareri. Daca mai are cineva alta parere si argumente ok, va rog sa le puneti. Pana vine comanda mai e ceva.

#18
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
vezi că Dell-urile astea ieftine au ecrane TN, chiar dacă sunt Full HD, sunt deplorabile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate