Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

De ce omul este deștept?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostInfinitty, on 12 septembrie 2019 - 20:07, said:

aparitia omului este una si nu priveste mai deloc nici creierul si nici metabolismul,

Orice analiză antropologică ne trimite la ideea că omul e om doar după o anumită mărire a creierului, și o respectare a principiului Pareto, precizat de mine mai sus. Dacă procentul de consum energetic al organului gânditor nu e de circa 20 % din total, și mărimea nu e de 1500 cm3, animalul nu mai e om. Sigur, calea pe care se ajunge la om, poate fi analizată în conformitate cu titlul topicului.

Omul e "deteștept" datorită morfologiei corpului, care s-a adaptat mediului. Picioarele au contribuit la deplasare; mâinile au adus apucarea unui anumit tip de hrană, și mai ales, aprinderea focului, foc care a dus la un alt tip de hrană ce a făcut ca stomacul să aibă nevoie de mai puțină energie pentru prelucrare, care a dus la mărirea altui organ.


[ http://aquatic-human-ancestor.org/anatomy/images/brain-size.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.pinimg.com/originals/92/fc/45/92fc4503622dff899598cbbbb9febe9c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#56
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postandreic, on 13 septembrie 2019 - 07:32, said:


Si tu desigur, crezi ca esti exceptat doar pentru ca esti varful lantului trofic ? Posted Image
Nu trebuie sa ai motive neaparat, pur si simplu stramosii tai care sunt antropoizi fireste... merita respect pentru simplul fapt ca au facut posibila aparitia noastra.
De ce ai dormi cu un mamifer patruped carnivor in loc de unul biped omnivor... numai tu stii Posted Image Sociopat ?
De ce nu dormi cu un tigru bengalez... ca e din aceeasi familie a felinelor ca si pisica domestica.
De ce ? Pentru a-ti respecta stramosii si rudele cele mai apropiate. :) De aia trebuie sa stai in copaci si sa mananci frunze cu ei. Eu nu-ti impartasesc convingerile, stramosii mei sunt Adam si Eva, toate speciile se reproduc in granite bine definite.
Asteapta-ma sa trec pe langa pomul tau sa-ti arunc o banana :lol:

#57
yagi

yagi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 08.01.2004
Initiatorul are dreptate. Suntem animale.

Nu toți suntem sau ne comportăm ca niște animale, însă mă tot gândesc de 30 de ani la unele primate inferioare ce au condus la crearea crizelor economice mondiale.
"Hai, moarte, să bem o cafea..." Corneliu Vadim Tudor ce a avut de spus, a spus clar, neiertător și vizionar.
Vladimir Putin a prezis că vor muri câteva sute de mii de americani.
Dacă Steven Seagal, Donald Trump, Salma Hayek ori Serena Williams au cumpărat niște licențe "PRO", au voie să atingă copiii din România, ori să își amăgească comportamentul dezaxat cu falsul duh al blândeții?
Eu doar întreb, nu dau cu parul.
Dumnezeu nu bate cu parul, asta e clar, însă fiecare pasăre pe limba ei piere.
Un zbor înalt, deasupra tuturor, nu poate poate fi compensat cu invocarea nebuniei colective.
Hitler a fost un tactician desăvârșit, însă boala lui a fost nimicită de glonț, ca orice nebunie totalitară.
Spun râzând: „-E dimineață, Oameni buni, eu vă salut!...” Nu trăim decât o viaţă, Toţi suntem făcuţi din lut."
Să nu uiți, Darie!

Edited by yagi, 13 September 2019 - 20:18.


#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXlander, on 13 septembrie 2019 - 16:56, said:

Eu nu-ti impartasesc convingerile, stramosii mei sunt Adam si Eva, toate speciile se reproduc in granite bine definite.
Asteapta-ma sa trec pe langa pomul tau sa-ti arunc o banana Posted Image
Eu ti-am spus, nu are importanta ce crede fiecare ca are ca stramos, zane, eve etc... biologic nu poti fugi de realitate, indiferent ce crede fiecare.

View Postlupini, on 13 septembrie 2019 - 15:47, said:

Omul e "deteştept" datorită morfologiei corpului, care s-a adaptat mediului. Picioarele au contribuit la deplasare; mâinile au adus apucarea unui anumit tip de hrană, şi mai ales, aprinderea focului, foc care a dus la un alt tip de hrană ce a făcut ca stomacul să aibă nevoie de mai puţină energie pentru prelucrare, care a dus la mărirea altui organ.
Exista tot felul de legaturi care se pot face, criterii de selectie, unele valide altele ipoteze. Picioare au toate primatele, maini la fel... E important de retinut ca Neanderthall avea creierul mai mare ca volum decat Sapiens arhaic si Sapiens modern. Se pare ca marimea nu e chiar totul, mai conteaza si cum functioneaza si ce am mai mentionat eu acu cateva zile, gene care au permis axoni mai lungi si zone acleerate (HAL) de dezvoltare umana.

Edited by andreic, 13 September 2019 - 22:16.


#59
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postlupini, on 13 septembrie 2019 - 15:47, said:

Orice analiză antropologică ne trimite la ideea că omul e om doar după o anumită mărire a creierului, și o respectare a principiului Pareto, precizat de mine mai sus. Dacă procentul de consum energetic al organului gĂąnditor nu e de circa 20 % din total, și mărimea nu e de 1500 cm3, animalul nu mai e om. Sigur, calea pe care se ajunge la om, poate fi analizată Ăźn conformitate cu titlul topicului.

Omul e "deteștept" datorită morfologiei corpului, care s-a adaptat mediului. Picioarele au contribuit la deplasare; mĂąinile au adus apucarea unui anumit tip de hrană, și mai ales, aprinderea focului, foc care a dus la un alt tip de hrană ce a făcut ca stomacul să aibă nevoie de mai puțină energie pentru prelucrare, care a dus la mărirea altui organ.


[ http://aquatic-human-ancestor.org/anatomy/images/brain-size.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://i.pinimg.com/originals/92/fc/45/92fc4503622dff899598cbbbb9febe9c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Un mare scriitor francez premiat nobel avea doar 1.000 cm3.

There is, however, substantial variation;[1] a study of 46 adults aged 22–49 years and of mainly European descent found an average brain volume of 1273.6 cm3 for men, ranging from 1052.9 to 1498.5 cm3, and 1131.1 cm3 for women, ranging from 974.9 to 1398.1 cm3.[2] According to a study published by Smith and Beals in 1990, based on measurements of approximately 20,000 crania from 87 populations worldwide, East Asians from Taiwan, Japan, Korea and China have the biggest brains in the world, with an average volume of over 1,443 cm3, followed by Europeans with a smaller average cranial volume of 1,260 cm3.

https://en.m.wikiped...wiki/Brain_size

The volume of the human brain has increased as humans have evolved (see Homininae), starting from about 600 cm3 in Homo habilis up to 1600 cm3 in Homo neanderthalensis, which was the hominid with the biggest brain size.[6]

Brain sizes of hominids
Name Brain size (cm3)[11]
Homo habilis 550–687
Homo ergaster 700–900
Homo erectus 600–1250
Homo heidelbergensis 1100–1400
Homo neanderthalensis 1200–1750
Homo sapiens 1400
Biogeographic variation
Edit




Specia Ergaster avea 800 cm3 si nici specia Goliat nu avea mai mult, neandertalienii aveau totusi ceva mai mult decat noi.

Florensis avea cat cimpanzeul.

#60
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandreic, on 13 septembrie 2019 - 22:13, said:

E important de retinut ca Neanderthall avea creierul mai mare ca volum decat Sapiens arhaic si Sapiens modern. Se pare ca marimea nu e chiar totul,

Nu mărimea luată individual are mare importanţă ci raporturile între mărimi. Am mai scris eu într-un text anterior despre raportul dintre masa creierului şi a corpului.


Raportul dintre greutatea creierului şi a corpului

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1b/Brain-body_mass_ratio_for_some_animals_diagram.svg/360px-Brain-body_mass_ratio_for_some_animals_diagram.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]








View PostInfinitty, on 14 septembrie 2019 - 05:29, said:

Un mare scriitor francez premiat nobel avea doar 1.000 cm3.

Brain sizes of hominids
Name Brain size (cm3)[11]
Homo habilis 550–687
Homo ergaster 700–900
Homo erectus 600–1250
Homo heidelbergensis 1100–1400
Homo neanderthalensis 1200–1750
Homo sapiens 1400
Biogeographic variation

Encefalizarea (EQ) reprezintă raportul dintre masa reală a creierului şi masa estimată în funcţie de inteligenţă. Aici vorbim despre marje şi intervale nu despre rezultate punctuale.



[ https://www.sapiens.org/wp-content/uploads/2018/07/03-Comparative-EQ_v2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




[ https://www.frontiersin.org/files/Articles/11782/fnhum-05-00108-HTML/image_m/fnhum-05-00108-t001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by lupini, 14 September 2019 - 11:34.


#61
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Maini membre au majoritatea animalelor, creier flexibil in toate sensurile in afara de cel fizic,n-au.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate