Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Baterie Notebook - Discuții

- - - - -
  • Please log in to reply
999 replies to this topic

#19
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003
eu miam luat leptoaca de vreo 6 luni, din USA. Aia mi-au zis ca daca nu vreau sa folosesc bateria e ok, dar macar odata la 2 saptamani sa ii fac un ciclu complet de incarcare-descarcare. Il folosesc pe post de desktop, si ii mai pun bateria cand il iau cu mine la vreo plimbare sau cand a duc la wc sa meditrez., prietenii stie de ce :)

#20
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Salut,

Eu am un HP nx6110 , Centrino, 1,73, 512 RAM, placa video de la intel incorporata, bluethoot, DVD-wr. Si chestia asta cu bateria, ... am auzit si eu ca cica ar fi bine sa scoti bateria, problema e ca daca nu folosesti bateria, se strica, asta e clar... asa am patit cu o camera video. Drept urmare, eu il incarc ...merge pe baterie, cand se descarca, ori il inchid si il pun la incarcat, ori il bag in priza si il tin asa pana se incarca bateria, dupa aia...scot cablu si iar pe baterie.  Doar e laptop, nu ? ...nu am sa stau toata ziua cu el bagat in priza...
Si apropo, bateria ma tine 3.30 h daca nu il folosesc "intens" si aproape 3 h daca il folosesc mai mult, ex. scris DVD, conectat Wi-fi, etc...
Si inca ceva, in manual am citit ca intai pui cablu in laptop si dupa aia il bagi in priza, si cand il scoti, scoti cablu din priza si dupa aia din laptop ???? - la chestia asta daca imi poate da cineva o explicatie ??

Si apropo, HP rulez :D !

#21
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
nu pre conteaza, e mai safe pt eventualele suprasarcini sau chestii de astea, dar oricum  cel mult se arde transformatorul.

acu stau si ma gandesc daca e mai bine sa il tii tot timpul in priza sau sa il tii in priza numai dupa ce se descarca pana se incarca facand cicluri complete de incarcare? cred ca tot prima varianta.

#22
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View PostAsassin, on May 24 2006, 08:37, said:

Salut,

Eu am un HP nx6110 , Centrino, 1,73, 512 RAM, placa video de la intel incorporata, bluethoot, DVD-wr. Si chestia asta cu bateria, ... am auzit si eu ca cica ar fi bine sa scoti bateria, problema e ca daca nu folosesti bateria, se strica, asta e clar... asa am patit cu o camera video. Drept urmare, eu il incarc ...merge pe baterie, cand se descarca, ori il inchid si il pun la incarcat, ori il bag in priza si il tin asa pana se incarca bateria, dupa aia...scot cablu si iar pe baterie.  Doar e laptop, nu ? ...nu am sa stau toata ziua cu el bagat in priza...
Si apropo, bateria ma tine 3.30 h daca nu il folosesc "intens" si aproape 3 h daca il folosesc mai mult, ex. scris DVD, conectat Wi-fi, etc...
Si inca ceva, in manual am citit ca intai pui cablu in laptop si dupa aia il bagi in priza, si cand il scoti, scoti cablu din priza si dupa aia din laptop ???? - la chestia asta daca imi poate da cineva o explicatie ??

Si apropo, HP rulez :D !

Salut! Iti sugerez sa nu mai folosesti bateria la stitul asta deoarece intr-adevar o sa o termini la modul accelerat. Lasa=l in priza si eventual baga-i un ciclu de incarcare descarcare lunar.

#23
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006
In primul rand Salut ! In al doilea rand am un laptop fujitsu-ziemens de vre-o 2 luni si m-am confruntat cu aceeasi dilema ca si voi : acasa il tin tot timpul in priza sau in incarc si descarc . In manualul lui nu scrie nimic despre acest lucru iar la reprezentanta daca in trebi ori pe net ori te duci pur si simplu nu stiu cat de obiectiv va fi raspunsul (daca aveti o cumostinta la o firma de profil e mai bine) . Am facut putine cercetari adica mai mult am intrebat pe unul si pe altul si am ajuns la concuzia ca acasa ar trebui sa il folosim in priza deoarece mai ales la modelele noi (noi nu inseamna de anul asta sau de anul trecut) dupa ce incarca bateria trece pe incarcator si merge ca un desktop normal . Acum sa nu va luati du` pa mine si dupa aceea daca ceva iese prost sa ma injurati  (ca sunt patit) eu asa fac . Oricum nici eu nu sunt sigur cat de buna este metoda asta pentru ca inaide la laptopul asta am avut un hp luat in 2001 care la vremea aia era cel mai bun produs de acest gen de pe piata , oricum la inceput la0m folosit dupa ureche  , deci se descarca bateria il incarcam iar se descarca ioar il incarcam si tot asa , pana cand inevitabil bat nu a mai timutv decat vre-o 10 min si vroiam nu vroiam trebuia sa il tin in priza pana cand din cauza ca mufa de la incarcator care intra in laptop se incalzea rau de tot s-a topit plasticul de la mufa din laptop si s-a facut un scurt care a provacat alt scurt si atot asa . Bine am mai intrebat si am ajuns la concluzia ca este un caz izolat .  
CONCLUZIA : avand in vedere ca multa lume(printre care ma numar si eu) nu stie exct si corect cum sa faca cu laptopul,priza si bateria cineva de la site(softpedia) din alta parte dar care stie bine cu ce se mananca lucrul asta sa scri un articol , un ghid , ceva care sa faca inteles lucrul asta o data pentru tot deauna si cred ca multa luma iar fi recunoscatoare .
                                       VA MULTUMESC !

#24
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

View PostAsassin, on May 24 2006, 08:37, said:

Salut,


Si inca ceva, in manual am citit ca intai pui cablu in laptop si dupa aia il bagi in priza, si cand il scoti, scoti cablu din priza si dupa aia din laptop ???? - la chestia asta daca imi poate da cineva o explicatie ??

Si apropo, HP rulez :D !


#25
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006
Cred ca din cauza arcului electric care poate deteriora in timp contactul .
Curios este ca la telefoanele mobile se recomanda taman pe dos(cel putin laSE T610 si K600i ).

#26
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cablul in mod normal se baga mai intai in priza si apoi se conecteaza aparatul.  la orice electronice cu un transformator intre alimentare si priza.

#27
RoAp

RoAp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 22.01.2006

View PostRoAp, on May 31 2006, 09:20, said:

Cred ca din cauza arcului electric care poate deteriora in timp contactul .
Curios este ca la telefoanele mobile se recomanda taman pe dos(cel putin laSE T610 si K600i ).

Taman pe dos fata de de recomandarea de la laptop , nu in general.

#28
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006
Bine mai fratilor.... da mi-a zis unu mai sus ca daca tot il incarc si il descarc mi se duce bateria f repede...si atunci de ce se mai cheama laptop ??? ca sa stau cu el in priza ??? unde mai e mobilitatea ???
Mentionez ca ii fac cate un ciclu de incarcare-descarcare in fiecare saptamana sau macar 1 data la 2 saptamani .

Edited by Asassin, 31 May 2006 - 09:19.


#29
vidi

vidi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 26.02.2006

View PostAsassin, on May 31 2006, 17:17, said:

Bine mai fratilor.... da mi-a zis unu mai sus ca daca tot il incarc si il descarc mi se duce bateria f repede...si atunci de ce se mai cheama laptop ??? ca sa stau cu el in priza ??? unde mai e mobilitatea ???
Mentionez ca ii fac cate un ciclu de incarcare-descarcare in fiecare saptamana sau macar 1 data la 2 saptamani .


Mobilitatea este , dar este limitata . De exemplu la in cartea laptop-ului meu scrie ca bateria este garantata sa functioneze la capacitate maxima pana la 500 de cicluri incarcare - descarcare . Deci oameni buni avem 500 de cicluri ( dupa aceea nu o sane mai tina 3 ore bat ci o oar jumate si din ce in ce mai putin ) unde preferam sa le folosim in casa sau la birou sau pe munte , pe plaja etc.

#30
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Legat de introducerea incarcatorului in priza si eu sunt de parere ca trebuie intai bagat in priza si apoi in laptop!
Am incercat si invers si facea o flama mica la priza si m-am ganit sa nu-l parlesc! :P

Edited by ripper, 31 May 2006 - 18:34.


#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Deja sunt 2 luni de cand am postat topicul si de aunci il folosesc fara baterie!
NU are absolut nimic, tine la fel ca inainte ( subiectiv vorbind si eu poate chiar un pic mai mult)!
Cam o data la 2 saptamani ii fac un ciclu complet de incarcare/descarcare cam de 5-6 ori ( adica las bateria in el cam o zi)!
Inca o chestie care am observat-o, cand am scos bateria in urma cu aprox 2 sapt mai avea 27% curent in ea, azi cand am bagat-o exact tot atat mai avea, deci nu s-a produs nici cea mai mica descarcare de la ultima data de folosire!

> Asassin: Daca ai sta cu laptopul numai cand " meditezi" (vorba cuiva de mai sus), atunci da- s-ar numi laptop si ii trebuie baterie, dar daca il tii pe birou si stai pe net si te joci si mai stiu eu ce faci ii poti spune ca-i un subtirel desktop si il tii fara baterie;)

#32
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View PostAsassin, on May 31 2006, 10:17, said:

Bine mai fratilor.... da mi-a zis unu mai sus ca daca tot il incarc si il descarc mi se duce bateria f repede...si atunci de ce se mai cheama laptop ??? ca sa stau cu el in priza ??? unde mai e mobilitatea ???
Mentionez ca ii fac cate un ciclu de incarcare-descarcare in fiecare saptamana sau macar 1 data la 2 saptamani .


Ok, hai sa lamurim problema. regula nr. 1 este sa te feresti de extreme. Deci nici sa-l uiti in priza un an de zile nu e bine, nici sa freci bateria zilnic in casa langa priza nu e bine. Oricum ai da-o bateria tot a sa-si piarda din capacitate odata cu trecerea timpului... Daca nu ai prilejul sa-ti scoti laptopul la aer :) e bine sa-i dai o incarcare descarcare o data pe luna si ar trebui sa fi ok. Ar fi chiar culmea sa stai zilnic sa tot incarci descarci la baterie (stres, mai bine iti iei caine si-l scoti zilnic la plimbare) dupa cum ar fi culmea sa tot scoti bateria din laptop pana faci scurta la mana. Ai laptop? foloseste-l si gata and you should be fine.

PS: pt tipul care tot descarca si incarca la baterie zilnic -> laptopurile IBM au un soft care monitorizeaza nr de descarcari si incarcari (cycle count). Statistic, cu cat o baterie are mai multe d-astea cu atat e mai slaba si mai aproape de obstescul sfarsit.
PPS: cu laptouri ma ocup deci sper ca stiu ce vorbesc.

Edited by dcg, 31 May 2006 - 18:37.


#33
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postdcg, on May 31 2006, 19:35, said:

PS: pt tipul care tot descarca si incarca la baterie zilnic -> laptopurile IBM au un soft care monitorizeaza nr de descarcari si incarcari (cycle count). Statistic, cu cat o baterie are mai multe d-astea cu atat e mai slaba si mai aproape de obstescul sfarsit.
PPS: cu laptouri ma ocup deci sper ca stiu ce vorbesc.

Cumva la mine te referi? Si cum ii zice la acel soft ca eu nu am auzit pana acum de el!! :huh:

#34
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

View Postripper, on May 31 2006, 19:22, said:

Legat de introducerea incarcatorului in priza si eu sunt de parere ca trebuie intai bagat in priza si apoi in laptop!
Am incercat si invers si facea o flama mica la priza si m-am ganit sa nu-l parlesc! :P


Da, treaba cu "scanteia" o face si la mine, ... cand il bag in priza...am sa ma mai informez...cine stie...nu bag mana in foc, da daca asa ziceau aia acolo...ce sa le fac eu ...oricum..i'll be back with answers

#35
dcg

dcg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,154
  • Înscris: 22.11.2003

View Postripper, on May 31 2006, 21:51, said:

Cumva la mine te referi? Si cum ii zice la acel soft ca eu nu am auzit pana acum de el!! :huh:

" Battery MaxiMiser and Power Management features for Windows " si se poate downloada aici:

http://www-307.ibm.c...ocid=MIGR-44226

MERGE NUMAI PE LAPTOPURI IBM... parca mai era un participant la discutie pe aici, el probabil il are deja instalat.

EDIT: pai chiar tu esti cel care are R51, uita-te langa system tray si-l vezi acolo. Poti afla de cate ori l-ai descarcat - incarcat, data cand a fost folosita bateria prima oara, cat mai incarca fata de capacitatea proiectata (uzura bateriei) etc...da click pe el si pe urma pe "Battery information"

Edited by dcg, 01 June 2006 - 13:43.


#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am programul ala de cand am laptopul si niciodata nu am vazut sa scrie asa ceva pe acolo... hmmm... poate nu am fost atent!
M-ai facut curios, acum bag bateria sa vad!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate