Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Medicul de familie mi-a tras teapa

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Medicul de familie si-a luat talpasita la nici o luna dupa ce m-am inscris la el, si acum nu ma pot inscrie la altul 6 luni de zile.
Sunt asigurat degeaba. Taxe degeaba. Medicina la misto si reguli de rahat turcesc.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
erati prieteni cunostinte de te-ai dus la el?

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
stai asa...sa zicem ca mi-a murit medicul de familie...
eu 6 luni stau fara medic !?!?!?...

tu te auzi sau gandesti un pic ?!?!!?!?

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@_-AppleS-_, personal as aprecia foarte mult daca ai oferi substanta "povestii" tale aici pe Forum.
Nu de alta, dar mi se pare de prost gust sa ghicesc eu ce ti s-a intamplat, ce intrebi in acest subiect si ce raspunsuri doresti sa obti.

Un lucru este cert:
- unde a plecat medicul de familie ?
- de ce nu poti sa te inscrii la alt medic daca poti dovedi ca medicul la care te-ai inscris nu mai e "acolo" sa ajute pacientii ?
- care este solutia problemei tale si a celorlalti pacienti in situatia ta ?

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi cui a predat pacientii - asta e practica la doctori - te-a pasat sigur cuiva.

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Isi vand pacientii intre ei.

#7
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Cu ce ti-a tras teapa?

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Exista si exceptie de la cele 6 luni, daca nu poate sa ofere serviciile se anuleaza. Vezi textul de lege.

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Clinica s-a mutat cu totul, habar nu am unde. Eu vreau alt medic de familie si trebuie sa astept 6 luni. Cu ce ocazie ? Tot asa asteapta si ei cand iau banii pe asigurare ? O bataie de joc.

View Postneagu_laurentiu, on 03 august 2019 - 11:51, said:

Exista si exceptie de la cele 6 luni, daca nu poate sa ofere serviciile se anuleaza. Vezi textul de lege.
Asa si eu ce trebuie sa fac ? Demonstratii cuantice cum ca ala a plecat ? Unde, cand, cum si cui ii explic eu aceste treburi ? Eu am nevoie de servicii medicale pentru care sunt asigurat.
DE ce nu pot intra la orice medic de familie ? Crezi ca vreau eu unul special ? Ce fac daca medicul dispare, intra in concediu, se lasa de meserie, exact cand am eu o problema ? NU BENEFICIEZ DE SERVICIU.

#10
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Post_-AppleS-_, on 03 august 2019 - 11:41, said:

Sunt asigurat degeaba. Taxe degeaba. Medicina la misto si reguli de rahat turcesc.
Tara de rahat, legi de rahat, medicina de rahat.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Clinica s-a mutat cu totul, habar nu am unde.
Cum ii zice la clinica ?
Sigur apare pe Gogu.

#12
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
nea gogu de la clinica incepuse sa fie refuzat de toate casele de asigurari, si e in proces cu o casa, dar din promisiunile lui totul urma sa fie bine, am simtit ca e minciuna dar am zis ca e in drum. In fine, acum au disparut si afisele de clinica si poarta e zavorata, ca clinica asta era intr-o casa cu gard.

Edited by _-AppleS-_, 03 August 2019 - 12:23.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Bucura-te ca nu esti singur. Avea si altii ca tine pe lista. Intreaba la CNAS ce si cum.

Iti urez cel putin 6 luni de sanatate!

Edited by arab, 03 August 2019 - 12:42.


#14
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Post_-AppleS-_, on 03 august 2019 - 12:04, said:

Ce fac daca medicul dispare, intra in concediu, se lasa de meserie, exact cand am eu o problema ? NU BENEFICIEZ DE SERVICIU.

Ai mai multe detalii aici: http://www.cnas.ro/m...Ordin Norme.pdf
http://legislatie.ju...Document/201976
Medicul care pleaca in vacanta, de exemplu, trebuie sa aiba un inlocuitor. Ai detalii si despre exceptiile cand poti schimba medicul mai devreme de 6 luni (inclusiv daca nu mai are contract cu casa de asig/e suspendat).

Daca respectiva clinica si-a mutat adresa, ar trebui sa fie afisat pe site-ul CNASul judetului (poate si la fostul sediu?) unde s-a mutat. Daca e doar in alta locatie, si ai o problema care nu permite deplasarea, poti aduce dovezi in sensul asta, ori cerere de mutare si nu vad de ce nu se poate rezolva problema.
Ba chiar ai putea sa faci o cerere in care explici situatia respectivului medic si/sau ceri detalii, eventual situatia clinicii, apoi spui ca vrei sa te muti pt ca respectivul nu ofera servicii medicale/nu poti sa fii sigur ca va oferi servicii medicale, data fiind situatia lui.

Edited by Arianna-D, 03 August 2019 - 12:44.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
tu te-ai mutat de undeva la acest medic de familie iar 6 luni nu mai poți să te muți la altul?

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-AppleS-_, on 03 august 2019 - 12:04, said:

Asa si eu ce trebuie sa fac ?
Sa mergi la casa de sanatate sa rezolvi, ea e autoritatea competenta.

#17
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
http://www.cnas.ro/c...asiguratul.html

Schimbarea medicului de familie se poate face dupa expirarea a cel putin 6 luni de la ultima inscriere, cu urmatoarele exceptii: decesul medicului pe lista căruia se află înscris, medicul de familie nu se mai află în relaţie contractuală cu casa de asigurări de sănătate sau contractul este suspendat, în situaţia în care a fost preluat praxisul medicului de familie pe lista căruia se afla înscris, în situaţia în care asiguratul îşi schimbă domiciliul dintr-o localitate în alta, în situaţia în care asiguratul se află în arest preventiv sau execută o pedeapsă privativă de libertate, la încetarea arestului preventiv al asiguratului şi/sau înlocuirea acestuia cu arest la domiciliu sau control judiciar, precum şi la încetarea pedepsei privative de libertate a asiguratului.

Uite acolo solutia, subliniata ;)

Mergi si intreaba direct la casa de sanatate si te lamuresc ei exact :)

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
De cand erai înscris la acest medic? Intreb fiindca am vazut textul de lege postat de colegul trollerul-de-serviciu. Eu am inteles ca trebuie sa ai vechime de cel putin 6 luni la un medic de familie ca sa te poti muta la altul. Deci daca esti înscris de mai mult de 6 luni la medicul disparut, te poti înscrie imediat la altul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate