Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Acces din carosabil pentru curte si garaj (help!)

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
DRNYC

DRNYC

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2019
Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren in Bucuresti, cu deschidere de 9m la strada. Terenul respectiv nu are cale de acces auto din strada (spre curte sau garaj).

Terenul este liber, si se poate construi pe el, cu alipire la calcanul vecinului. Casa va avea retragere de la strada, si doresc sa fac poarta pentru acces parcare autovehicul in curte, sau eventual un garaj. Restul caselor de pe strada au acces in curte.

As dori informatii despre cum se poate obtine aceasta autorizatie, pentru ca banuiesc trebuie ceva aprobare, nu o sa sparg eu bordura.

Multumesc anticipat

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 DRNYC, on 30 iulie 2019 - 09:15, said:

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un teren in Bucuresti, cu deschidere de 9m la strada.

Terenul este liber, si se poate construi pe el, cu alipire la calcanul vecinului.
Mai intereseaza-te , cele doua afirmatii bolduite se cam contrazic , dupa cate stiu eu .
Dar , se poate sa si gresesc , functie de conditiile particulare , respectiv existenta unui PUD sau PUZ .

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Îmi cer scuze nu mă pricep la legislație etc, dar și eu știu din auzite (coleg de muncă pățit) că nu poți construi dacă ai 9 m deschidere.

Am găsit pe net

Quote


Pentru un teren cu front stradal mai mic de 8 ml, este posibil doar un proiect de extindere /consolidare/modernizare a unui imobil deja existent pe acel lot. Altfel, regulamentul general pentru urbanism prevede urmatoarele:
"Autorizarea executării parcelărilor, în baza prezentului regulament, este permisă numai dacă pentru fiecare lot în parte se respectă cumulativ următoarele condiţii:
a) front la stradă de minimum 8 m pentru clădiri înşiruite şi de minimum 12 m pentru clădiri izolate sau cuplate;
b) suprafaţa minimă a parcelei de 150 m2 pentru clădiri înşiruite şi, respectiv, de minimum 200 m2 pentru clădiri amplasate izolat sau cuplate;
c) adâncime mai mare sau cel puţin egală cu lăţimea parcelei."


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate