Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Aromaterapie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Foloseste cineva terapia cu uleiuri esentiale ? M-ar interesa pentru afectiuni ale sinusuri si ce fel de uleiuri foloseste pentru ca am vazut de exemplu de la firma doTerra care costa cam multisor desi intr-adevar se folosesc cu picatura.

Edited by Remicade, 17 September 2019 - 16:59.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Dap
Folosesc aromaterapia cu uleiuri de pruna, caisa si alte uleiuri esentiale foarte folositoare pentru sinusuri dar nu numai Posted Image

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Nu prea sunt recomandate pe termen lung.Eu am folosit lavanda si eucalipt.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Kean, on 17 septembrie 2019 - 17:12, said:

Nu prea sunt recomandate pe termen lung.

In general sau pentru sinusuri?

Nevasta-mea ii cu astea, io-s tot cu alea de pruna si para.

#5
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De ce sa nu fie recomandate ? Sunt produse naturale totusi si se folosesc in doze mici.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Remicade, on 17 septembrie 2019 - 17:24, said:

De ce sa nu fie recomandate ? Sunt produse naturale totusi si se folosesc in doze mici.

Alooo ...
Alea sunt naturale cum sunt eu martian
Contin in proportie de peste 50% substanțe aromatice chimice
Asa numitele FCC - Food Chemicals Codex
Porcariile astea sunt toxice pentru animalele de companie - mai ales pisicile deci ...

La final nu uita;
Nu există dovezi medicale că aromaterapia poate preveni sau vindeca orice fel de boală.

#7
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
DoTerra are uleiuri 100% naturale, nu degeaba sunt scumpe in draci.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Toate substantele aromatice sunt chimice. Multe dintre plante sunt otravitoare pentru animale.
Problema la aceste uleiuri este ca sunt foarte concentrate si s-ar putea sa devina toxice inclusiv pentru oameni daca este inhalata/ingerata o cantitate mare.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013

 AlexEn, on 17 septembrie 2019 - 18:17, said:

Toate substantele aromatice sunt chimice. Multe dintre plante sunt otravitoare pentru animale.
Problema la aceste uleiuri este ca sunt foarte concentrate si s-ar putea sa devina toxice inclusiv pentru oameni daca este inhalata/ingerata o cantitate mare.
Foarte bine punctat! Posted Image

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu mă gândesc să le folosesc in aparate de difuzie cu ultrasunete, soția mea suferă de rinosinuzita, nu mai are efect nici Medrol nici Nasonex  care sunt corticosteroizi, am cumpărat de 1 săptămâna un umidificator care are și loc pentru uleiuri volatile, am folosit lavanda. Spre surpriza noastră nu mai are nasul înfundat dimineața, nu știu care dintre ele a avut efect, sau umidificator ul sau uleiul. Am cumpărat pin, eucalipt și tei din ce am citit pe net că la facultate nu studiem așa ceva decât vag.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Remicade, nu cumva soția ta este ușor alergica la ambrozie și desfundarea nasului să aibă legătură cu finalul perioadei de înflorire a buruienii ?
Am un coleg de serviciu alergic la ambrozie, din iulie-august o tine cu nas înfundat, strănut, dres vocea, dar iată că tot de o săptămână s-au liniștit și el, chiar i-am spus astăzi că a revenit la starea lui normala.

#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu că de 4-5 ani e mereu nasol, și dacă mergem în excursie e la fel, are momente când e mai bine dar sunt rare. Plus că aici unde stam nu exista ambrozie așa cred. De când ne-am mutat la parter se întâmplă,poate e coincidenta.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Remicade, on 17 septembrie 2019 - 19:33, said:

Eu mă gândesc să le folosesc in aparate de difuzie cu ultrasunete, soția mea suferă de rinosinuzita, nu mai are efect nici Medrol nici Nasonex  care sunt corticosteroizi, am cumpărat de 1 săptămâna un umidificator care are și loc pentru uleiuri volatile, am folosit lavanda. Spre surpriza noastră nu mai are nasul înfundat dimineața, nu știu care dintre ele a avut efect, sau umidificator ul sau uleiul. Am cumpărat pin, eucalipt și tei din ce am citit pe net că la facultate nu studiem așa ceva decât vag.
Lavanda este pentru stress si anxietate, sotia ta probabil are probleme la cap, si lavanda o calmeaza.

#14
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
La cap posibil ca e psiholog si toata ziua ajunge sa auda povesti de groaza si ii fura toata energia mentala.

#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Hm, sa n-ai pe undeva prin casa mucegai, igrasie, umezeală, daca zici că locuiți la parter...

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pai iti dai seama ca am investigat, nu se vede nicaieri, dau cu aspiratorul, aerisesc mai mult nu pot face decat sa ma mut.

#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Remicade, on 17 septembrie 2019 - 19:33, said:

Eu mă gândesc să le folosesc in aparate de difuzie cu ultrasunete, soția mea suferă de rinosinuzita, ,

De asta sufar si eu si am incercat 1000 de metode.Printre altele la mine a functionat cat de cat astea 2 aparate.NebulAir de la firma Flaem.La mine in Austria costa 150€.E un inhalator de aer cu ultrasunete pe care l-am folosit cu uleiuri aromatice.Si al doilea e BioNase care sunt 2 lasere miniatura care se introduc in nas si aplica tratamentul de fotobiomodulare adica creste energia celulara la nivelul vaselor sanguine in zona nasului prin procedeul amintit ceea ce ar duce la "vindecare".Laserul folosit la acest aparat are lungimea de unda de 660nm care da o culoare de rosu aprins stil Ferrari.O sa incerc sa schimb laserele cu 860nm care au o penetrare mai buna si vindeca mai bine.L-am luat de pe alibaba cu 17€ dar cu trasport si TVA mi-a iesit pe la 40€.Cred ca se gaseste si pe amazon nu merita sa te chinui cu importul din China.

#18
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Are si sotia aparat similar Bionase dar nici un efect. Saptamana asta i-am cumparat umidificator si ieri mi-a sosit si aparatul ptr spalaturi nazale similar cu vasul Neti dar cica e mai smecher: http://www.bentris.r...usuri-sh953-168

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate