Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Moto G7 Plus vs Motorola One Action

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Telefoanele fac parte cam din aceeasi categorie de pret si performante, adica medii, pe la ~ 1100 lei.
One Action vine cu chipset Samsung> Exynos 9606 si Procesor CPU Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.6 GHz Cortex-A53), in timp ce G7 Plus vine cu chipset Qualcomm SDM636 Snapdragon 636 (14 nm) si Procesor CPU Octa-core 1.8 GHz Kryo 260 (10 nm).

Avantajul One Action, dpmdv,  ar fi ca este un telefon mai nou, insa desi procesorul acestuia are o frecventa mai mare, tot Qualcomm Snapdragon ar fi mai puternic.

Ce parere aveti si ce ati alege intre cele doua modele?

https://www.gsmarena...9&idPhone2=9533

Edited by MembruAnonim, 11 September 2019 - 18:52.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ar mai fi si One Vision, care-i aproape identic cu One Action, dar cu o camera foto/video mai buna. 48 mp vs 16 mp, dar si un pret cu vreo doua-trei sute de lei mai mare.

https://www.gsmarena...3&idPhone3=9647

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am ales G7plus dupa ce am citit o gramada de review-uri.

Pe scurt, se cam stramba din nas la procesorul Exynos si e ciudatel formatul alungit care, desi e mai misto la tinut in mana, nu se prea impaca bine cu formatele aplicatiilor.
Mai exact, in cele mai multe aplicatii si/sau filme/jocuri vei avea display-ul redus la dimensiuni standard .

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016
One Vision pare cel mai bun, urmat de One Action. Uite si o comparatie pe toate fronturile intre cele 3 modele

https://www.kimovil....global-4gb-64gb

https://versus.com/e...ung-exynos-9609

Vrei sa alegi strict dintre cele 2 (sau 3) sau esti deschis si la alte sugestii ?

View Postflorinel, on 11 septembrie 2019 - 21:11, said:

Eu am ales G7plus dupa ce am citit o gramada de review-uri.

Pe scurt, se cam stramba din nas la procesorul Exynos si e ciudatel formatul alungit care, desi e mai misto la tinut in mana, nu se prea impaca bine cu formatele aplicatiilor.
Mai exact, in cele mai multe aplicatii si/sau filme/jocuri vei avea display-ul redus la dimensiuni standard .
Aici, ai dreptate. Cele 2 One sunt lungi si inguste. Cam ciudate formele si formatul lor.

Edited by Magicwisewolf, 11 September 2019 - 21:48.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt deschis spre mai multe variante. Poate chiar Moto One Zoom, pe cand o sa fie adus in Ro.
Sunt dispus sa mai astept, dar nu prea mult. In functie de cat ma mai tine telefonul principal.

Edited by MembruAnonim, 11 September 2019 - 21:53.


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 11 septembrie 2019 - 21:51, said:

Sunt deschis spre mai multe variante. Poate chiar Moto One Zoom, pe cand o sa fie adus in Ro.
Sunt dispus sa mai astept, dar nu prea mult. In functie de cat ma mai tine telefonul principal.
Ma refeream la marci. Alte marci, alti producatori.
Sau esti axat strict pe Moto ?
Si inca ceva, care e bugetul maxim ?

Edited by Magicwisewolf, 11 September 2019 - 21:58.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Moto (Lenovo) in principal. Ar fi HTC si ZTE, dar companiile astea au dat pe jumatate stingerea. Poate voi lua in calcul si Xiaomi. AM vazut telefoane interesante si de acolo, in categoria asta.

Bugetul> 1000-1400 lei.

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 11 septembrie 2019 - 22:01, said:

Moto (Lenovo) in principal. Ar fi HTC si ZTE, dar companiile astea au dat pe jumatate stingerea. Poate voi lua in calcul si Xiaomi. AM vazut telefoane interesante si de acolo, in categoria asta.
Xiaomi recomand ca prima optiune. Imi place si Moto, le-am butonat, dar, Xiaomi sunt peste.
O recomandare in acea zona de pret ar fi Mi 9 SE. E la 1350 lei la pcgarage, fara nicio promo. La promotie, posibil sa ajunga pe la 1000-1100.
E telefonul pe care am pus ochii de cateva saptamani. E complet din pc meu de vedere, are tot ce ii trebuie. Mai mult, sunt extrem de multumit de Miui al lor, este mult peste Android-ul "curat". Are multe optiuni, setari, e f personalizabil.

https://www.pcgarage...ere-ocean-blue/

https://www.kimovil....,xiaomi-mi-9-se

Edited by Magicwisewolf, 11 September 2019 - 22:11.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pe Xiaomi 9 SE si pe Redmi Note 7 am pus si eu ochii acum cateva saptamani. AM auzit insa ca bateria nu ar tine mai mult de o zi, in cazul ambelor modele.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

View PostMembruAnonim, on 11 septembrie 2019 - 22:13, said:

Pe Xiaomi 9 SE si pe Redmi Note 7 am pus si eu ochii acum cateva saptamani. AM auzit insa ca bateria nu ar tine mai mult de o zi, in cazul ambelor modele.
Din pacate, nu stiu acest aspect. Totusi, utilizatorii zic altceva (sectiunea baterie, mai jos pe pagina).
In cazul lui Mi 9 Se, 57% zic o zi si 35% mai mult de o zi.
La Redmi Note 7, 26% zic 1 zi si 61% mai mult de o zi.
La Moto G7 Plus, 55% zic mai putin de o zi si 36% o zi.
La Moto One Action nu avem info.
La One Vision avem 54% o zi si 31% zic ca mai mult.

Edited by Magicwisewolf, 11 September 2019 - 22:27.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Voi lua in calcul si 9T.
Ma intereseaza si bateria. Cele cu 4000 Mah au prioritate in alegere.

#12
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
9T. Fara notch enervant, bateria e nesimtita.

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Acum depinde ce experiente a avut fiecare.

De Xiaomi am fost si eu incantat initial (redmi5+) insa in timp am fost dezamagit. Problemele: pata galbena pe marginea ecranului, care acum incepe sa se inegreasca; scade viteza de reactie (agata) dupa cateva luni de utilizare. Tot dupa cateva luni scade drastic capacitatea bateriei; anumite setari nu functioneaza - de exemplu "blocare apeluri" (se poate activa, insa nu are efect)...etc si alte multe si marunte.

De Moto (G5S - primul meu moto smart) -  numai de bine. Dupa 2 ani inca tine 2 zile bateria - nici un fel de probleme de functionare .
De Moto (G7Plus) - numai de bine.Il folosesc de aprox 2 luni. Un singur repros am - sunetul la filmare in mediu extrem de zgomotos (ex. concert metallica) - unde s-a comportat mai bine G5S-ul. In rest bateria tine 2 zile la utilizare normala, 1 zi cu 4-5 episoade de serial vizionate pe Netflix. Partea faina - incarcarea rapida!!! In 15 minute il incarci la 85-90%!!!

#14
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Nokia 8.1 sau Nokia 7.1 (7.2 deși lansat încă nu este comercializat)?

Între cele două, subiectiv fiind, aș alege Motorola One Action pentru Android One și filmarea pe orizontală indiferent de poziția telefonului ;)

#15
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Referitor la forma alungita, te obisnuiesti repede cu asta. Eu sunt multumit de One Vision.
Trecerea de la G5s plus a fost fara dificulati. Fata de redmi Note 7 are NFC, care este destul de important daca vrei sa folosesti aplicatii bancare de plata.
One Vision are si receptia pentru Galileo (pe linga GPS, Glonass, Beidou) are si busola.
Toate aplicatiile pe care le foloseam pe G5s plus merg fara probleme si pe One Vision (forma alungita). L-am folosit timp de 24 ore cu aplicatia de navigatie TomTom, pe baterie 4-5 ore dupa care il puneam 1 ora la incarcat..
Bateria tine in functie de folosinta. Eu am deschis non stop bluetooth, conectat 8 ore pe castile Sony MW600 (la servici) si in masina, am deschis non stop traficul de date si wifi. Ma duce 2 zile fara probleme.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
NFC este un must, in zilele noastre. Nici n-am observat ca Redmi Note 7 nu are.
Mi se pare interesant si Moto One Zoom. Camerele dispuse pe spate dar faptul ca notificarile sunt semnalate in M - ul de pe spate.

#17
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Doar că Motorola One Zoom va fi pe la 450€, puțin peste buget…

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In momentul lansarii. Dupa o luna ar trebui sa mai scada ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate