Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Cat de confortabila ar fi o vacanta pe Marte, pe Titan ori pe multe dintre exoplanete de la Proxima Centauri la Trappist?!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Savantii au uitat ca oamenii traiesc intr-o lumina naturala calda de culoare galben-deschis.

Daca am traii pe o planeta in jurul lui Sirius ori Procyon, lumina ambientala ar fi rece, adica alb-albastrui-deschis similara becurilor cu lumina rece, adica destul de aiurea.

In Proxima Centauri am avea o ziua crepusculara rosiatic-violacee, adica destul de deranjant, pe cand pe Boreas in jurul lui Alpha Centauri B ziua ar fi oarecum portocalie spre galben-deschis deoarece pe cer ar fi mereu doua stele deci si steaua A.

Pe planeta Aurora in jurul lui Alpha Centauri A, am avea o lumina ceva mai intensa decat pe pamant dar tot una calda ca si pe Pamant (posibil idem si pe Aurora 2).

Pe planetele Trapist ziua ar fi deprimanta de o culoare rosu-violacee, la fel pe majoritatea exoplanetelor habitabile ce orbiteaza stele pitice de clasa M.

Asadar cine si-ar dori sa vietuiasca regate planetare bogate dar intr-o lumina mai rea decat aceea dintr-un beci slab luminat?!

Attached Files

  • Attached File  y.png   339.58K   0 downloads


#2
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostInfinitty, on 08 septembrie 2019 - 19:28, said:

Asadar cine si-ar dori sa vietuiasca regate planetare bogate dar intr-o lumina mai rea decat aceea dintr-un beci slab luminat?!

Cred ca nici dreq !... Posted Image


Io' zic ca ni-i bine aici, unde ni-s, doar sa avem mai multa grija de "casa" noastra...

Edited by sylvius, 08 September 2019 - 19:37.


#3
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostInfinitty, on 08 septembrie 2019 - 19:28, said:

Savantii au uitat ca oamenii traiesc intr-o lumina naturala calda de culoare galben-deschis.
Daca am traii pe o planeta in jurul lui Sirius ori Procyon, lumina ambientala ar fi rece, adica alb-albastrui-deschis similara becurilor cu lumina rece, adica destul de aiurea.
In Proxima Centauri am avea o ziua crepusculara rosiatic-violacee, adica destul de deranjant, pe cand pe Boreas in jurul lui Alpha Centauri B ziua ar fi oarecum portocalie spre galben-deschis deoarece pe cer ar fi mereu doua stele deci si steaua A.
Pe planeta Aurora in jurul lui Alpha Centauri A, am avea o lumina ceva mai intensa decat pe pamant dar tot una calda ca si pe Pamant (posibil idem si pe Aurora 2).
Pe planetele Trapist ziua ar fi deprimanta de o culoare rosu-violacee, la fel pe majoritatea exoplanetelor habitabile ce orbiteaza stele pitice de clasa M.
Asadar cine si-ar dori sa vietuiasca regate planetare bogate dar intr-o lumina mai rea decat aceea dintr-un beci slab luminat?!
De ce crezi ca au uitat ca traim intr-o lume in care lumina naturala este galbena?
Si de ce crezi ca daca ne-am fi dezvoltat pe unele din lumile de care pomenesti am fi avut organele de simt la fel cu acelea pe care le avem acum?
Daca am fi aparut pe alta lume am fi avut tot ce ne trebuie pentru a ne dezvolta si am fi apreciat lumina respectiva nu pe cea galbena.
Oricum cel mai bine e acasa si aici trebuie sa facem curatenie nu pe Marte.

Edited by arsmundis, 08 September 2019 - 19:40.


#4
vasile_yo

vasile_yo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2019
Eu am fost pe marte si nu mise pare cine stie ce
Mai misto a fost la mamaia

#5
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postarsmundis, on 08 septembrie 2019 - 19:40, said:

De ce crezi ca au uitat ca traim intr-o lume in care lumina naturala este galbena?
Si de ce crezi ca daca ne-am fi dezvoltat pe unele din lumile de care pomenesti am fi avut organele de simt la fel cu acelea pe care le avem acum?
Daca am fi aparut pe alta lume am fi avut tot ce ne trebuie pentru a ne dezvolta si am fi apreciat lumina respectiva nu pe cea galbena.
Oricum cel mai bine e acasa si aici trebuie sa facem curatenie nu pe Marte.

Da, cu niste ochelari speciali, ori cu lentile special-implantate am putea vedea inclusiv cerul noptii intr-un curcubeu de culori intense. Da aceasta ar fi solutia cea mai simpla.

Attached Files


Edited by Infinitty, 08 September 2019 - 20:03.


#6
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Fara indoiala nu ne putem bucura de o alta lumina, cum nu ne prieste alta gravitatie sau alta atmosfera.
Deci coloniile extraterestre vor fi iliminate cu leduri care vor imita perfect lumina naturala de pe Terra.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
In filmul Total Recall mergea Arnold pe Marte si toti oamenii stateau numai in baze inchise ermetic si iluminate artificial, conectate prin tuneluri intre ele, nu se putea iesi afara decat cu costum special, probabil asa o sa fie si pe alte planete. Mai era si alt film - Outland cu Sean Connery care se petrecea pe satelitul lui Jupiter, Io si la fel - oamenii stateau intr-o baza inchisa si le trebuia costum pentru iesit la exterior.

#8
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
ce de bani ar face Philips (cu gama Hue) cu colonizarile astea..

Edited by ursuletul68, 08 September 2019 - 21:35.


#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006

View Postvasile_yo, on 08 septembrie 2019 - 19:40, said:

Eu am fost pe marte si nu mise pare cine stie ce
Mai misto a fost la mamaia
Probabil e si mai ieftin pe Marte...

On: deocamdata nuici pe Luna n-am reusit de revenim, iar pe Marte n-am pus decat vreo cateva rovere. Pana la exoplanete situate la n ani-lumina, mai e cale lunga.

Apropo, daca nu se inventeaza motorul warp, "plimbarea" pana la Alfa Centauri ar putea dura cateva mii de ani. In timpul ala echipajul navetei ar putea sa se adapteze treptat la noua lumina, eventual modificand treptat conditiile de iluminare la bordul navei. Asta daca nu i-ar "adormi" pe toti si sa le puna desteptatorul doar cand ajung la destinatie. Oricum, nu e ca si cand ai putea sa te sui azi intr-o nava si maine sa fii pe acolo.

#10
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019
Pana o sa reusim sa construim o colonie pe Luna, probabil ca o sa ne intoarcem in evul mediu din cauza epuizarii combustibililor fosili.  

Dar daca tot intrebi:


1. Marte
-din cauza radiatiilor si temperaturii scazute , in principiu ai locui intr-un habitat subteran acoperit de gheata si praf  ,  fie intr-un dom cu aliaj de  otel  care absoarbe radiatiile, cu o suprafata de cel mult 50-70 mp.  Oricum, nu vei avea deloc ferestre, iar la bugetul disponibil, baza coloniala martiana ar fi foarte mica  si inghesuita.  
-neavand aer respirabil, mi s-ar parea destul de inconfortabil sa stau permanent intr-un costum de astronaut cu o greutate insuportabila sau incuiat intr-un dom inghesuit
- praful ne-ar putea patrunde prin costume si in interiorul  habitatului, automat te-ai putea imbolnavi de plamani. TBC-ul si astmul de pe Pamant ar fi niste senzatii orgasmice in comparatie cu o contaminare a plamanilor cu praf martian.  
-furtunile de praf sezoniere ti-ar strica vacanta in totalitate pentru ca pot distruge turbinele eoliene si acoperi panourile solare de nisip mai ales ca nu o sa ai nici lumina, deci cam trebuie sa ai un mini reactor nuclear de fuziune nucleara (care inca n-a fost inventat).
-exista riscul ca un meteorit sa cada peste tine
-nu prea ai face mare lucru: doar dormi, mananci preparate congelate de creme si sos  la tub, carne artificiala  din celule stem,  sa cultivi cartofi, ridichii, ciuperci  si morcovi   in sere artificiale cu ingrasamant din proprile fecale, vei bea doar apa reciclata din propria urina,   in rest vei avea ca sarcini  sa faci miscare  si mult fitness sa nu te transformi intr-o masa de plastilina,  sa tot repari, sa stai cu grija ca ceva s-ar putea strica la instalatia de oxigenizare, conducta de apa  sau  panourile solare  si  sa n-ai o piesa de schimb, sa asiguri aprovizionarea cu apa , caldura si energie, sa comunici cu savantii de pe Pamant prin transmisiuni  audio/video la un interval de 20-30 minute, sa coordonezi activitatea dronelor si roverelor de la distanta fiindca ele vor face toata treaba pentru cercetarea si explorarea planetei.
-ca  metode de relaxare, poti doar sa citesti , sa te joci jocuri offline  (nu cred ca ai putea juca Fortnite de exemplu),  sa te uiti la filme ce iti pot provoca dorul de casa, sa asculti muzica, eventual sa navighezi pe internetul martian in caz ca vor fi lansate sateliti orbitali.  Exact cam ce facem si noi cand stam zile in sir in casa pe durara iernii sau cand suntem intr-o perioada de depresie, singuratate si somerie.  Doar ca pe Pamant poti sa mai iesi afara si sa parcugi suprafete intinse. Pe Marte ai doar habitatul spatial cu o suprafata de  50 mp.  Efectiv ajungi sa innebunesti.  
- nu  prea e nimic fezabil in a coloniza Marte si nici profitabil, Cam ce se gaseste acolo, adica varietati de metale precum  cupru, aluminiu, fier, nichel se gasesc si pe Pamant.  Poate o avea cantitati mari de aur si argint, insa asa cum s-a mai spus,  daca ne-am apuca de minerit spatial  , metalele valoroase  si-ar pierde imediat valoarea  si ar incepe o ditamai inflatia.  

Nici nu stiu de ce ar trebui sa ne complicam sa trimitem astronauti acolo, sa irosim  bani aiurea doar ca sa puna un steag acolo cand am putea cu banii astia sa combatem schimbarile climatice si poluarea de pe Pamant.
Explorarea spatiala ar trebui lasata in seama robotilor replicatori  cu AI si poate asa ar fi cel mai bine.  



2. Titan
-nu stiu ce ti-o veni tie, dar Titan e un satelit aflat in preajma unei gigantice gazoase Saturn.  E ca si cum ai sta in preajma Soarelui, dar nu in sensul ca te-ar topi, ci te-ar ucide cantitatea enorma de radiatii.  Poti sa ai ce costum protector vrei, oamenii nu vor putea niciodata sa traiasca pe lunile joviene si saturniene.  
-temperaturile fiind extrem de mici, pana la -180 grade C, vei sta ca si pe Marte   intr-un costum protector cand iesi la suprafata ....asta daca nu te vor dobora pana atunci radiatiile de pe Saturn
-poate ca esti la curent sau nu cu misiunea cassini huygens,   dar atmosfera de acolo e foarte toxica, alcatuita din   azot  si metan
-ce ai putea face tu cu metan sau etan in forma lichida?  
-zilele ploioase   sunt foarte urate acolo
-gravitatie foarte scazuta  
-ca si pe Marte, vei sta perrmanent intr-o baza subterana unde nu o sa faci mai nimic decat mancat, cultivat, dormit, fitness, reparat, semnalelor de la Pamant la Titan   le-ar lua  80 minute, practic ai avea o comunicare greoaie cu cei de pe Pamant
-nu prea ai ce resurse sa iei de pe Titan





3.  Cat despre Proxima Centauri b si  Trappist-e, nici n-are sens sa vorbim despre niste planete care se afla la o distanta de 4-40 ani lumina, iar cu tehnologia actuala ne-ar lua zeci de mii de ani sa ajungem acolo.
Si dupa cum bine stim,  majoritatea planetelor ce orbiteaza stelele pitice sunt adevarate tepe.
Unele nu stiu sa se roteasca in jurul axei proprii.
Asta inseamna ca jumatate ar fi arsita totala unde este zi permanenta , iar cealalta jumatate ar fi inghet si noapte permanenta.
Poate sa fie ceva viata microbiana si apa in stare lichida in zona de intersectie dintre cele doua tipuri de clima, dar nu exista garantie.  

Nu prea e o planeta placuta pe care ai vrea sa locuiesti si nici nu s-ar putea dezvolta specii complexe.  
Depinde acum si daca au oceane respectivele planete, dar s-a raportat ca Trappist-e e o planeta foarte inghetata, iar Proxima Centauri b e o planeta arida precum Marte.  




Ca tot vorbesti de luminozitate, garantat nu s-ar putea dezvolta un biosistem complex ca pe Pamant.
Plantele au nevoie de acest sistem ambiental galben deschis.
Daca ar fi rosiatic sau albastrui, probabil ca n-ar creste mai nimic in afara de cativa muschi , ciuperci  si licheni, eventual ceva plante nocturne care au evoluat in alte conditii si pot supravietui fara lumina solara.  
Si nici nu prea ai gasi animale in afara de ceva viermi, rame, insecte.
Probabil ca viata ar fi abundenta in oceane, dar cam putin probabil sa se dezvolte alge si plancton in apa fara fotosinteza specifica unui sistem ambiental galben deschis ca cel terestru.  
Ca sa se dezvolte  o civilizatie sapientala e nevoie de o planeta similara cu a noastra  si sa aiba aceleasi trasaturi cu ale noastre de la mersul biped pana la maini libere cu degete.

#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostInfinitty, on 08 septembrie 2019 - 19:28, said:

Savantii au uitat ca oamenii traiesc intr-o lumina naturala calda de culoare galben-deschis.

Monitorul ce-l folosesti e setat sa afiseze o lumina de culoarea mentionata, sau afiseaza un albastru puternic?

#12
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postdotcoincrypto, on 09 septembrie 2019 - 00:23, said:

2. Titan
-nu stiu ce ti-o veni tie, dar Titan e un satelit aflat in preajma unei gigantice gazoase Saturn.  E ca si cum ai sta in preajma Soarelui, dar nu in sensul ca te-ar topi, ci te-ar ucide cantitatea enorma de radiatii.  Poti sa ai ce costum protector vrei, oamenii nu vor putea niciodata sa traiasca pe lunile joviene si saturniene.  
-temperaturile fiind extrem de mici, pana la -180 grade C, vei sta ca si pe Marte   intr-un costum protector cand iesi la suprafata ....asta daca nu te vor dobora pana atunci radiatiile de pe Saturn
-poate ca esti la curent sau nu cu misiunea cassini huygens,   dar atmosfera de acolo e foarte toxica, alcatuita din   azot  si metan
-ce ai putea face tu cu metan sau etan in forma lichida?  
-zilele ploioase   sunt foarte urate acolo
-gravitatie foarte scazuta  

Eu cred ca majoritatea oamenilor vor locuii oceanele la suprafata pe atoluri ori stanci pustii, adica in zone care nu apartin nimanui si aceasta prin teraformarea acestor insule prin constructii rezistente din metspamale, vor fi constructii in genul iahturilor de lux  cu cilindrii, toroizi, discoidale, samd, bine ancorate...

Cu privire la sistemul solar, cred ca Luna va fi atractiva in cazul turismului aproape de casa, poate si Marte tot pentru turism ocazional, apoi o alta baz pe Ceres si alte zone indepartate pentru turism planetar, Ganimede-Calisto si Mimas pentru Jupiter, apoi Lunile saturniene indepartate pentru Saturn, Triton, Miranda, Pluto-Caron, dar toate acestea doar după descoperirea reactorului portabil de fuziune.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postdani.user, on 09 septembrie 2019 - 16:45, said:

Monitorul ce-l folosesti e setat sa afiseze o lumina de culoarea mentionata, sau afiseaza un albastru puternic?
Pe al meu l-am setat pe profilul de warm - imaginea e usor rosiatica, albastrul este redus, asa e cel mai confortabil pentru ochi.

#14
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,068
  • Înscris: 16.02.2017
Sunt atatea locuri magnifice de vazut pe planeta noastra incat nu cred ca vrea sa mearga cineva  pe Marte sa stea ca boul in o capsula spatiala.
Vrei aventuri extrapamantene mergi 3 zile in Sahara cu 2 litri de apa sau  1 saptamana in desertul Gobi in sandale si pantaloni scurti.
Ma kk pe Marte....si vorba unui coleg mai bine avem grija de casa noastra.

#15
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Iti dai seama ca 99,99% din turismul extraterestru va fi prin VR cu stimulare multisenzoriala si avatari.

#16
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,634
  • Înscris: 02.10.2009
Ce-ar fi sa vii odata cu picioarele pamant?
Numai SF e la d-ta, de fapt doar fictiune, visezi tot timpul la utopii indepartate
Trezeate-te la realitate. Tot cu capul in nori risti  sa cazi intr-o gaura de canal, :lol: sau mai clar spus, intr-o zi vei lua vrand-nevrand contact cu realitatea si vei fi socat.

#17
dotcoincrypto

dotcoincrypto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.09.2019

View PostInfinitty, on 09 septembrie 2019 - 18:05, said:


Eu cred ca majoritatea oamenilor vor locuii oceanele la suprafata pe atoluri ori stanci pustii, adica in zone care nu apartin nimanui si aceasta prin teraformarea acestor insule prin constructii rezistente din metspamale, vor fi constructii in genul iahturilor de lux  cu cilindrii, toroizi, discoidale, samd, bine ancorate...

Cu privire la sistemul solar, cred ca Luna va fi atractiva in cazul turismului aproape de casa, poate si Marte tot pentru turism ocazional, apoi o alta baz pe Ceres si alte zone indepartate pentru turism planetar, Ganimede-Calisto si Mimas pentru Jupiter, apoi Lunile saturniene indepartate pentru Saturn, Triton, Miranda, Pluto-Caron, dar toate acestea doar după descoperirea reactorului portabil de fuziune.
E un pic cam aiurea ce spui.

Intai sa construim asa ceva la noi pe Pamant, in oceanele si marile noastre.

Pana ajungem noi sa construim orase plutitoare pe apa cred ca vor mai trece 100-200 ani, chiar si in ciuda cresterii nivelului apei la nivel global.
Inteleg la ce te referi, am jucat si eu jocul ala Anno 2070......dar asa cum am zis, mai e cale lunga pana la alea.


Cat despre colonizat Marte, hai intai sa vedem daca am putea inverzi Sahara sau am coloniza Antarctica. Chiar ma mir de ce nu se gaseste vreun miliardar din asta sa se gandeasca la asa ceva.  
De exemplu Bill Gates care e foarte preocupat de saracia din Africa i-ar putea lua fata lui Elon Musk care e tot timpul cu capul in nori prin a investi in inverzirea Saharei.

#18
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View Postdotcoincrypto, on 10 septembrie 2019 - 01:31, said:

Pana ajungem noi sa construim orase plutitoare pe apa cred ca vor mai trece 100-200 ani, chiar si in ciuda cresterii nivelului apei la nivel global.
Orase plutitoare exista deja.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate