Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Muzica de Bach ne face bine!?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Nu cred ca s-a mai scris muzica baroca la nivelul atins de Bach.

Dupa mine, diferenta dintre Bach si Vivaldi, Handel, etc este mai mare decit diferenta dintre Beetoven si Schubert, Chopin, Brahms, etc.

#20
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View Postmihaicozac, on 21 septembrie 2019 - 19:06, said:

Ba se mai creează dar nu are auditoriu...  și instrumentele și posibilitățile de exprimare sau mai schimbat.
Dintre "moderni" i-aș nominaliza pe Mike Oldfield sau Paul Hardcastle.

Persoanele enumerate de tine sunt mici copii pe langa marii maestri de pe timpuri. Daca Bach avea o chitara electrica,facea pipi pe ei.

#21
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu stiu ce l-a facut pe JSB sa compuna atat de frumos... poate numarul mare de copii (vreo 20, dintre care doi au continuat traditia muzicala)

iata o pianista minunata:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/osg_WmeLxQk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postrigmarole, on 21 septembrie 2019 - 20:26, said:

Dupa mine, diferenta dintre Bach si Vivaldi, Handel, etc este mai mare decit diferenta dintre Beetoven si Schubert, Chopin, Brahms, etc.
Preclasica are o aroma inconfundabila, totusi maretia lui Beethoven e greu de atins.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostNaijax, on 21 septembrie 2019 - 17:16, said:

La ce-ti face bine ?
La gramatica ?

Merita acest forum un buton de dislike considera ca ti l-am dat eu: DISLIKE !. Subiectul este despre muzica lui Bach nu despre gramatica limbii romane!

#23
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Nici o suparare, cand scriu pe forum ma mai grabesc, iar vederea este slaba, mai verific uneori cu lupa ce am scris, dar nu intotdeauna.

Intr-adevar se mai creaza muzica din aceea, nu doar doar pe sintetizatoare analogice dar si cu instrumntele lui Bach, clavecin, flaut.
https://www.youtube-...?feature=oembed

Chitara electrica este destul de departe ca posibilitati pentru o astfel de muzica, sintetizatorul analogic se potiveste manusa.

Am discuat aspectul pe forumul de audio. ( problema sintetizarorului digital nu este calitatea sunetului in sine ci imposibiliarea de adauga ceva entropie in sirul melodic, timingul este rigid dictat de ceasul unui singur procesor)

Tubular bells este o masterrpiece comparabila cu clavecinul bine temperat al lui Bach.

Edited by cavit, 22 September 2019 - 08:16.


#24
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View PostQuantum, on 22 septembrie 2019 - 06:30, said:


Preclasica are o aroma inconfundabila, totusi maretia lui Beethoven e greu de atins.
Perfect de acord despre Beethoven.

Idea mea era mai mult ca perioada romantica a avut mai multi muzicieni de calibru decit periada baroca.

#25
cavit

cavit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,089
  • Înscris: 08.05.2016
Perioada clasica este muzica grandioasa pentru sala de concert, nu pentru ascultat acasa,  sa mergi la sala de concert trebuie sa te simti bine,chiar in forma, cea preclasica este pentru ascultat acasa sau in grpuri mici are un caracter mai mult ambiental decat programatic  are si valente terapeutice. este chiar mai buna decat muzica declarata terapeutica.

In clasicism muzica ajunsese o mare industrie care invartea multi bani, a pierdut din intimitate.

Mai mult decat povestea ma captiveaza izvorul acestei muzici, conditia societatii care a creat-o, cum era starea de sanatate aacelei populatii, statusul nutritional, nivelul de stress, nivelul de bunastare, stabilitate, e.t.c.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate