Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Foto - cafenea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
382 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nici nu m-am gândit vreodată la așa ceva. Pentru ce fac eu am numele persoanei în denumirea folderului sau știu de la ce eveniment/situație era persoana :)
În general nu am fost fan ctrlF :D

#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTaxon, on 04 octombrie 2019 - 21:16, said:

N-ai avut clasor cu timbre? Cum ti le aranjai? Dupa ce criterii?
In general le tin minte, stiu "din memoria vizuala" cam ce vreau sa caut si pe unde sunt si de obicei le gasesc...ma refer la poze, timbre am avut putine. Dar eu am marele avantaj ca sunt pentaxist si se tie ca pentaxistii nu fac poze deci situatia este simpla :)

Edited by crokodilu, 05 October 2019 - 11:29.


#21
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Si eu am server propriu...mi-e mai usor sa trec in denumirea foolderulu:
- loc;
- data;
- eveniment (vacanta etc.)

de ex: Tura foto (Family) - Iasi, 29 Septembrie 2019

Oricum le poti alinia dupa data....desi, cred ca ar fi si un soft pentru vizualizarea continutului media, care sa scaneze fete etc.

De exemplu PLEX, are si parte de vizualizare, destul de bine implementata...

#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mda, cred ca nu m-am facut bine inteles, mai caut eu si va povestesc mai incolo.

Revenind la alte chestiuni, cred ca am avut cu totii niscai deja-vu-uri pe aria de critica.
Iaca ce mi-a sarit in ochi azi:
https://fstoppers.co...tography-413064

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostTaxon, on 07 octombrie 2019 - 15:29, said:

Mda, cred ca nu m-am facut bine inteles, mai caut eu si va povestesc mai incolo.

Revenind la alte chestiuni, cred ca am avut cu totii niscai deja-vu-uri pe aria de critica.
Iaca ce mi-a sarit in ochi azi:
https://fstoppers.co...tography-413064

View PostTaxon, on 07 octombrie 2019 - 15:29, said:

Mda, cred ca nu m-am facut bine inteles, mai caut eu si va povestesc mai incolo.

Revenind la alte chestiuni, cred ca am avut cu totii niscai deja-vu-uri pe aria de critica.
Iaca ce mi-a sarit in ochi azi:
https://fstoppers.co...tography-413064

În articolul ăla spune cum să îti definești stilul pe baza compoziției fotografiei dar nu doar compoziția este importantă.
Recomand Sean Tucker pentru tema asta.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EChE5OJIh_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
I-auzi, briul!
Adobe Blocks All Users in Venezuela to Comply with US Executive Order, Can’t Offer Refunds

Mie mi se pare o mare miselie, banuiesc ca si in Venezuela sunt oameni care isi cistiga o piine folosind unealta asta.
Si sa dai bani pe ea si apoi sa ti se ia ... cum v-ati simti?
De aia nu inghit eu softurile astea noi, moda asta cu "marca banu lunar" ...
De aia caut alte si alte alternative (si nu numai la alde Adobe, dar alea nu fac obiectul ariei foto).

#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Te poți descurca și cu softurile free furnizate de fiecare producător foto în parte.

Dar da, este o mare măgărie ce se zice în articol. Există o problemă la nivel instituțional, guvernamental, nu trebuie ca oamenii de rând să aibă de suferit din cauza asta. Să blocheze folosirea softului de către instituțiile publice dar nu de către privați.
Probabil vor instala softul piratat și aia e.

#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
aaaaa...aha...

I think sometimes in the rush for the latest and greatest tech, we can get swept up in what we are adding and can forget about what we are losing. I include myself in this. I got so wrapped up in what I could have that I didn't take a moment to really sit down and dwell on what it was I actually needed. Fast burst rate. Large, clear viewfinder to catch the critical moment. Large megapixel count to provide clients the ability to both crop in multiple ways and still print the images large for in-store displays. In my case, those are the things that I need the most. In your case, those needs will be different.

aha ...mda.

#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Posteugeniusro, on 05 octombrie 2019 - 09:01, said:


Cum ai putea să implementezi pe un server propiu un soft de recunoaștere facială de exemplu astfel să poți să cauți pozele unei persoane în magazia de poze ?, sunt avantaje si dezavantaje evident.
N-am testat, (inca) nu e disponibil pe NAS-ul meu entry level, dar asta nu ma impiedica sa citez de pe pagina unui producator oarecare:
"QuMagie integrates an AI deep learning algorithm that enables facial recognition, subject identification and geography tagging of the photos on your NAS. Similar photos are grouped together in the AI Albums (including People, Things, and Places)."

#28
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 16.02.2004
Daca map-ezi folderul de pe server si un anume soft de vizualizare  face el asezarea, dupa unele criterii, nu e ok ? Sau ai vrea acelasi soft pe orice device ?

#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
5DS R la super-pret pe e-infin. Deja lumea speculeaza ca cei de la Canon vor face un anunt soc.
Mai, sa fie ....

#30
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
O intrebare despre f64..am dus la consignatie acum aproape 2 saptamani un kit si nici pana azi nu a aparut pe site. E o intamplare sau e ceva frecvent? Au ratat black friday propriu asa...ceea ce e ciudat pentru scopul declarat al firmei.
Mai stiti alte locuri de vanzare kituri SH? Nu ma intereseaza FB sau olx, acolo nu se uita aproape nimeni - fb sau vin numai spamuri - olx.
Eu le-am luat de YS nu f64..

#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tot ce am vândut am vândut pe olx. În rest, zero contacte.
Și am vândut multe obiective și un body. Și foarte important, la prețuri bune pentru mine ca vânzător.
Nici eu nu sunt fan OLX dar...

#32
NHT

NHT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 08.08.2006
ok, got it. multumesc.

#33
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
https://www.dpreview...ear-competition

Merita vazute imaginile. Nu toate sunt perfect sharp, fara distorsiuni, fara aberatii cromatice samd.

Dar mai ales merita citit fiecare paragraf alocat imaginilor. Pentru ca e fascinant cata munca, pregatire si premeditare intra intr-un cadru premiant...

#34
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View PostStefanSC, on 18 octombrie 2019 - 15:12, said:

https://www.dpreview...ear-competition

Merita vazute imaginile. Nu toate sunt perfect sharp, fara distorsiuni, fara aberatii cromatice samd.

Dar mai ales merita citit fiecare paragraf alocat imaginilor. Pentru ca e fascinant cata munca, pregatire si premeditare intra intr-un cadru premiant...

Am citit articolul in urma cu vreo 2 zile. Eu zic ca e platit de Canon si Nikon ca sa-si imparta premiile intre ei.
Inadmisibil ca liderul de piata in ML, cei care au schimbat lumea si au revolutionat industria sa aibe doar 2 poze, si una fiind cu sobolani, ca sa nu mai zic ca sunt si singurele ML-uri ( ma trage cineva cu dslr in zilele astea?).

#35
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Mai, si cit m-am abtinut sa nu bag batul prin gard.... 😁

#36
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Si apoi ne intrebam de ce se duce lumea pe apa sambetii, cand noi suntem ocupati de bagat batul prin gard si de partizanate inutile...

Edited by StefanSC, 19 October 2019 - 16:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate