Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Retragerile Skrill - doar in euro

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Am incercat sa retrag bani de pe contul de Skrill spre contul bancar, contul de Skrill fiind in lei.

Dupa ce am stat vreo 5 zile in care n-am primit un mail, nimic, banii au ajuns inapoi in contul de Skrill. Scria doar "retragere anulata".

Am dat iar retragere (am facut asta de zeci de ori inainte si n-a fost niciodata vreo problema).

Iar astept, iar nu intra banii in contul bancar si se intorc inapoi in cel de Skrill. Nici acuma nici un e-mail de la nimeni.

Le-am trimis eu sa-i intreb ce se petrece.

Au raspuns:


Va multumim ca ati contactat Skrill - Departamentul Asistenta Clienti.

Va informam ca avem o problema tehnica cu banca noastra locala in Romania si de aceea retragerile momentan nu sunt posibile in RON.
Retragerile dvs. au fost anulate din cauza problemei tehnice.


In caz ca sunteti de acord si banca dvs. nu va refuza, putem sa trimitem suma in EUR. Sa stiti ca in acest caz o sa percepem un comision pentru schimbul valutar intre RON si EUR. Daca doriti puteti sa faceti tranzactia din nou si sa ne contactati pentru a trimite suma in euro.
De asemenea va oferim sa profitati de promotia noastra sa solicitati cardul nostru Skrill fara taxa pentru primul an. Cu cardul aveti acces instant la bani dvs. pentru plati sau retrageri la bancomat.
Puteti comanda cardul din meniul Card Skrill.



Azi, alt e-mail:


Va multumim ca ati contactat Skrill - Departamentul Asistenta Clienti.

Va informam ca deja toate retragerile catre conturi bancare din Romania se fac automat in euro.  
In cazul dvs. se va percepe un comision pentru schimbul valutar intre RON si EUR.
Pentru tranzactii care implica conversia monetara Skrill adauga o taxa pentru tarifele noastre de schimb valutar. Aceasta taxa de schimb valutar este 3,99%. Acest adaos ajuta la protejarea ambelor parti impotriva volatilitatii si riscului asociate cu pietele valutare.


In cazul in care aveti intrebari, va rugam nu ezitati sa ne contactati.

Deci, dupa ce le platesti comision fix de retragere de 26 sau 27 lei, mai platesti si 4% comision de conversie Ron-Eur. Probabil dupa aia, banca iti mai ia comision de conversie Eur-Ron. Posted Image

Mentionez ca banii i-am retras de pe Pokerstars, unde la retragere au mai fost convertiti o data din USD in RON. Posted Image

Splendid.

A mai patit cineva?

Se pare ca varianta cea mai potrivita este bye-bye Skrill.

Edited by Phobos, 22 July 2019 - 08:45.


#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,613
  • Înscris: 13.03.2005
Si daca iti faci card nu scapi de costuri?
Ai comision mare la retrageri?

#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Comisionul de retragere catre contul bancar e fix, cam 27 ron. Cu cardul nu stiu cum e, insa n-am vreut sa-mi fac inca un card doar pentru atat.

Problema sunt taxele de conversie nou aparute.

#4
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Phobos, on 22 iulie 2019 - 08:43, said:

Splendid.

A mai patit cineva?

Se pare ca varianta cea mai potrivita este bye-bye Skrill.

Da.. Se mai plangea cineva ca nu a putut retrage nimic in Revolut.  Skrill sunt tzepari cunoscuti, mana in mana cu mafiotii din casele de pariuri online.

Renunta la ei.

Edited by Kres, 22 July 2019 - 09:12.


#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Deh, pana acuma nu pot sa spun ca mi-au tras vreo teapa, totul a mers fara probleme. A fost bun cand am avut nevoie de el.
Aveau comisionul ala fix, am stiut de el, l-am acceptat, dar acum imi cer comision de conversie aiurea, zic aiurea caci poate e din vina lor problema ca nu se mai pot face retrageri decat in euro.

Si chestia este ca, din cate stiu, contul la Skrill odata facut intr-o moneda, asa ramane, nu-l mai poti schimba. Macar sa ofere posibilitatea asta.

In plus, conversia lor Ron-Eur, implica si a doua conversie, a bancii, Eur-Ron, ca sa poti scoate efectiv banii de la bancomat, asta e enervant.

In plus si faptul ca n-au catadicsit sa trimita un mail, pana nu i-am intrebat eu ce se petrece.

Edited by Phobos, 22 July 2019 - 09:44.


#6
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Sfatul meu e sa renunti la ei... Scoate-ti banii de acolo, intr-o forma sau alta si pa-pa..
Nu ai Revolut sa incerci sa-i scoti direct in EURO in Revolut?  Despre ce suma e vorba?

Edited by Kres, 22 July 2019 - 09:46.


#7
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 Kres, on 22 iulie 2019 - 09:45, said:

Sfatul meu e sa renunti la ei... Scoate-ti banii de acolo, intr-o forma sau alta si pa-pa..
Nu ai Revolut sa incerci sa-i scoti direct in EURO in Revolut?  Despre ce suma e vorba?

Suma e mica, nu despre asta-i vorba, aprox 110$. Chestia este ca atata timp cat comisionul era fix, era ok, caci scoti sume mai mari si tot atata platesti.

Dar acum daca se mai adauga 4% conversie, mai piersi la conversia la banca, deja la sume mai mari se simte mai tare.

Revolut n-am, Skrillul il foloseam doar ca sa retrag bani de pe Pokerstars.

Mai am alta varianta, ca sa nu ma incarc cu alte conturi aiurea, o sa fac retragerile de pe Pokerstars direct in contul bancar.

Insa am vazut pe undeva ca Skrillul e gratuit, dar daca nu-l folosesti 6 luni incep sa-ti ia 5 euro pe luna. Nici nu l-as inchide, caci cine stie, poate o mai fi bun in viitor.

Ma mai gandesc, mai vad care e treaba cu cardul lor.

Ma miram insa ca n-a fost subiect aici deschis despre asta, am crezut ca mai sunt persoane care folosesc Skrill.

Edited by Phobos, 22 July 2019 - 10:17.


#8
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Card am avut eu mai demult. Îmi lua 10 usd pe an pentru administrare și puteam scoate max. 1000 de lei pe zi.

#9
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

 Phobos, on 22 iulie 2019 - 10:14, said:


Insa am vazut pe undeva ca Skrillul e gratuit, dar daca nu-l folosesti 6 luni incep sa-ti ia 5 euro pe luna. Nici nu l-as inchide, caci cine stie, poate o mai fi bun in viitor.

Ma mai gandesc, mai vad care e treaba cu cardul lor.

Ma miram insa ca n-a fost subiect aici deschis despre asta, am crezut ca mai sunt persoane care folosesc Skrill.

E un fintech de terminati, inchide-l fara resentimente... Nu incerca cardul lor.. ai variante mai bune - Revolut, Curve, Monese, etc

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu Revolut merge perfect si fara taxe de ambele parti!

In contul Skrill se face (complet gratis si fara taxa lunara/anuala) un card virtual si prin acel card virtual faci o plata catre un link de plata Revolut (fie el in lei sau euro)... zero taxe la Skrill si zero taxe la Revolut (si am trimis o suma foarte mica in euro, de test).
Eu de cateva zile am cont Skrill cu card virtual in euro si nu platesc absolut nimic lunar sau anual... daca e sa primesc sume in euro pot sa le retrag fara comisioane!
Cu siguranta nu vor fi comisioane nici daca alimentezi alte carduri in euro, daca respectivele carduri nu percep comision comisioane la top-up

Edited by rz, 22 July 2019 - 14:37.


#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Eh, deocamdata am retras asa, cum au zis ei. Sunt curios sa vad din 440 ron cati intra efectiv in contul bancar. :)

#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Da, au ajuns.

Deci, din 439 RON intrati pe Skrill, au ajuns in contul bancar in final 390 lei.

Practic au zburat 49 de lei, din care 26 e comisionul fix de retragere de pe Skrill si 23 de lei a fost taxa de conversie.

Adica, per total, 11% minus.

#13
cristinelu13

cristinelu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.05.2006
Mizerabil. Folosesc Skrill de multi ani, de cand era moneybookers, si pe vremuri era cea mai buna varianta pt gambling. De cand s-au unit cu neteller si au monopol pe piata s-au dus in jos rau de tot, iar asta a pus capac pentru mine...

Exact la fel au procedat si in cazul meu, dupa 2 retrageri esuate si 2 mailuri trimise am aflat ca de curand nu mai ofera retrageri in RON. Deci automat fura 4% din toate conturile in RON iar aceste conturi devin complet inutile. Daca nu erau ultimul jeg de companie, anuntau si ei clientii din timp cu privire la astfel de decizii, sa poata retrage fara sa piarda bani.

#14
Snake8

Snake8

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.08.2019
Salutare tuturor !
Am si eu o problema cu cei de la Skrill , de câteva zile când incerc sa fac o depunere pe un site de pariuri sau poker imi apare cu roșu tranzacția dvs a fost refuzată,va rugam sa încercați din nou ... a mai patit cineva asa ceva ? Pot doar să primesc și să trimit bani către alți utilizatori Skrill , am contul de peste 3 ani de zile este verificat și fără limite... poate ma ajuta cineva cu un raspuns multumesc Posted Image

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Mai, sincer n-am incercat sa depun.

Interesant ce spui, eu am incercat o depunere pe Pokerstars cu card Visa, card de pe care am putut depune pana acum, insa acuma cativa ani cardul mi-a fost schimbat cu unul contactless, acuma zice ca banca nu accepta depunerea.

Am mers si eu pe ideea ca daca e nevoie, pot depune cu Skrillu`.

Edited by Phobos, 15 August 2019 - 15:49.


#16
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,613
  • Înscris: 13.03.2005
Băncile pedepsesc posesorii visa sau Mastercard daca vor sa joace online banii?

#17
breakx

breakx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.11.2006

 rz, on 22 iulie 2019 - 14:32, said:

Cu Revolut merge perfect si fara taxe de ambele parti!

In contul Skrill se face (complet gratis si fara taxa lunara/anuala) un card virtual si prin acel card virtual faci o plata catre un link de plata Revolut (fie el in lei sau euro)... zero taxe la Skrill si zero taxe la Revolut (si am trimis o suma foarte mica in euro, de test).
Eu de cateva zile am cont Skrill cu card virtual in euro si nu platesc absolut nimic lunar sau anual... daca e sa primesc sume in euro pot sa le retrag fara comisioane!
Cu siguranta nu vor fi comisioane nici daca alimentezi alte carduri in euro, daca respectivele carduri nu percep comision comisioane la top-up

Dar cum ai facut sa ai cont skrill in euro? Contul meu skrill e in RON fara posibilitatea sa schimb moneda sau sa adaug si alta moneda. Am facut si card virtual dar in EUR pentru ca nu se poate face in RON. La fiecare plata cu acel card virtual sunt taxat cu 3.99%, dar am facut cumparaturi de pe site-uri in lei. Sa inteleg ca daca fac top up in revolut in euro sau chiar lei (??!!) scap de taxa de 3.99%? Sau daca platesc cumparaturi direct in euro? ...schimbarea monedei RON in care este contul Skrill in EUR pentru a plati cu cardul virtual nu este comisionata?

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Când îți faci contul poți să optezi pentru euro, daca vrei... retrageri/plati comercianti (link plata sau top-up Revolut) sunt fara comision daca sunt euro spre euro... euro Skrill către lei la comerciant nu am incercat dar cred că se percepe ceva pentru conversie.

În cazul tau este foarte greu de evitat comisionul/conversia chiar și către Revolut... ai cont lei și card euro - Skrill îți face mereu conversia din lei in euro, atunci când plătești cu unicul card in euro.

Edited by rz, 08 November 2019 - 16:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate